Olen miettinyt että miten aloittaa uusi tarina ajattelin pyrkiä kirjailiaksi mutta en tiedä miten aloittaa tarina olisiko kenelläkään vinkkejä?
Miten aloittaa tarina?
2
173
Vastaukset
- kotikirjailija
aloita mistä vaan, kuvittele jokin tilanne mieleesi ja pistä paperille, voi olla maisemakuvaus, dialogi, yksinpuhuekluaa, mitä vaan, vaikka erillsiä sanoja joista teet lauseet. ja sitten kun niitä pyärittelee eestaas ja takaisin, niin kirja syntyy- ehkä- kymmenen vuoden sisällä tai hieman pitemmän ajan perästä.
- Onnituksetpuuhaan
Kirjoittamisen voi aloittaa monella tavalla. Ehkä keksit idean tarinaan, ehkä keksit jonkun hyvän henkilöhahmon ja sitten, että mitä hänelle tapahtuu. Tai ehkä haluat kirjoittaa jostain ilmiöstä, vaikka jääkiekkofaniudesta :D
Kun sinulla on jokin ajatus siitä, mitä tai mistä haluat kirjoittaa, alat vain kirjoittaa. Kirjoittamisen edetessä sitten voit suunnitella tarinan rakennetta ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233113Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68720Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3703Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32581Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3580Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35577Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19510Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3509- 40501
- 36495