Saako kanille antaa omenaa, päärynää,mandariinia?

11vuotiastyttö

Eli siis saako kanille antaa omenaa,päärynää,appelsiinia tai kenties mandariinia? Mitä te annatte kaneillenne?

16

12038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ljddk

      Saa, mutta vain herkkuina ja erittäin harvoin. Hedelmät ovat niin sokerisia, että se on käytännössä vähän sama kuin itse söisit karkkia, joten pääasiallinen tuoreruoka on oltava jotain järkevämpää. Huomaa, että myös porkkana on erittäin sokeripitoinen, ei vain hedelmät.

      Itse annan mm. seuraavia: persilja, basilika (ihan hillitön herkku!), lanttua, punajuurta, varsi- ja lehtiselleri, parsakaali, lehtikaali, mustakaali, joitain hyvin tummanvihreitä salaatteja jne.

    • Omenaa ja päärynää saa antaa, pienissä määrissä kuten edellinen jo sanoikin, sitrushedelmiä happamuuden takia mieluummin ei. Mutta ei ne vaarallisia ole vaikka pienen palan saisikin. Perus-tuoreruuan olisi hyvä olla lehtivihanneksia: persilja, basilika, minttu, lehtikaali jne. Juureksiakin sitten jo näitä vähemmän.

      Tiesitkö että juureksista (esim porkkana ja punajuuri) voi leikata kannan pois, ja kun sen laittaa lautaselle matalaan veteen, siihen kasvaa uudet naatit? Ilmaista tuoretta jätteistä!

    • r4D5

      Appelssiinia ja mandariinia ja muita sitrus hedelmiä _ei saa antaa_ omenaa ja päärynää saa mutta pienissä määrin että kokonaista omenaa tai päärynää en antaisi kanilleni tuskin sitä kokonaan söiskään

      • perustelutkiitos

        Ei pidä paikkaansa. Sitrushedelmissä ei sinänsä mitään vikaa tai pahaa ole, kunhan pitää määrät pieninä. Ainoa paha niissä on tosiaan tuo sokeri.


    • Lehtikaalipp

      Oon kuullut, että minkäänlaista kaalia ei saisi kanille antaa..

      • voiantaa

        Väärin olet sitten kuullut. Tässä ketjussa mainitut kaalit (parsa-, lehti- ja mustakaali) esimerkiksi ovat erittäin hyvää sapuskaa kaneille. Lienet kuullut keräkaalista, joka aiheuttaa kaasuuntumista, mutta pienissä määrin sitäkin voi huoletta antaa. Ei kaali siis mikään kirosana ole.


      • Anonyymi

        Saa


      • Anonyymi

        No kyllä saa, meidän pupun lempiherkkua!


      • Anonyymi
        voiantaa kirjoitti:

        Väärin olet sitten kuullut. Tässä ketjussa mainitut kaalit (parsa-, lehti- ja mustakaali) esimerkiksi ovat erittäin hyvää sapuskaa kaneille. Lienet kuullut keräkaalista, joka aiheuttaa kaasuuntumista, mutta pienissä määrin sitäkin voi huoletta antaa. Ei kaali siis mikään kirosana ole.

        Vastaan todella myöhään mutta keräsalaattia saa antaa kanille kun sen ensin totuttaa siihen. Itse annan molemmille kaneille salaattia ja uloste on ihan saman näköistä kuin muissakin ruuissa!!


    • hepskukkuuu

      Sitrushedelmissä A-limoneeniä, joka aiheuttaa kanille anemiaa ja painonlaskua.

      • eiolevaarallista

        Niin varmasti, jos niitä kilokaupalla joka päivä syöttää. Pienestä määrästä sitrushedelmää ei tuon takia ole mitään haittaa. Vain niiden sisältämästä sokerista olisin oikeasti huolissani, mutta jos jonkun pienen hedelmänpalan silloin tällöin herkkuna antaa, niin ei kani siitäkään henkeään heitä.


    • Kanibest

      Kiitos kaikista erinomaisista tiedoista.🤗😊

    • Anonyymi

      Kanendal.... :-))

    • Anonyymi

      Omena ja päärynä käy herkkuna, mutta sitrushedelmät eli appelsiini, mandariini, sitruuna ja lime ei sovi kaneille missään määrin

    • Anonyymi

      Sakko antaa pupulle mandarinia

    • Anonyymi

      Sakko kanille anttq omena

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5191
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      181
      4915
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      69
      3379
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2966
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2282
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1728
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1279
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      77
      1261
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      990
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      927
    Aihe