Vihdoin ja viimein pääsen muuttamaan isompaan asuntoon ja pitkäaikainen haaveeni koirasta toteutuisi. Olen mietiskellyt eri rotuja, mutta en ole päässyt täysin selvyyteen mikä mahtaisi olla sopivin minulle. Kerron vähän minkätyyppisistä haukuista pidän ja millaiseen kotiin karvatassu olisi tulossa.
-asunto on n.60 neliöö, ensimmäisessä kerroksessa, luhtitalo
-tykkään itse lenkkeillä ja mahdollisesti rämpiä koiran kanssa metsissä :)
-seuraksi/harrastukseen (toko..!?)
-koira voisi olla kooltaan keskikokoinen
-lyhyt/puolipitkä karva
-hauvan tulisi pärjätä päivässä n.6 tuntia itsekseen
-ei mikään kova "räksyttäjä"
hmm..tulikohan liikaa vaatimuksia.. Ehdotuksia??! :)
-asunto on n.60 neliöö, ensimmäisessä kerroksessa, luhtitalo
-tykkään itse lenkkeillä ja mahdollisesti rämpiä koiran kanssa metsissä :)
-seuraksi/harrastukseen (toko..!?)
-koira voisi olla kooltaan keskikokoinen
-lyhyt/puolipitkä karva
-hauvan tulisi pärjätä päivässä n.6 tuntia itsekseen
-ei mikään kova "räksyttäjä"
hmm..tulikohan liikaa vaatimuksia.. Ehdotuksia??! :)
Vastaukset 13
Vanhimmat
kääpiöpinseri juuri sinun koira!! itselläni on kaksi ruskeaa kääpiöpinseriä, ja aivan ihania! soveltuvat ihan siihen mihim itse haluat. agilityyn ja metsässä juoksemiseen nuo koirat ovat ihan hulluja! omani olivat tänäänkin noin 8 tuntia yksin, ja pojat olivat nukkuneet vaan. luultavasti.. :)
tai pinseri... jos tuo kääpiöpinseri tuntuu liian pieneltä koiralta :) snautseri- pinseri rodut ovat hyvin kekseliäitä, hyvän kokoisia (akuis snautseri n.50cm säkä uroksella, nartulla 45-50) ja oppivaisia.
joskus voi olla vartioimis viettisiä mutta oppivuuden takia saat sen kitkettyä pois jos räksyttämistä alkaa ilmetä.
pinseri on lyhyt karvainen ja snautseri karkea karvainen joka kuuluu trimmattaviin rotuihin.http://www.sci.fi/~sspk/ käy kattoo jos kiinnostaa :)
...cavalieria. Sopii hyvin tokoon (harrastan itse) ja myös agilityyn (menen heti, kun haukku on tarpeeksi vanha). Jaksaa/tykkää rämpiä metsässä ja tehdä pitkiäkin lenkkejä. On aina iloinen.=0) Turkki on puolipitkä/pitkä, ei tarvitse trimmata. Meidän koira ei hauku juuri ollenkaan. Pärjää hyvin päivät yksin.
Niin paljon olen tykästynyt rotuun, että aion hankkia toisenkin...=0)
tykästyy rotuunsa :) itselläni 5 snautseria.. ei kaikki ole olleet yhtä aikaa :D mutta tykkään rodusta. tosi oppivainen ja 3 koiran kanssa kisaamme tokon valioluokassa ja pk puolella toimii hyvin :)
ainoa vaan että koko on pienempi mitä haetaan.
ensimmäiseksi koiraksi aivan ideaali vaikka niin ovat toki nuo muutkin ehdotukset mutta pitäähän sitä kehua kun kaksi tytteliä itse omistan.
kannattaa tutustua eri rotuihin ja mennä vaikka eri kasvattajilla käymään että saa jonkinlaista tuntumaa rotuihin.
onnea hauvan etsintään =)
labradorinnoutaja
kultainennoutaja
pk collie
lk collie
joku muu paimenkoira, mikä?
meillä nuo on olleet kovia menijoitä.. ja viihtyy yksinäänkin..
Siis 60 neliöö ja jutusta päätellen isohko koira ja pitkään yksikseenkin vielä.
Minulla pieni kääpiökoira ja 170 neliötä (maalla) ja koko piha aidattu sen juosta ja joskus on huono omatunto että sillä ei ole tarpeeksi tilaa.
Taidan olla ilonpilaaja mutta (kaupunki?)kaksiossa iso koira..??
Niin mielelläni kuin haluaisinkin tarjota haukulleni enemmän neliöitä niin se ei ole tässä elämänvaiheessa mahdollista. =)
Ja jos mulla olisi rahaa enemmänkin niin toki voisin viettää hauvan kanssa päivät pitkät. Täytyy vaan käydä välillä koulussakin. Uskon että koira sopeutuu yksinoloonkin kun pienestä pitäen opettaa. (täytyy keksiä virikkeitä :)
Asunto ei ole keskustassa ja sijaitsee rauhallisella asuinalueella. Mä en ihan älyttömästi tykkää pienen pienistä koirista joten siksi haluaisin sellaisen keskikokoisen..mutta täytyy tuumailla vielä..=)
Keskikokoisen koiran voi ihan hyvin ottaa 60 neliön kerrostaloon!! Olen kuullut monista koirista ja ovat aivan tyytyväisiä.
Mutta tietenkin silloin täytyy koiran kanssa olla melko paljon pihalla, jotta saa purettua energiansa. Koiralle voi vaikka opettaa, että sisällä ollaan rauhassa (esim. ei leikitä ja riehuta), mutta sitten pihalla riehutaan sitäkin enemmän!
Ei muuta kuin onnea koiran hankintaan ja sopivan rodun etsintään!! (=
Collie
..sopii hyvin kuvailemiisi vaatimuksiin. Meidän bulli rakastaa metsälenkkejä, se pitää vaan pienestä pitäen totuttaa liikkumaan, muuten aika laiska tapaus. Sopii kerrostaloon, ei hauku juuri ollenkaan eikä kärsi tilan puutteesta 60 neliössä.... Yksin se ei tykkää olla, mutta sekin on vaan tottumiskysymys.. Todella upea rotu!
Schapendoes? Suomenlapinkoira? Bordercollie? Tietoa löytyy esim. googlaamalla tai osoitteesta http://www.koirat.com/koirarodut.phtml
Taitaa taasen mennä tämän "oman rodun" suosimisen puolelle, mutta menkööt. :)
Minulle tuli tosiaan mieleen cockeri. Itsellä nyt 5-vuotias cockerityttö 58,5m2 kerrostalokaksiossa. Mielestäni täyttää kriteerit, mikäli tuo turkki ei sitten ole ongelmana.
Toivottavasti löydät itsellesi sopivan rodun ja yksilön! :)