Halpa suht nopea tietsikka!

Morjens. Olis tarvis sellaselle koneelle millä pyörii ongelmitta Farming Simulator ym. pelit ja käyttis mielellään windows 7, toki voi muukin olla. Hintaa sais olla sellaset 200-300, ehkä VÄHÄN yli, suositelkaa ja laittakaa kokemuksia mulle sopivista koneista!
En mitään pelikonetta oo hankkimassa kun ei kuitenkaan tuu kauheesti pelailtua, mut kuitenkin sais pelit pyöriä hyvin.

4

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osaavahenkilö

      Ei tuolla hinnalla pyöri toikaan peli kunnolla suosittelen katsomaan jotain 500-800€ koneita niistä sitä tehoa alkaa jo vähän löytyä

    • tori_tai_huutonet

      tori.fi tai huuto.net on oikea paikka, jos aikoo saada kohtuullisen konee tuolla hinnalla.
      Kaupan hyllystä ei saa kuin tökkiviä pakettipaskoja alle 300 eurolla.

    • PöytäTaiLattiakone

      Kopsattu toisaalta - noiden lisäksi tarvitset kovalevyn, näppiksen, hiiren jollaisia vähän kyselemällä löytynee tutuilta, tai sitten ostaa edulliset mallit - sekä mahdollisen Windows-lisenssin (joka käytettynä 20-30 euroa, jos voit lainata jonkun asennusmediaa tms.).

      "Uusi i3-prossuinen kokoonpano, laadukkaalla virtalähteellä, jos halvalla haluaa päästä niin integroitua näytönohjainta käyttäen joka nykyään Intelillä paljon parempi, muutama satku ilman monitoria (jos tarvitset, osta se käytettynä 50-150 eurolla 24-27", porukka päivittää nyt noihin G-sync/Free-sync -monitoreihin). Katso MuroBBS:n keskusteluista suositeltuja kokoonpanoja tai kysy niiltä nörteiltä, niin varmistuu hyvät ja keskenään yhteensopivat komponentit. Noita yo. kaltaisia "merkkikoneita" ei kannata ostaa, vaan hyvistä itse mutta opastuksella valituista komponenteista kasata itse (käytä maadoitusranneketta koneen runkoon, virtajohto irti tietysti), tai kasauttaa liikkeessä.

      Mielestäni parempi idea kuin käytetty, joka saattaa olla jo valmiiksi esim. emolevy- virtalähde- tai näytönohjainvikainen - jollet sitten saa luotettavalta tutulta sopuhintaan varmasti ehjää konetta, ja osaat arvioida onko se sittenkään sopuhinta vanhentuneesta raudasta. Tuommoisella pärjää luultavasti useita vuosia, jos ei pelitehovaatimukset vaadi uudempaa. Nykyään päivittelevät pelaajatkin lähinnä näytönohjaimia, ja muuta rautaa varsin harvoin.

      Kukkarossa kirpaisee, mutta ainakaan takuuajan puitteissa ei sitten kirpaise uudestaan - tai oikeastaan kauemminkin koska tuotevastuulaki ylittää takuun 2 vuoden tietokonelaitteissa, tarvittaessa kuluttajaviranomaisten avustuksella.

      Prossu "boxed" eli tuulettimella i3 6xxxx-jotain mallia muistaakseni, olikohan 6100 jossa kelvollinen prossuun integroitu näytönohjain - 130e, emo 70-90e prosessorinäytönohjaintuella, laadukas virtalähde 60-85e, koppa 40-65e, 8-16GB muistia 40-80, eli ilman erillistä näytönohjainta jos pärjäät yht. n. 400e."

      • PyydäSamalla

        Niin ja jonkun vanha DVD-asema, joita useimmilla on niin että niihin kompastelee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      27
      4019
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      45
      2065
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      42
      1303
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      80
      1180
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1128
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1106
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      49
      1037
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      925
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      861
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      56
      833
    Aihe