EPS-harkko vs Lammi tms

Tuossa katselin aiemmista viesteistä Lammin betonikustannuksia, 7-8 tonnista puhuttiin. Ilmeisesti EPS-harkon mällitys kustantaa suunilleen saman verran?

En kaipaa kommentteja styroksitalosta, Palikan veppisivuista tai plagiaateista tms, ainoastaan tuo kustannustaso kiinnostaa.
106004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

jos on valinnut jo kivitalon tekemisen elämäntehtäväkseen, tasoitteista ja rappauksista se lopullinen niitti tullee jos nyt jo rungon tekeminen ahdistaa.

Äänestä
  • Kysyin onko menekissä eroa, en sitä ahdistaako mällin maksaminen vai ei.

    Äänestä

Meidän Lammi-taloon on uponnut tonneittain betonia. Sen määrä tulee helposti aliarvioitua.
Kuutiohinnaksi pumpattuna tulee käytännössä n. 150€/m3. Meillä rahaa betoniin on mennyt n.10000€. EPS harkon mällitykseen olisi mennyt ehkä 1000. Harjateräksen määrä myös yllättää.

Äänestä
  • EPS-harkolla tarkoitin Palikka/Alander-tyyppistä pakasterasiaa, en siis kivi-eps-kivi-harkkoa, vaan juuri toisin päin: eps-"kivi"-eps.

    Alanderin sivuilta tuo tieto löytyikin; 300-milliseen harkkoon menee 120 litraa betonia neliölle. Eli jos seinämetrejä on vaikkapa 70, niin ulkoseinäneliöitä tulee semmoiset reilut neljäsataa. Pyöreästi siis kymppitonni mälleihin myös EPS-talossa. Itse harkot taitavat olla halvempia kuin vaikkapa Lammit - Alanderin sivuilla on esimerkkinä "125 m2 talon ulko- ja sisäseinäharkot 6000 e sis alv)

    Betonin hinta on kyllä kova, ainakin hinnastoissa. Mahtaa olla reilustikin tinkivaraa ainakin off-season-rakentajalla?

    Äänestä

EPS harkkotalossa ei ole kivitalon eduista juuri mitään jäljellä.

Äänestä
  • Pointini oli siis että vertailu on mielestäni turhaa.

    Äänestä

  • Kerro toki mitkä edut jäävät pois? Jos vastauksesi on "proppaaminen" niin se ei mielestäni ihan riitä..

    Äänestä

  • lammittanut kirjoitti:

    Pointini oli siis että vertailu on mielestäni turhaa.

    onko kukaan miettinyt kuinka sisältä tuleva ilma ja varsinkin kosteus poistuu betoniharkkorakenteen läpi kun ulkona on kosteaa ja kylmää.Saattaahan se olla pitkässä juoksussa runko aika märkä.Itse laittaisin eristeen ulkopintaan. Nollapiste alkaa silloin eristeestä.

    Äänestä

  • palikkaa harkitseva kirjoitti:

    onko kukaan miettinyt kuinka sisältä tuleva ilma ja varsinkin kosteus poistuu betoniharkkorakenteen läpi kun ulkona on kosteaa ja kylmää.Saattaahan se olla pitkässä juoksussa runko aika märkä.Itse laittaisin eristeen ulkopintaan. Nollapiste alkaa silloin eristeestä.

    kysyttiin hintoja ja kustannuksia ei paskan jauhamista

    Äänestä

  • Sirkka-Rauno kirjoitti:

    Kerro toki mitkä edut jäävät pois? Jos vastauksesi on "proppaaminen" niin se ei mielestäni ihan riitä..

    Otin itse Aeroc-kivitaloilta, enkä kadu. Yksiaineinen, hyvä lämmöneriste ja homma toimi koko projektin ajan kuin unelma. Ainoa mikä piti huomioida niin rekat kannatti purkaa kurottajalla tai vastaavalla harkkojen osalta ja autonosturilla elementtien osalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirkka-Reijo kirjoitti:

Tuossa katselin aiemmista viesteistä Lammin betonikustannuksia, 7-8 tonnista puhuttiin. Ilmeisesti EPS-harkon mällitys kustantaa suunilleen saman verran?

En kaipaa kommentteja styroksitalosta, Palikan veppisivuista tai plagiaateista tms, ainoastaan tuo kustannustaso kiinnostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu