Etsiskelisin koiraa, joka sopisi perheeseen jossa on yksi 8.v ja kaksi 13.v lasta. Tietoa olen kyllä itsekin etsinyt. Ja kuullut, että kultainennoutaja olisi hyvä perheisiin joissa on lapsia. Entäpä jos koira olisi ensimmäinen? Koiran koolla ei olisi niin väliä, koska asumme taajama-alueen ulkopuolella aika isossa omakotitalossa. Koira asuisi sisällä kanssamme, mutta voisi pärjätä työpäivän ajan kotona tarhassa. Paitsi toki talvella vähemmän joutuisi tarhassa/ aitauksessa olemaan. Olisiko esim. Bernhardinkoira, berninpaimenkoira, hovawart, landseer tai newfoundlandinkoira hyvä? Kertokaa ihmeessä jos ei. Ja olisi kiva kuulla ehdotuksia roduista, jotka sopisivat perheeseemme. :)
Ensimmäinen koira perheeseen
4
303
Vastaukset
- liibalaaba123123
Kuulostavat kivoilta vaihtoehdoilta kaikki. Perehdy rotujen sairauksiin ja koulutettavuuteen myöskin. Suosittelen valitsemaan sen helpoimman, koska ison koiran kanssa ei ole kiva jos menee koulutus pieleen... :)
Tsekkaile vaikkapa täältä nuo rodut, niin on aika kattavasti, mutta tiivistetysti laitettu mm. sairaudet ja koulutettavuus jne. =)
http://koirarodut.suntuubi.com?cat=140 - Kaike
Kultanen ja labbis on aika varmat vaihtoehdot lapsiperheeseen, ulkokoiraksi noista ei kyllä ole turkkinsa puolesta ja luonteeltaankin ovat niin perheen perään että se olisi väärin koiraa kohtaan.
- molempiaomistanut
Bernhardinkoira on hyvin sairas rotu, kultaisesta noutajasta saisitte todennäköisemmin pitkäikäisen perhekoiran -keskimääräinen elinikä bertsuilla alle 7 vuotta, kultsuilla yli 10. Bertsut kivoja mutta kalliiksi tulee jos, ja kun, sairastavat. Sairastavuudessa ei ole eroja kasvattajien välillä; on ihan onnenkauppaa saatko 30 vuotta kasvattaneelta koiran joka elää alle 4 vuotta vai jonkun ekasta pentueesta koiran, joka elää 11 vuotta. Todennäköisyys saada bertsu joka elää terveenä 10-vuotiaaksi on huomattavasti pienempi kuin saada vastaava kultsusta. Kultsu pärjää varmasti työpäivän ajan ulkotarhassa, jos ei ole hirveä pakkanen. Vähemmällä itkulla selviää kun jättää kaikki äärityypin rodut ostamatta.
- fargot
Hovawart on varmasti ensimmäiseksi koiraksi aika vaativa:Hovawart on vanha saksalainen käyttökoirarotu, jota on käytetty ja edelleen käytetään pihan vartijana. Hovawartin ominaispiirteisiin kuuluukin yhä vahva reviiri- ja vartioimisvietti. Hovawart on ominaisuuksiltaan hyvin monipuolinen harrastuskoira sekä uskollinen perheen lemmikki. Hallitsevan ja itsenäisen luonteensa ja fyysisen voimakkuutensa vuoksi hovawart vaatii kuitenkin omistajakseen varman koirankäsittelijän, jotta koiran pitovaikeuksilta vältyttäisiin. Tasapainoinen ruumiinrakenne ja voimakas kiintymys perheeseen tekevät rodusta erinomaisen seura-, harrastus-, vahti-, suojelu-, pelastus- ja jälkikoiran. Hovawart haluaa olla mukana kaikissa perheensä tekemisissä, eikä sovellu siksi tarhakoiraksi vaikka alkuperänsä ja turkkinsa puolesta pihalla hyvin pärjääkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"638847Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1545524Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1274976Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83842Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m833456Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533359Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä352702En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102641Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392603- 241727