Saunalahden törkeä uudistus!!

Saunalahti-vaihtoon

Saunalahti nostaa taas vanhojen liittymätyyppejen hintoja noin 2€/kk, muutos astuu voimaan 1.11.2016.

Eli tämä on jo kolmas pakkorahastus, joista onneksi yhden pystyi itse perumaan (alle euronpäivät uudistus) eli pahimmillaan tekemättä mitään kuukausi maksu on noussut muutaman vuoden aikana jopa noin 6€ myös käyttäjillä joilla ei ole edes puhelinta jolla pystyisi nettiä käyttämään.

Perusteena on "yleisen kustannustason nousu ja kohonneet liittymän ylläpitokustannukset"

15

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menettivät-yhden-

      Siksi pitääkin tarkkailla muita operaattoreita. Itse päädyin Globeteliin juuri noiden hinnankorotusten vuoksi. Ei perusliitymän perusmaksua saa nostaa sen varjolla, että muut käyttävät nettiä liikaa.

      • EiGlobeteliä

        Globetelkin jo nosti halvimman liittymänsä 1 €:lla. Ja rajatonta dataa (4 Mbs)
        3:lla €:lla. Siirryn johonkin toiseen että saa nopiammat datayhteydet.


    • härskiäon

      todella härskiä,ovat rahanahneita,kaikki operaattorit,kysyt puhelimen väriä,alkavat kysyä onko liittymäasiat kunnossa jne..................................

    • Itse vaihdoin Soneran Simppeliin, joka on nopeampi samalla hinnalla. Valinta oli helppo, koska vastaavaa ei tietääkseni ole muilla.

      Sekä DNA että Elisa pakottavat valitsemaan joko hitaan tai rajattoman väliltä. En tarvitse paketteja enkä rajatonta. Valinta oli helppo, koska vastaavaa ei tietääkseni ole muilla.

    • mietintään

      Elisaa se Saunalahti on. Elisa on pörssiyhtiö. Täytyy saada tuottoa osakkeenomistajille.

    • zzz456

      Olen huomannut saman hintojen törkeän noston. Saunalahti on mennyttä ja on täysin Elisa, joka määrittää maksut, eli on alkanut kinuta maksuja joka kohdasta. Esim. Asiakaspalvelu on tehty todella kalliiksi jos tarvitset apua. Käytetään ihmisten hätää rahastukseen. Ennen oli toisin. Nyt Elisa aiheuttaa tahallaan esim. nettiyhteyksiin häiriön ja laskuttaa karkeesti yhteyksien (mukamas) korjaamisesta. Kyllä on törkeetä , perkele. Nyt pörssiyhtiö haluaa asiakkaiden rahapussille, tosin väärin keinoin.

    • toteaja-

      jatkuvasti saa vaihtaa operaattoria, jos halvinta jahtaa.

    • nollaekeekuussa

      Siirrettiin Saunalahden vanhasta 4,66 eur/kk tasolle nousseesta Norppa laskutusliittymästä numero toiselle operaattorille ja sieltä laitettiin pian siirto takaisin Saunalahdelle, mutta Norppa Latausliittymään.

      Kuukausimaksu poistui ja sai vielä 10 euroa saldoa kaupan päälle.

      No, onneksi laiskemmat asiakkaat jaksavat edelleen maksella noita kuukausimaksuja niin pysyy Elisan osinko kunnossa. Heh!

      • nettailija

        Tarkennetaan vielä että Latausliittymään tulee tietenkin nettimaksut, jos nettiä käyttää (joko päiväkohtaiset maksut tai eri nopeuksilla nettipaketteja, esim. 2M nopeus alle kympillä kuussa). Laskutusliittymän hintaanhan sisältyy 256kbps hidas netti.

        Meidän liittymään ei kuitenkaan nettiä tarvittu, kuten ei ketjun aloittajallakaan sille vaikuttanut olevan tarvetta.


    • poiuhgcxz

      Saunalahden halvin liittymä jos ei käytä nettiä?

      • Latausliittyma

        Kaikissa Saunalahden laskutusliittymissä joita myydään, on netti. Halvin on Tarkka 2G -liittymä jonka kuukausimaksu on 4,90 euroa.

        Sen sijaan Norppa ja Norppa Latausliittymässä ei ole kuukausimaksua. Latausliittymään voi siirtää numeron toiselta operaattorilta. Siihen ladataan etukäteen saldoa puheluita ja viestejä varten.


    • sanasana

      Miksi Saunalahden prepaid lataus ei toimi?Muutenkin asiakaspalvelu ihan peesstä.

    • Hei sanasana!

      Minkälaista ongelmaa latauksen kanssa on? Auttelemme mielellään täälä sosiaalisen median puolella esim. facebookin yksityisviesteillä tai palstallamme (linkki alempana).

      Ikävä muutenkin kuulla, että koet asiakaspalvelumme huonoksi. Kuulisin siitäkin mielelläni lisää, jos vaikka kertoisit kokemuksistasi sielä facebookin yksityisviesteissä.

      Emilia / Sometiimi
      http://elisa.fi/palsta

    • Onkopoistunut

      Missä on 3G liittymät??? En ainakaan löytänyt teidän sivuilta.

    • Moi Onkopoistunut!

      3G-puheliittymämme tilalle on tullut 1M-liittymä. Esim. Reilu (Lataus)-liittymästä löytyy vielä max. 21M netti.

      Jenica / Sometiimi
      http://elisa.fi/palsta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe