Kutsuhuuto

Kutsuhuuto tänään lähetetty maailmalle, kohta taas rajat repeävät. Hallitus etunenässä näyttämässä suvaitsevaisuuttaan.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016092422366922_uu.shtml
14113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Lähi-Idän lehdetkin jo suitsuttaneet Suomen suvaitsevaisuutta.

Äänestä
  • In future, my Finland family will be so big, that it can support my Irak
    relatives and my engineer brothers. Nobody works here, because money
    is plenty for everyone and more children with locals will pay you more.
    Im so sad, because rasist finnish people, wont let more irakies in Finland
    and this sadness, keeps me wake at nights...sometimes.

    Äänestä

sipilä tarjoo omaa mörskäänsä ja sanni forssasta hotelli majoitusta elintaso surffaleille. ja me maksetaan. nyt on hirvee poru kun poikien bisnekset on menny vituiks ja tappavat häpeissään itsensä siinä ei tuu mitään vahinkoo päinvastoin säästöö. vai maksaako suomi vielä eläkkeenkin perillisille. jokainen poistuva on plussaa

Äänestä

Tanska ja Ruotsi jatkavat rajatarkastuksia, mutta Suomi ei edes aloita. Suomi ottaa kaikki Tanskan ja Ruotsin hylyn saaneet uudelleenhakijoiks. Sitten täältä pussinperältä ei minnekään pääse. Mutta no hätä, Suomi maksaa kaikille laittomasti maassa oleville toimeentulotukea ja ilmaisen terveydenhuollon.
Eikö mikään laki sano, ettei suomalaista saa laittaa huonompaan asemaan kuin laittomasti maassa olevan. Nyt vaan tuntuu, että kannetaan huolta, ettei turvapaikanhakija vaan saa vähempää kuin suomalainen.

Äänestä
  • Ei pidä unohtaa Venäjältä tulevia. Suomi ei uusinut Venäjän kanssa sopimusta, jolla Venäläiset olisivat estäneet mamuvirran idästä, kuten nyt sopimuksen voimassa ollessa.
    Ralli alkaa taas!

    Äänestä

Nigerialainen nainen oli palannut kotimaahansa kolmen lapsensa kanssa vapaaehtoisen paluurahan saatuaan. Rahalla oli pystynyt ostamaan talon ja hymyili kotitalonsa edessä lehtikuvassa. Siinä taas monelle kimmoketta lähteä talonhakumatkalle Suomeen. Nigerialaisen keskivertopalkka on 100 e/kk.
Vapaaehtoisen paluun tukeminen:
- matka- ja muuttokustannukset
- käteisavustus 1000euroa, mutta sen voi saada korotettuna 1500euroa
- lapselle korotettu avustus 750 euroa/nuppi
Yhteensä 3750 euroa, äiti ja kolme lasta.
Saanut Suomessa melkein vuoden loman täydellä ylöspidolla terveystarkastukset rokotukset asunto.
Kotimatkalle matkakustannukset paluurahana yli kolmen vuoden nigerialaisen palkan.
Kannattaa lomailla Suomessa. Me maksamme.

Äänestä

Mitä enemmän pakolaisia Suomeen tulee, sen parempi. Tarvitsemme heitä yhtä paljon kuin he tarvitsevat meitä. Refugees Welcome!

Äänestä
  • Mihin me tarvitsemme heitä....elintasopakolaisia? Kerro?

    Äänestä

...Suomenkin on kuitenkin vastattava KANTOKYKYNSÄ mukaan maailman pakolaisongelmaan!

-Yhteinen maailmamme.

(Vrt. kun varakkaat kantaväestön öykkäritkin asuttautuvat ja linnoittautuvat korkeiden muurien, rautaporttien ja valvontalaitteiden ja jopa vartijoiden turvaamina meiltä köyhiltä rupusakeilta...?!?
-Olisiko se hyvää kehitystä kantaväestönkään keskuudessa-ja kesken...?!?)

Äänestä
  • Jos Suomi joutuu ottamaan useista eri syistä paljon velkaa budjettinsa kattamiseen, tuosta kantokyvystä voi todeta, että se on niin paljon huonontunut, että kaikki ulkomaalaiset verorahoistamme tukia saavat pitää kenkäistä - fuduu - pois Suomesta. Tuohan on suora looginen päätelmä ekasta lauseestasi.
    Minulle johtamani lopputulos sopii oikein hyvin, taloutemme tervehtyy tällä.

    Äänestä

  • Matematiikan-Vihtori kirjoitti:

    Jos Suomi joutuu ottamaan useista eri syistä paljon velkaa budjettinsa kattamiseen, tuosta kantokyvystä voi todeta, että se on niin paljon huonontunut, että kaikki ulkomaalaiset verorahoistamme tukia saavat pitää kenkäistä - fuduu - pois Suomesta. Tuohan on suora looginen päätelmä ekasta lauseestasi.
    Minulle johtamani lopputulos sopii oikein hyvin, taloutemme tervehtyy tällä.

    Unohdin mainita, että mitä ovatkaan euron tukemiseen menevät valtavat rahamäärät ja lisää on ehkä tulossa - Suomikin voi joutua maksamaan Deutsche Bankin hölmöilyitä.
    EU:n vaatimat lait ja määräykset tulevat hyvin kalliiksi Suomelle, koska tällä ollaan ns. mallioppilaita (puhdasta idiotismia).
    Paras olisi olla kokonaan ulkona EU:sta, mutta täällä ei uskalleta, koska silloin kuvitellaan (heikkoitsetuntoisia myös poliitikot) että ollaan ryssien leiriä. EU-kiima tulee hyvin kalliiksi.

    Äänestä

Matuja pyörii laumoissa Turuntien alkupäässä.

Äänestä
  • Hakevat meidän rahojamme.

    Äänestä

siä annetaan uusia äly kännyjä kun 2kk vanha on lähetetty ampo maalle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keltänytleikataan kirjoitti:

Kutsuhuuto tänään lähetetty maailmalle, kohta taas rajat repeävät. Hallitus etunenässä näyttämässä suvaitsevaisuuttaan.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016092422366922_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu