Haluaisin ostaa kanin mutta onko se kanille liian korkea jos kanin häkki on ikean lipaston päällä mikä on
Noin metrin korkea?ja sen lisäksi tietenkin olisi muutakin liikkumatilaa.
Apua kanin häkin kanssa
6
185
Vastaukset
- Kanila
EI OLE KANITHAN HYPPII KORKEEMALTAKIN..
- Luppakorvaselma
No itse en laittaisi kanin häkkiä minkään muun esineen päälle. Tietenkin kanit osaavat hyppiä korkealle, mutta turvallisuuden vuoksi laittaisin häkin maahana. Ja jos kanin aiot hankkia niin muista, että kanin kuuluisi saada olla 24/7 vapaana mahdollisimman isossa tilassa. Paitsi aluksi joku yksittäinen huone totuttamis vaiheessa. :)
- kanilife
Ei kanin tarvitse 24/7 vapaana!! N. 4-12/24 tuntia riittää!! ;)
Mieluiten aina vapaana, tai edes muutaman neliön aitaus. Jos pidät kania vapaana 4 tuntia päivässä, se on 20 tuntia häkissä, eikä perus metrisessä tehdashäkissä mahdu tekemään mitään.
Vastasinkin samaan kysymykseen jo eri ketjussa, mutta vaikka metri ei muuten ole liian korkea matka hypättäväksi kanille, se tuskin uskaltaa käyttää niin korkealla olevaa häkin luukkua, ja saattaa vahingossa satuttaakin itsensä. Ihan riippumatta siitä onko kani aina vapaana vai ei, mutta toki erityisesti jos kanilla on muutenkin huono lihasten ja luiden kunto kun se viettää aikansa paikallaan kökkien....Ideaali vapaana joo, mutta kyllä se muutama tunti riittää, varsinkin kun häkki on tarpeeksi iso. Ja EI pöydälle tms vaan lattialle. Itsellä kun on ollut kaneja niin "opetin" ne menemään itse yöksi häkkiin. Kun tulin koulusta ne pääsivät vapaaksi ja pomppivat iltaan asti ympäri huonettani, sitten kun menin nukkumaan ei tarvinnut kun sanoa että noniin nyt häkkiin, usein vedettiin "kunniakierros" ympäri huonetta, mutta lopuksi sinne pomppasi. En myöskään koskaan ottanut kania väkisin pois (kynsien leikkuuseen tms) vaan odotin että tulee itse, ruokaa oli myös vain häkissä tarjolla, siksi ihan mielellään illalla meni häkkiinsä. T:4 kania omistanut :)
- kanifani
Minusta tehdas häkit ovat liian pieniä kanille! Ei kannata laitta kanin häkkiä minnekään korkealle jos häkki tippuu kani voi satuttaa itsensä ! Ja kanin pitää olla 5 -13 tuntia vapaana!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.3510044- 415454
- 435033
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk2033861- 133423
- 463266
- 312936
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise742693- 442613
- 562523