Pohjankyrön lehdestä lainattua tekstiä.
KÄRÄJÄT Käräjäoikeus on tuominnut 39-vuotiaalle entiselle isokyröläiselle miehelle kaksi vuotta ehdotonta vankeutta 12 syytekohtaa käsittäneestä talousrikossarjasta.
Nimikkeitä ovat muun muassa useat törkeät veropetokset, törkeät kirjanpitorikokset, rekisterimerkintärikokset ja liiketoiminnan rikkomiset. Erilaisia korvauksia hänet määrättiin maksamaan yli 1,2 miljoonaa euroa.
Myös rikoksiin osallistuneen miehen serkun tuomio on vuosi ehdollista vankeutta ja maksettavia korvauksia yhteensä 751 881 euroa. Hänkään ei asu enää Isossakyrössä.
Muille 11:lle rikossarjaan osallistuneille tuomittiin ehdollisia vankeustuomioita ja sakkoja.
Lähes kaikki rikokset on kirjattu Helsingissä tapahtuneiksi. Rakennusalalla vuosina 2009 - 2012 toimineiden miehen johtamien yhtiöiden kirjanpitoja, verotusta, palkanmaksuja ja muita liiketoimia kierrätettiin eri yhtiöiden kautta.
Tuomittu joutui eräässä tapauksessa maksamaan yksityiseltä henkilöltä ottamastaan 60 000 euron lainasta korkoa 47 000 euroa, mistä lainaaja tuomittiin törkeästä kiskonnasta.
Mittavat tuomiot talousrikossarjasta
15
675
Vastaukset
- asserju
joku lyöny viisaat päät yhteen ja tälläistä tulosta tuli sit.
- 34567876546789
itteasiassa aika hyvä tulos...heh
- nuohoustaM
siinä on maksamista takasin päin ja isi ja äiti tykkää:)
- jallukolaa
tuollaiset ei saisi ikinä ruvetä yrittäjäksi
- inin
Mitä yrittäjyyshän on IN.
Jos ei kiinnostakkaan vie firman konkurssiin, hakee velkasaneerausta.Kun sen on saanut kolmevuotta maksaa jotain muutaman satasen juttua, sitten onkin kuivilla.
Näinhän se toimii, oikeasti.Uusi firma pystyyn, toiminta jatkuu jne...- eikkki
tais olla JV...
- jipotkin
Niin ja kuinka sitä sanotaan: Yksityisyrittäjäksi pitäisi ruveta, kouluissakin siihen jo patistetaan.
Opetetaankohan siellä myöskin nuo Jipotkin????
- samarialainen19
eikös tää oo tullu muka uskoon..
- jaskapaskali
koskahan se lähtee istumaan...
- työläinenrehti
tietääkseni JV istuu tällä hetkellä kai sitten alkaa sama kusetus uudestaan
- villeeeee
joo palkat maksamatta jo.
- Ukkomaalta
Vuoden yrittäjä ainesta.
- tiinakyröö
Eipä yhtään yllätä tän kaverin kohalla
- kunnon_kuntalainen
Ehdottomasti Kunnon kuntalainen
- eiuutta
Kaikkihan tietää nämä tietyt naamat. Ei mitään ihmeellistä siltä taholta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022774Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246870Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20869Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka299854Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies95846Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93729