Scrabble

mania

Olemme kaveriporukassa hullaantuneet täysin scrabblen ihmeelliseen maailmaan.. Voimme pelata peliä tuntitolkulla.

Tästä, kuten monesta muustakin pelistä, tulee myös vakavia jäkioireita, kuten kun yöllä, pelien jälkeen, menee nukkumaan, alkaa 7-kirjaimiset sanat pyöriä mielessä ja unet sisältävät pelilaudan ja siellä monia loistavia paikkoja.

Oireilua esiintyy jokaisella peliyhteisömme jäsenellä!!

Kokemuksia vastaavasta? Mikä avuksi?

5

1780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kokemusta

      Itselläni on ihan sama shakin suhteen. Jos pelaan koneen kanssa jonkin verran ennen nukkumaanmenoa, ihan varmasti koko yön ajan päässäni pyörii joku shakkipeli tai mietin unessa jotain asemaa. Luulisin, että se johtuu peliin keskittymisestä, silloin sitä lautaa (monitoria) yleensä tuijottaa tosi tiiviisti. Minulla ja monella muulla samaa ilmiötä esiintyy myös marjanpoiminnan jälkeen, kun sulkee silmät, "näkee" esim. mustikoita. Jos peli alkaa häiritä unia, varmaan voisi kokeilla sitä, että ei pelaa ihan ennen nukkumaanmenoa eikä kovin väsyneenä, mutta muuten kai siihen ei auta mikään. Mielestäni tuo ilmiö on kuitenkin täysin harmiton, ei varmasti ole syytä olla huolissaan siitä. :)

    • ***

      Oireenne taitavat olla aika tavallisia. Ne eivät koske ainoastaan sanapelejä, mutta myös kaikenlaisia palikkapelejä. Mielissä syntyy erilaisia ongelmia ja niiden ratkaisuja, jos ei aktiivisesti ajattele mitään. Oireet ainakin itseläni ja tuttavillani ovat hävinneet muutamassa päivässä, mutta palaavat takaisin jo yhdenkin pidemmän pelisession jälkeen.

      Olen itse keksinyt tällaisen "hoidon" ongelmaan. Kun harrastaa jotain muuta aivojumppaa pelituokion jälkeen ennen nukkumaan menoa, oireet häviävät tai ainakin menevät nopeammin ohi. Itse laskeskelen päässä jotain numerosarjoja. Kakkosen potensseja tai jotain muita geometrisia sarjoja. Kun sen tekee päässälaskuna joutuu monesti hokemaan mielessä numerosarjoja, jotta saa lasekttua seuraavan luvun. Tällöin saa muuta mietittävää ja kirjaimet ja palikat unohtuvat nopeammin. Kun laskuja kuitankaan jaksa tehdä kovin pitkään, ei niistä ehdi tulla vastaavia oireita.

    • xxx

      onko ilmaista scrabblea netissä? mistä löydän sen?

    • taps3

      Mulle piisaa just kun vuoden pelaamattomuuden jälkeen voitin eukon ja sen systerin ukkoineen .ovet paukku ja korko kengät kopisi.tietty jos ei osaa Suomen kielioppia ja va väittää että tota tai jonkulle on sana niin voi voi.
      Jos lautapeli tulee uniin niin tauko.
      Eno

    • mamu8

      onko puiset nappulat vai phvilaatat,, news versio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2241
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1856
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      239
      1391
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      222
      1027
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1000
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      96
      996
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      22
      977
    8. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      85
      833
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      20
      794
    10. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      770
    Aihe