yamaha neos viritys

apuavailla7

kellään vinkkejä miten saisi viritettyä -10 4t neossia. prikka on poistettu ja kulkee n. 52km/h gps. lisävauhti olisi hakusessa.

6

6075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hukkaputki?

    • Waldepro

      itse olen virittänyt nelari skootteria joten kokemusta on ;) kokeile ensimmäisenä vaikka mittarin alla on 2 punaista johtoa joten toinen niistä kannattaa katkaista se on rajottimen johto. Sitten kannattaa päästää vähän öljyä pois niin kone kiertää paremmin. Kolmantena asiana voisit katsoa painelaakerin liukutapit, niitten poistaminen parantaa koneen suorituskykyä korkeilla kierroksilla, sillä koneethan kuristetaan suomeen tullessa. Viimeisenä imuventtiiliä kannattaa hioa että kone saa paremmin polttoainetta. Myös nokka-akseliin kannattaa lyödä vielä yksi venttiilin nostin lisää (saa motonetistä).

    • arska2981

      Nelari skootterin viritys on hieman haastavampaa kuin 2 tahtisen ja varsinkin toi neos ei oo kovinkaan helppo alkaa virittelee moottoria ku se on ruisku peli jota ei ite mitenkää saa säädetyy et eka kantsis se ruiskuvaihtaa yms joten ei oo järkee. Ainut viritys jolla saisit lisää vauhtii on ostaa virivari esim malossi multivari niin huiput parantuu joku 5-10kmh ja kiihtyvyys paranee. toki noi gy6 kaasari nelarit on hyvii viriaihioit ittel oli sellane 50cc joho vaihoin isovena kannen jota laskin vielä ja avarsin kanavat ja laitoin myös virinokan ja 20mm kaasarin ja itse tehty putki.
      ja oli siin narakun kisavari ja helkkarit jäykät kytkin ja vp jouset ja modattu takavari ja 5gramma rullat yms yms kone huus aikas kovaa täl setupil mut kyl kiihty helvetin kivasti 50cc nelariks ja kulki gps 75 suoral tuli myytyy toi vuos sit pois ku oon kummiki enemmä 2tahti mut siis toi 4t neos on huono viritys aihio joten ainut mikä auttas huippuihi ois toi kisavari. Kannattaa vaa nauttii tost ruiskun tasasesta väänöstä ja pienestä kulutuksesta:)

    • Neos4t2015
    • Anonyymi

      Minä otin sen prikan pois ja kulki sitten 40km/h? Olisiko tietoa miksi

      • Anonyymi

        Vähä myöhässä, mut voisko olla että hihna luistaa. Osta kireämpi (lyhyempi) hihna


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2459
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2291
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      200
      1286
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1112
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1088
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      220
      932
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      909
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      779
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      52
      766
    Aihe