Pitkäaikaissairauden kanssa adoptointi

Hei, tietääkö kukaan onko pitkäaikaissairaus este adoptiolle. Tulen aina olemaan pitkäaikaissairas, mutta ennusteeni on hyvä, koska sairauteeni on hoito ja tulen tod. näk. elämään normipitkän elämän. Puolisoni on täysin terve.

Ilmeisesti työpaikat pitäisi olla ja ne on jo osin kriteerit täyttynyt. Eikä lainojakaan ole. Onko niin että äidin sairaus on este adoptiolle. Infoa kiitos, jos vain joku ihana tietää
3317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos sinulla on lääkitys, joka EI olennaisesti sivuvaikutuksineen huononna elämänlaatua, eikä tuhoa maksaa, munuaisia yms. sisäelimiä lyhentäen eliniän odotusta, niin en näkisi syytä adoption onnistumiseen. Harvat lääkkeet vain ovat täysin vailla haitallisilta sivuvaikutuksilta.

Toki lääkitys ei myöskään saa muuttaa persoonaa, niin että tunteiden osoittaminen ei olisi mahdollista. Äidin zombimainen käyttäytyminen voi aiheuttaa pienelle lapselle neurologisia sairauksia, esim autismia, jos tällaiseen on jo valmiiksi geneettisiä taipumuksia.

Koska et sairautesi laadusta enempää kerro, mutta kykenet olemaan työelämässä kai sen normaalin 8 h päivässä, en uskoisi sairauden vaikuttavan vanhemmuuteesi.

Äänestä

Adoptioon on tiukat kriteerit, sillä kyseessä on lapsen etu, ei lasta haluavien kandidaattien. Lastensuojelusta varmasti saatte infoa ja prosedyyreja. Myös kohdemaan (mistä lapsi adoptoidaan) lainsäädäntö voi estää vaikka Suomen ei estäisikään.
Parhaiten vastauksen saatte kun käännytte asiantuntijoiden puoleen. Onnea matkaan!

Äänestä

Elinsiirto on tehty siis ja todennäkösesti tehdään toinenkin jossain vaiheessa. Lääkkeitä syön ison kasan ja koko ikäni syönyt. Nyt tila stabiili.

-ap

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsikuumeon kirjoitti:

Hei, tietääkö kukaan onko pitkäaikaissairaus este adoptiolle. Tulen aina olemaan pitkäaikaissairas, mutta ennusteeni on hyvä, koska sairauteeni on hoito ja tulen tod. näk. elämään normipitkän elämän. Puolisoni on täysin terve.

Ilmeisesti työpaikat pitäisi olla ja ne on jo osin kriteerit täyttynyt. Eikä lainojakaan ole. Onko niin että äidin sairaus on este adoptiolle. Infoa kiitos, jos vain joku ihana tietää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu