Kuumat aallot - onko normaalia?

hermot.riekaleina

Sietämätön kuumuudentunne ja hikoilu koko vartalolla. Kohtauksia VIIDEN minuutin välein ympäri vuorokauden. Onko normaalia vaihdevuosioireilua?
Ikää 51 vuotta. Kuinka kauan tätä vielä kestää?
Olen myös laihtunut. Onko sekin normaalia?

7

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämäehkä

      Onko kilpirauhashormoni mitattu? Yksinkertainen laboratoriokoe.

    • Lääkettä

      Minulla aikoinaan samat oireet ja minulla todettiin Kilpirauhasen liikatoiminta.

    • ubon

      Laihtuminen ei missään tapauksessa ole vaihdevuosioire, eikä viisikymppisellä naisella ylipäätään normaalia silloin kun ei ole mitään muita selittäviä tekijöitä. Olisi aiheellista mennä kipinkapin lääkäriin jotta esimerkiksi syövän mahdollisuus voidaan poissulkea.

    • zxcx

      Kyll nyt siull on alkanu mummotauti.Sie alat muuttuu mummoks.

      • vääräniminen

        Miten vaihdevuosia voi sanoa mummotaudiksi, kun monet saa vaihdevuodet jo päälle 35v? Mummo ei ole kyllä iältään vielä millään mittarilla.


    • Partul

      Itselläni muutaman minuutin jälkeen alkoi kuuma aalto palelemisen päätyttyä ja sitten taas normaalilämpöoloa pari minsaa ja taas kuuma aalto ja sitten taas paleli niin, että hampaat kalisi - sellaista järkyttävää oloa kaikki päivät, kun yritin elää ilman hormonikorvaushoitoa.

      Laihduin myös, koska oli niin paljon erilaisia oireita, heikotusta, nivelkipuja, valvomista, pissatulehduksia, masennusta ym., etten jaksanut edes tehdä ruokaa tai ei ollut edes ruokahalua.

      Syy kuumiin aaltoihin voi toki olla jokin muukin, mutta syynä itselläni oli vaihtarit. Kilpirauhasarvot ja muut verikokeet olivat ok. Hormonikorvauhoito auttoi, mutta toki vieläkin on öitä, jolloin alkaa tulla kuumia aaltoja, eli sitten vain pitää ottaa lisää hormonia, niin saa nukuttua.

      Enpä olisi ikinä aiemmin uskonut, että yhden hormonin puute voi saada ihmisen kehon ja mielen niin sekaisin, mitä estrogeenin puute teki.

    • ssur

      Tuo käsien tärinä viittaa kilpirauhasen liikatoimintaan,joten pyydä lääärille aikaa ja erikseen tuo käsien vapina ei liity vaihtareihin,vaan kilpirauhasen liikatoimintaan,alituinen hikoilu,heikotus,tärinä,keho käy ylikierroksilla.En usko että laihtuminen kuuluu vaihtareihin,liikahikolun korvaaminen nesteellä auttaa ja magnesiumin syönti estää suolojen katoamisen kehosta hikoilun yhteydessä.Laihtuminen ja käsien vapina liittyy kilpirauahsen liikatoimintaan seka laihtuminen,mutta verikokeella se todetaan ,aamulla koe 7-10 välillä.saa syödä tähän kokeeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8596
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      430
      7857
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      10
      5438
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5089
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4889
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      237
      3407
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3124
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      3016
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      85
      3009
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      25
      2620
    Aihe