Kun yritän ottaa tilannekuvia jostakin niin kestää n. 2sek napin painalluksesta ennenkuin tallentaa kuvan. Saako nopeammim jotenkin..? Ja sarjakuvauskin tuntuu tosi hitaalta 5sek jos pitää pohjassa nappia niin ehkä 3kuvaa ottaa.. vinkkejä?
Nikon d5300 nopeammin kuvia?
10
248
Vastaukset
- Nikon_kamera
Onkos sinulla 2 sekunnin aikalaukasin päällä?
Viisi kuvaa sekunnissa pitäsi syntyä sarjakuvauksella.- Lohikalkkuna
Tehdasasetukset päällä. Mistä sen saa pois?
- Arvaanvaan
Yritätkö kuvata liveviewillä, eli tähtäilet näytön avulla? Koitapa käyttää etsintä. Liveviewillä tarkennus saattaa olla turkasen hidasta, paitsi joillakin canoneilla kai jo vähemmän surkeaa.
- NIkon_kamera
Tässä varmaan oikea vastaus tulikin...
Itselleni ei näin pöljä ratkaisu tullut edes mieleen.
- hidasmuisti
Sulla on joku halpa perusmuistikortti? Niiden tallenusnopeus on tosi hidas, osta esim. tollanen kortti, niin nopeutuu kuvan tallentuminen.
http://www.muistikauppa.fi/sandisk-extreme-pro-32gb-sdhc-class10-uhsi-r95mbs-w90mbs-p-1082.html- Niinikkäänsä
Kamera tallentaa kuvat ensin puskurimuistiinsa, joten kortin hitauden ei pitäisi vaikuttaa ainakaan yksittäiskuvien laukaisunopeuteen. Sarjakuvaukseen se kyllä alkaa jossain vaiheessa vaikuttamaan.
- Lohikalkkuna
Mulla on samsung kortti mis lukee 32gb pro hc 1
- Lohikalkkuna
Mistä sen sarjakuvan saa päälle.. oon sen valinnu aina tuolt kameran etuosasta ja äskenkin painoin 5sek laukasinta pohjassa niin 5kuvaa tallentu kortille... mistä nään ne mahdolliset puskurikuvat?
- ensitöikseen
Miten ois kameran ohjekirjan lukeminen?
- jbhjasgfbsgj
Tuo kamera ottaa max 5 kuvaa sekunnissa muistikortin laadusta huolimatta, jos suljinaika on riittävän nopea ja kuvaa vain jpg.
RAW pudottaa nopeuden n. 4 ruutuun sekunnissa.
Sarjan pituus täydellä nopeudella on vain 8 ruutua, sitten nopeus putoaa ja muistikortin nopeus alkaa vaikuttaa kuvausnopeuteen.
3 ruudun sekuntinopeudella saa 20 jpg kuvaa.
Sarjakuvauksen saa käyttöön objektiivin irroitusnastan vieressä olevalla painikkeella.
High (Säädetty kuvausnopeus "5" ruutua/s
Raw Fine JPEG 4.0 fps (5 frames)
Raw 4.2 fps (~8 frames)
JPEG 5.0 fps (~8 frames)
Low (Kuvausnopeus 3 ruutua/s)
Raw Fine JPEG 3.0 fps (~7 frames)
Raw 3.0 fps (~6 frames)
JPEG 3.0 fps (~20 frames)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522175
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3411403Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941375- 1681281
- 681061
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59920Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839