Lattiakaivo / vesieristys

redsa

Ostettiin omakotitalo jossa yläkerrassa on 5 vuotta sitten remontoitu kylppäri. En tiedä miltä näyttää oikea vesieristys. Putsailin tuossa meidän lattiakaivoa ja huomasin että vesieristys joka tulee lattian alta kaivoon on irti reunoilta. Näkyy selkeästi leikkaus jälki että on leikattu kaivoin mukainen reikä vesieristykseen, mutta kuuluisiko se kuitenkin tiivistää jollain silikonilla? Nyt tuntuu reunojen alla sementti.
Tarkistin toisesta kylppäristä millainen siellä on lattiakaivo ja se taas oli erilainen, vesieristys ei "törröttänyt" kaivon reunalla vaan oli painettu reunaan kiinni. Nämä kylppärit on eri aikaan remontoitu ja näyttää vesieristeetkin eri värisiltä. Alakerrassa käytetty 2 komponenttieristettä ja yläkerrassa jotain tavallista elastista.

Vaikea selittää millainen se lattiakaivo ja vesieristys on, toivottavasti joku ymmärsi sepostukseni ja osaisi neuvoa onko tuo oikeaoppinen? Tai kuuluuko se tiivistää silikonilla?

2

2315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakennus.mies

      Vedeneristys näkyy normaalisti neliökehyksen ja kiristyrenkaan (valkoinen/vaalea) välistä, se joustaa hieman sormella painettaessa, koska sen takana on kuminen tiivistysrengas.

      Mikäli siinä näkyy selkeä reuna jonka alle saa sormet on liitos väärin tehty sillä leikatun reunan kuuluisi olla kiristysrenkaan alla piilossa.

      Se kannattaa tiivistää ja taivuttaa alas jos mahdollista, tiivistykseen esim. Masa liimamassalla tai vastaava.

    • youtube_

      Katso vaikka mallia www.youtube kuinka lattiakaivo tehdään .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3674
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2001
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1333
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1220
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      101
      1084
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1065
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1020
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      975
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      886
    Aihe