Tietääköhän joku Englannin lainsäädännöstä perintöasioissa? Olen kirjoitellut erään nettinaisen kanssa n. 1,5 kk. Hän on asunut suomessa kun hänen isänsä on kotoisin suomesta, äiti englannista. Ei olla vielä tavattu. Nyt hän sanoi joutuvansa lähtemään Lontooseen noutamaan edesmenneeltä isältään jääneen perinnön. Meno- ja paluulipuista laittoi kopiot. Kysymys kuuluu; Täytyykö siellä maksaa jotain vastiketta saadakseen nostettua perinnön? Summaksi hän ilmoitti 2500 Englannin puntaa, ja pyysi minulta summaa lainaksi.
Petkutustako?
Uskoako
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Poliisi sanoisi, että melko tavallinen nettihuijaus on siinä viritettynä.
Oletko sinä täysi vajakki???????????? Vai elänyt tynnyrissä viimeiset kymmenen vuotta? Muuten ei voi ymmärtää miten kukaan on voinut välttyä kuulemasta näistä huijauksista!
Ei, TIETENKÄÄN ei ole olemassa mitään perintöä. Sinua ollaan huijaamassa ja raskaasti. Jos tuon rahan annat niin kohta pyydetään lisää ja lisää kun tulee "yllättäviä" menoja.
Onhan tämä provo, onhan? En jaksa uskoa, että kukaan enää tänä päivänä on noin typerä.
Tai no, olihan se yksi autokauppiaskin...
No, siltä varalta, että aloittaja nyt on tosiaan joku kaapissa elänyt vajakki, joka on vasta tänä syksynä saanut Internet-yhteyden, niin googlaa "nigerialaiskirje"
Kiitos kommenteista. En nyt tietenkään ole mikään vajakki. Ihan normaali mielestäni. Mutta niinhän sanotaan että rakkaus sokaisee, ja ovat niin taitavia lirkuttelemaan ja valehtelemaan. No päätös on tehty, hän ei saa rahojani.
Seuraavaksi hän (brittituttusi) varmaan ilmoittaa, että hän ei mitenkään voi päästä Lontooseen ilman apuasi ja jos et auta, niin hän menettää sen perinnön. Älä usko häntä, vaikka hän mitä selittäisi.