Kannattaako mustesuihkutulostimen korjaaminen?

Säästöä-Tuhlausta

Kannattaako kotikäyttöön tarkoitetun mustesuihkutulostimen rikkoutunut moottori vaihtaa? Vai kannattaako ostaa uusi tulostin?

6

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskin-kannattaa

      Korjaaja katsoo sitä kerran ja lasku on yhtä paljon kuin halpistulostin, 40€.
      Sen jälkeen tulee korjauslasku.

      • Säästöä-Tuhlausta

        Sitä vähän arvelinkin.

        Kiitos vahvistuksesta.


    • eihuvitaeiviitsi

      Nuu ei - jo pelkästään uudet musteet maksavat enemmän kuin laite - mikä sinänsä on ikävää "kestävän kehityksen" kannalta.

    • moottoriremontti

      Ei kannata jollet saa moottoria enintään kympillä ja osaa tehdä vaihtotyötä itse.

    • huket_500_h_huhhuh

      Halpikset monitoimitulostimet maksaa 5€ kirppiksellä(jopa uusia) ja liikkeessä tarjouksessa 20-25€. Ei kannata alkaa korjauttaan, ainakaan halpista, kun tuntikin "ammattilaisella" maksaa vamaan 40€ osat. Itse tekisin osien hinnalla, siis itselleni.

    • Affiliate-Julkaisia

      Kyllä korjaus aina kannattaa, jos sen saat itse tehtyä.

      Askel-moottorin vaihto, on niin yksinkertainen toimenpide ettet tarvise siihen edes juotinta. Etsin vain jorpakosta toisen saman valmistajan kirjoittinen, moottorit on usein aivan samat, ellei kirjottimessa ole merkittävästi eroja.

      Jopa mustesuikukirjottimeen saattaa käydä saman valmistajan lasekirjottimen moottori. Nyt on vain niin etten ole koskaan törmännyt kirjottimeen jossa olisi moottorissa ollut vikaa.

      Yleensä se vika löytyy virtalähteen kortilta, ja lasereissa lömpövastusksista tai rajaarvo kytkimistä, jotka antavat jokin virhekoodin näyttöön. Kun sitten haet koodin merkitystä löytyy koodille selitys: Se ja se ei saavuttanut vaadittua lämpötilaa siinä ja siinä ajassa. joka taas johtuu kyseisen vastuksen virtalähteen kunnosta. Nämä ongelmat jää äkkinäiseltä korjaamatta, koska joutuu purkamaan koneen niin pahasti ettei takaisin kasaan saanti ole olenkaan varmaa, vaikka kuinka tiuhaan ottaisi tilanne kuvia kameralla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3481
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      21
      2432
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1985
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1891
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1868
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1592
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1437
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe