Munasolujen luovutuksen prosessista kysymyksiä.

sonjukka00

Hei! Tässä 19 vuotias nainen joka haluaisi kysyä munasoluja luovuttaneilta, että kuinka munasolut tarkalleen kerätään? Kuuluuko siihen leikkaus ja mihin kohtaan leikkaus tehdään, vai kerätäänkö munasolut jotenkin muuten? Olisin kiinnostunut luovuttamisesta ja en viitsisi tuhlata lääkäreiden aikaa konsultoinnissa jos prosessiin liittyy leikkaus, sillä en halua näkyviä arpia.

Kiitos jo jos autat!

3

182

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfuiebsk

      ei tehdä leikkausta vaan kerätään emättimen kautta neulalla. pistopaikka puudutetaan ja saa lääkettä suoneen, että ei satu liikaa. eli mitään arpia ei jää.

    • kdfnkds

      Odota muutama vuosi ja luovuta vasta sitten. Olet niin nuori, että moni klinikka ei sinua edes hyväksy vielä luovuttajaksi. Luovutuksessa on aina riskinsä. Olen ollut kahdesti sairaalassa munasolupunktion vuoksi (hyperstimulaatio, sisäinen verenvuoto).

    • EiLeikata

      Munasolut kerätään koeputkihedelmöityksessäkin samoin. Kipulääkitys suoneen, neula emättimen seinämän kautta munasarjasta läpi ja solut imetään neulan kautta. Sattui hieman, mutta kesti vain hetken. Joillain ei kuulemma satu ollenkaan, jos lääkitys osuu kohdalleen. Lääkitys teki sen, että kivusta ei jäänyt tarkkaa muistoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      368
      1641
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1191
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      141
      1042
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      934
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      54
      582
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      556
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      527
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    Aihe