Bordercollie

Bchullu

Moi!
Kysyisin että paljon bc tarvitsee aktivointia päivittäin.

7

317

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fargot

      Vaikea tuohon on ihan tarkalleen vastata kun niissäkin on yksilöllisiä eroja. Itselläni on 2 bordercollieta, 2- ja 3-vuotiaat. Meillä näin: Aamulla lähdetään autolla töihin,koirat on siis mukana 4 tunnin työpäivän. Sitten käydään samalla reissulla hallilla jossa treenataan joko tokoa tai agilityä. Sen jälkeen menemme n tunnin metsälenkille jossa saavat juosta vapaana. Kerran viikossa on ohjatut agilitytreenit ja viikonloppuisin on agilityvalmennuksia tai kisoja. En ole pitänyt kirjaa päivittäisistä aktiviteettiajoista. Joskus voi olla päivä,pari ettei tehdä mitään erikoista, ainoastaan normilenkit.

    • botrsu

      Bortsu nauttii vaihtelevasta tekemisestä ja myös vapaistakin. Meillä on esimerkin kaltainen ohjelma viikolla ma:dobo ti:uinti ke:kotona/metsässä samoilua to: Rally-toko pe: Kotona/kevyt aivojumppa la: Metsärallatusta kavereiden kanssa su: Pallopaimennus (katson koiran mukaan toiminnan aina jos väsyy liikaa niin otetaan vapailla takaisin samoin liialla virralla katson rauhoittavaa tekemistä kiihdyttävän toiminnon sijaan)

      • Bchullu

        Ok. Kun mä tässä pohdin että pitääkö olla joka päivä jotain aktivointia?


      • bortsutare

        No meidän treeni porukassa on näitä hyppy-hyppy-jumppa-jumppa koirakkoja ja kuten sanotaan koira kuin omistajansa (maanista tuijottelua ja levottomuutta). BC nauttii tekemisestä ja janoaa ohjaansa olemusta,mutta järki käteen puuhastelun suhteen. Viikkorytmin ei tarvitse olla niin napilleen frisbee,flyball,dobo you name it vaihdellen välillä intensiivi viikko sitten kevyempää seuraavalla viikolla.


      • Sini91
        Bchullu kirjoitti:

        Ok. Kun mä tässä pohdin että pitääkö olla joka päivä jotain aktivointia?

        Heips,
        vastaan nyt vielä tähän yksityiseen viestiin. Ei tarvitse. En kannustaisi koiraa, jokapväiselle tekemiselle. Ne ottaa sen, minkä ne saa ja oppii nopeasti vaatimaan joka pvä omistajalta aktiviteettia. Mielestäni nk. vapaapvät tekevät vain hyvää koiralle. Onhan ne samalla lemmikeitä, eikä mtn koneita. Laumanjohtaja päättää, ei koira! :-)


    • Sini91

      Vai aktivointia. Turhan paljon puhutaan bc:n aktivoinnista. Jos mietitään että perimästä löytyy usein sitä moottoria niin pikemminkin bortsu pitää opettaa huilaamaan ja rauhoittumaan eri tilanteissa.
      Sen pitäisi olla huomaamaton koira sisätiloissa ja hillitty eri tilanteissa, kunnes omistaja sanoo käskyt ja ilmaisee "taikasanat" alkavalle räjähtävälle tekemiselle. Eli ulkona leikitään ja sisällä huilataan on mielestäni kuvaavin ajatusmalli.
      Ei bortsun kuulu seota jos ei koko ajan tehdä jotakin. Ei ne talvisin maaseuduillakaan pääse paimentamaan lampaita. Eli ei ole töitä. Huilaaminen, sen opetettu taito on kova sana noina aikoina. Pelkästään jo normaalienkin ihmisten elämässä, kun päätetään jokin harrastus- ja kisakausi.
      Aktivoinnista voidaan ajatella, että kakki koirat sitä tarvitsevat. Toiset yksilöt tyytyvät vähempään kuin toiset. Mutta rotumääritelmän mukainen bc vaatii varmasti enemmän kuin keskivertokoira. Eli kyllä koiran näkökulmasta, sen tarpeiden mukaan pitää mennä, miten paljon se mitäkin tarvitsee. Tunti, minuutti tai sekunti määriä on turha määritellä.
      Voidaan ajatella, että uuden opettaminen väsyttää enemmän kuin vanhojen jo osattujen asioiden toistaminen.

    • bcbc

      Mitähän aloittaja tarkoittaa aktivoinnilla? Aktivointia on monenlaista, voisin jakaa esimerkiksi seuraavasti:
      1) lenkkeily, mielellään ainakin osin vapaana. Meillä n. 2 h ulkoilua päivittäin
      2) aivotyöskentely: koulutustilanteet, joissa ongelmien ratkontaa. Voi olla erilaisia harrastuksia (esim. toko, koiratanssi, rally-toko) tai ihan temppujen harjoittelua tai älypelien pelaamista kotona. Meillä pieniä pätkiä päivittäin, ohjatulla tunnilla kerran viikossa
      3) rotutyyppillinen aktivointi: lampaiden paimennus, nenän käyttöä vaativat tehtävät esim. etsintä- tai jälkityöskentely. Mahdollisuuksien mukaan, kausittaista
      4) fyysinen touhuilu: agility, toisten koirien kanssa leikkiminen, frisbeeharrastukset jne, Meillä 1-2x vko

      Hyvä aktivointi syntyy näiden erilaisten yhdistelmästä JA vastapainoksi tarvitaan rauhoittumista, olemista. Monesti aktivoinnista keskustellessa luetellaan vain liuta erilaisia harrastuksia, mutta aktiivinenkaan koira ei tarvitse tiivistä harrastuskalenteria, jos sille tarjotaan muuten mahdollisuus käyttää sekä päätään että kroppaansa. Tämä voi tapahtua myös kotona, jos asiaan panostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      219
      1490
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1296
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1157
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      17
      1156
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      958
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      930
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      895
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      870
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      41
      828
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      813
    Aihe