Pidän sellaista ihmistä paskaruokkijavarkaana joka kumoaa pellolle kasan porkkanoita ja omenia ampuen peuran ja lopettaen ruokinnan siihen. Sellaisilla paskaruokkijavarkailla ei ole oikeutta ampua peuroja/kauriita jotka eivät niitä läpi talven ruoki ! Haistakaa vittu paskaruokkijavarkaat !
Itse ruokin läpi talven kuten kunnon miehekkään metsämiehen kuuluukin sillä en oel paskaruokkijavaras. Muista nyt, jos joku käskee sinua keksimään adjektiiviin joka määrittelee sinut niin sano että " olen paskaruokkijavaras sillä en ruoki läpi talvea "
Peuran paskaruokkijavarkaat
6
153
Vastaukset
- valikoivaruokintapyynti
Koitas nyt töppöhousu rauhoittua. Ota hieman roppia, kait lääkäri määrännyt. Nuku kunnon unet ja näe asiat positiivisessa valossa.
- cqe
Siinä itse paskaruokkijavarkaiden suurvisiiri.
- Rteg
Ja tuollaisella meuhkaajalla on aseenkantolupa... Peurojen ruokinnalla on saatu kanta tolkuttomaan määrään, ainoana tavoitteena maksimoitu lihantuotanto. Samalla peurakolarit kaksinkertaistuneet viidessä vuodessa! Oikea tapa toimia on juurikin tuo mainitsemasi ruokinta; peurat helppo ampua ruokintapaikalle ja jahdin jälkeen ruokinta seis. Antaa luonnonkin rajoittaa kantaa. Peura on kuitenkin Suomen luontoon kuulumaton vieraslaji ja yhteiskunnalle tolkuttomat kustannukset aiheuttava haittaeläin.
- passipoika
Jos kerran peura on suomen luontoon kuulumaton laji (eli ei alkuperäistä kantaa), jossa olet oikeassa, ja peurakolareiden määrä on suuri ainakin eteläisessä suomessa, miksi vaahtoat noin kovasti tuosta mainitsemastasi ruokintamuodosta. Kantaa tuskin saadaan koskaan enää suomesta hävitettyä eikä liene tarkoituskaan. Mutta kun meissä on niitä valitettavasti jotka ampuvat kaikkea peuralajia välittämättä riistakeskuksen määräyksistä ja suosituksista, jotta kannasta saataisiin mahdollisimman hyvä. Monella on tärkeintä minkälainen trofee on seinällä ja se on mielestäni sietämätöntä. Mutta meitä riittää moneen junaan ja moni jää asemalle
Haistan heti vuodatuksestasi, jotta olet tyhmä kuin saapas, kuten kaikki jotka peuraa jahtaavat ruuakseen. Tarkoitan siis Susianalyysissä määrittelemäni apina, nyt lipsahti vaan saapas mieleeni nerokkaista kansanviisauksista. Fiksuhan heti jo ymmärtää, että jos tässä maassa peroja liikkuu, niin mässäilkööt uljaat sudet niitten lihalla. Sinä olet selvästi sekopäinen ja lihanhimoinen, asetta heilutteleva apina. En yhtään ihmettelisi, vaikka olisit läheistä sukua tuolle Imatran hullulle ammuskelijalle. Ammuskelet peuroja, ihmisiä, ihan mitä vaan siinä samalla kun vaan pyörittelet ihmeissäsi lerppahuuliasi typerä ilme naamallasi.
- erererer
Helpottiko ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215394- 501411
- 11827
- 47809
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58798Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52787- 46782
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49766Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132755Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8744