hämäräkiikari

loppilainen

Tervehdys!

Olen kopista ja aikanaan navetanvintiltä (aukko seinässä) ampunut kettuja ja supeja pääasiassa haulikolla.
Haaska pitää vaan tuoda riittävän lähelle.
Minulla oli Leijona haulikon päällä erittäin edullinen yötähtäin, nimittäin talouspapaerirullan pahvinen keskiosa, jonka teippasin piipun päälle.
Tämän kun päivännäöllä tarkkuutti niin, että osumapiste oli keskellä aukkoa, niin siinäpä se. Osuma oli aina varma. Tämä tietysti edellytti, että lunta oli maassa ja ampumamatka 25-30 metriä. Leuto sää miel. pilvinen on onnistumisen edellytyksenä. Parhaina vuosina tuli toistakymmentä kettua ja supia. Muuten käytän peurakytiksessä ja kettujakin olen ampunut tällä, kiikarina kahles kiinteäsuurennos 6x42 ilman valopistettä.
Eikä niin pimeää ole ollut, ettei peuraa ole voinut ampua, nyt on kuitenkin mukana erillinen pimeäkiikari kun on tuo peurojen sarvisuositus.
Into Myllymäki

0

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

        Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
        Haapavesi
        82
        1369
      2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

        Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
        Maailman menoa
        66
        1154
      3. Asunnottomuus lisääntyy

        Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
        Maailman menoa
        199
        1147
      4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

        Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
        Maailman menoa
        208
        1146
      5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

        Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
        Ikävä
        12
        1039
      6. Sulle on tullut

        Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
        Ikävä
        103
        983
      7. Minä pyydän,

        jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
        Ikävä
        68
        906
      8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

        Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
        Ikävä
        125
        850
      9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

        Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
        Ikävä
        123
        778
      10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

        Vaikka muuta osaat esittää.
        Ikävä
        77
        755
      Aihe