Sietämätön kuumuudentunne ja hikoilu koko vartalolla. Kohtauksia VIIDEN minuutin välein ympäri vuorokauden. Onko normaalia vaihdevuosioireilua?
Ikää 51 vuotta. Kuinka kauan tätä vielä kestää?
Olen myös laihtunut. Onko sekin normaalia?
Kuumat aallot - onko normaalia?
7
337
Vastaukset
- tämäehkä
Onko kilpirauhashormoni mitattu? Yksinkertainen laboratoriokoe.
- Lääkettä
Minulla aikoinaan samat oireet ja minulla todettiin Kilpirauhasen liikatoiminta.
- ubon
Laihtuminen ei missään tapauksessa ole vaihdevuosioire, eikä viisikymppisellä naisella ylipäätään normaalia silloin kun ei ole mitään muita selittäviä tekijöitä. Olisi aiheellista mennä kipinkapin lääkäriin jotta esimerkiksi syövän mahdollisuus voidaan poissulkea.
- zxcx
Kyll nyt siull on alkanu mummotauti.Sie alat muuttuu mummoks.
- vääräniminen
Miten vaihdevuosia voi sanoa mummotaudiksi, kun monet saa vaihdevuodet jo päälle 35v? Mummo ei ole kyllä iältään vielä millään mittarilla.
- Partul
Itselläni muutaman minuutin jälkeen alkoi kuuma aalto palelemisen päätyttyä ja sitten taas normaalilämpöoloa pari minsaa ja taas kuuma aalto ja sitten taas paleli niin, että hampaat kalisi - sellaista järkyttävää oloa kaikki päivät, kun yritin elää ilman hormonikorvaushoitoa.
Laihduin myös, koska oli niin paljon erilaisia oireita, heikotusta, nivelkipuja, valvomista, pissatulehduksia, masennusta ym., etten jaksanut edes tehdä ruokaa tai ei ollut edes ruokahalua.
Syy kuumiin aaltoihin voi toki olla jokin muukin, mutta syynä itselläni oli vaihtarit. Kilpirauhasarvot ja muut verikokeet olivat ok. Hormonikorvauhoito auttoi, mutta toki vieläkin on öitä, jolloin alkaa tulla kuumia aaltoja, eli sitten vain pitää ottaa lisää hormonia, niin saa nukuttua.
Enpä olisi ikinä aiemmin uskonut, että yhden hormonin puute voi saada ihmisen kehon ja mielen niin sekaisin, mitä estrogeenin puute teki. - ssur
Tuo käsien tärinä viittaa kilpirauhasen liikatoimintaan,joten pyydä lääärille aikaa ja erikseen tuo käsien vapina ei liity vaihtareihin,vaan kilpirauhasen liikatoimintaan,alituinen hikoilu,heikotus,tärinä,keho käy ylikierroksilla.En usko että laihtuminen kuuluu vaihtareihin,liikahikolun korvaaminen nesteellä auttaa ja magnesiumin syönti estää suolojen katoamisen kehosta hikoilun yhteydessä.Laihtuminen ja käsien vapina liittyy kilpirauahsen liikatoimintaan seka laihtuminen,mutta verikokeella se todetaan ,aamulla koe 7-10 välillä.saa syödä tähän kokeeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881651
- 771273
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1791234Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55952Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47898
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9833- 46822
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35789