Saunalahti nostaa taas vanhojen liittymätyyppejen hintoja noin 2€/kk, muutos astuu voimaan 1.11.2016.
Eli tämä on jo kolmas pakkorahastus, joista onneksi yhden pystyi itse perumaan (alle euronpäivät uudistus) eli pahimmillaan tekemättä mitään kuukausi maksu on noussut muutaman vuoden aikana jopa noin 6€ myös käyttäjillä joilla ei ole edes puhelinta jolla pystyisi nettiä käyttämään.
Perusteena on "yleisen kustannustason nousu ja kohonneet liittymän ylläpitokustannukset"
Saunalahden törkeä uudistus!!
15
468
Vastaukset
- menettivät-yhden-
Siksi pitääkin tarkkailla muita operaattoreita. Itse päädyin Globeteliin juuri noiden hinnankorotusten vuoksi. Ei perusliitymän perusmaksua saa nostaa sen varjolla, että muut käyttävät nettiä liikaa.
- EiGlobeteliä
Globetelkin jo nosti halvimman liittymänsä 1 €:lla. Ja rajatonta dataa (4 Mbs)
3:lla €:lla. Siirryn johonkin toiseen että saa nopiammat datayhteydet.
- härskiäon
todella härskiä,ovat rahanahneita,kaikki operaattorit,kysyt puhelimen väriä,alkavat kysyä onko liittymäasiat kunnossa jne..................................
Itse vaihdoin Soneran Simppeliin, joka on nopeampi samalla hinnalla. Valinta oli helppo, koska vastaavaa ei tietääkseni ole muilla.
Sekä DNA että Elisa pakottavat valitsemaan joko hitaan tai rajattoman väliltä. En tarvitse paketteja enkä rajatonta. Valinta oli helppo, koska vastaavaa ei tietääkseni ole muilla.- mietintään
Elisaa se Saunalahti on. Elisa on pörssiyhtiö. Täytyy saada tuottoa osakkeenomistajille.
- zzz456
Olen huomannut saman hintojen törkeän noston. Saunalahti on mennyttä ja on täysin Elisa, joka määrittää maksut, eli on alkanut kinuta maksuja joka kohdasta. Esim. Asiakaspalvelu on tehty todella kalliiksi jos tarvitset apua. Käytetään ihmisten hätää rahastukseen. Ennen oli toisin. Nyt Elisa aiheuttaa tahallaan esim. nettiyhteyksiin häiriön ja laskuttaa karkeesti yhteyksien (mukamas) korjaamisesta. Kyllä on törkeetä , perkele. Nyt pörssiyhtiö haluaa asiakkaiden rahapussille, tosin väärin keinoin.
- toteaja-
jatkuvasti saa vaihtaa operaattoria, jos halvinta jahtaa.
- nollaekeekuussa
Siirrettiin Saunalahden vanhasta 4,66 eur/kk tasolle nousseesta Norppa laskutusliittymästä numero toiselle operaattorille ja sieltä laitettiin pian siirto takaisin Saunalahdelle, mutta Norppa Latausliittymään.
Kuukausimaksu poistui ja sai vielä 10 euroa saldoa kaupan päälle.
No, onneksi laiskemmat asiakkaat jaksavat edelleen maksella noita kuukausimaksuja niin pysyy Elisan osinko kunnossa. Heh!- nettailija
Tarkennetaan vielä että Latausliittymään tulee tietenkin nettimaksut, jos nettiä käyttää (joko päiväkohtaiset maksut tai eri nopeuksilla nettipaketteja, esim. 2M nopeus alle kympillä kuussa). Laskutusliittymän hintaanhan sisältyy 256kbps hidas netti.
Meidän liittymään ei kuitenkaan nettiä tarvittu, kuten ei ketjun aloittajallakaan sille vaikuttanut olevan tarvetta.
- poiuhgcxz
Saunalahden halvin liittymä jos ei käytä nettiä?
- Latausliittyma
Kaikissa Saunalahden laskutusliittymissä joita myydään, on netti. Halvin on Tarkka 2G -liittymä jonka kuukausimaksu on 4,90 euroa.
Sen sijaan Norppa ja Norppa Latausliittymässä ei ole kuukausimaksua. Latausliittymään voi siirtää numeron toiselta operaattorilta. Siihen ladataan etukäteen saldoa puheluita ja viestejä varten.
- sanasana
Miksi Saunalahden prepaid lataus ei toimi?Muutenkin asiakaspalvelu ihan peesstä.
Hei sanasana!
Minkälaista ongelmaa latauksen kanssa on? Auttelemme mielellään täälä sosiaalisen median puolella esim. facebookin yksityisviesteillä tai palstallamme (linkki alempana).
Ikävä muutenkin kuulla, että koet asiakaspalvelumme huonoksi. Kuulisin siitäkin mielelläni lisää, jos vaikka kertoisit kokemuksistasi sielä facebookin yksityisviesteissä.
Emilia / Sometiimi
http://elisa.fi/palsta- Onkopoistunut
Missä on 3G liittymät??? En ainakaan löytänyt teidän sivuilta.
Moi Onkopoistunut!
3G-puheliittymämme tilalle on tullut 1M-liittymä. Esim. Reilu (Lataus)-liittymästä löytyy vielä max. 21M netti.
Jenica / Sometiimi
http://elisa.fi/palsta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2609750K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1785503Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1565119PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *694790- 1992325
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122209Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3011826- 901537
- 211471
- 411113