Miten aloittaa tarina?

JokeritFan

Olen miettinyt että miten aloittaa uusi tarina ajattelin pyrkiä kirjailiaksi mutta en tiedä miten aloittaa tarina olisiko kenelläkään vinkkejä?

2

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotikirjailija

      aloita mistä vaan, kuvittele jokin tilanne mieleesi ja pistä paperille, voi olla maisemakuvaus, dialogi, yksinpuhuekluaa, mitä vaan, vaikka erillsiä sanoja joista teet lauseet. ja sitten kun niitä pyärittelee eestaas ja takaisin, niin kirja syntyy- ehkä- kymmenen vuoden sisällä tai hieman pitemmän ajan perästä.

    • Onnituksetpuuhaan

      Kirjoittamisen voi aloittaa monella tavalla. Ehkä keksit idean tarinaan, ehkä keksit jonkun hyvän henkilöhahmon ja sitten, että mitä hänelle tapahtuu. Tai ehkä haluat kirjoittaa jostain ilmiöstä, vaikka jääkiekkofaniudesta :D

      Kun sinulla on jokin ajatus siitä, mitä tai mistä haluat kirjoittaa, alat vain kirjoittaa. Kirjoittamisen edetessä sitten voit suunnitella tarinan rakennetta ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      66
      5201
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      129
      3787
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      48
      3194
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2267
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      450
      1974
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1678
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1375
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      64
      1306
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1107
    10. 47
      1082
    Aihe