Vanhan mallinnuksen omaavan maatalouden on aika

siirtyä uusille väljemmille alueille, viimeistään silloin kuin ammattimaiset yrittäjät ottavat ruuantuottamisen omille harteilleen.

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/urbaani-liukuhihnasalaatti-tyontyy-lautasille/LDpMtgRY

Mielestäni nykymuotoinen puuhastelu tulee olemaan historianhavinaa seuraavan 50 vuoden sisällä.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ooh, salaatri eir saa laji mukaastra käyträätymistähän ko eir pääsehen uloohos, kohra varmaahan tehrähän tutkiimuhus keinovalojehen yhreydesträhän syöpäähän, voir loppuahan koviinkirihin pian tollaane puuhaastreluhun,,:)))))))))

Äänestä
  • Viljelijöitten mukulat kommentoi jo heti tänne ku perseestä ulos putkahtavat

    NÄEMMÄ

    Äänestä

  • noor, joppe eir kommentroi,,:)))))))))))

    Äänestä

  • oletkoCB1v kirjoitti:

    Viljelijöitten mukulat kommentoi jo heti tänne ku perseestä ulos putkahtavat

    NÄEMMÄ

    Kyllä Risumies tietää, mistä mukulaa putkahtaa.
    https://youtu.be/PgXqUXzoDGU
    Pyhi sää pyllys kivivillaan ja juo ravinneliuosta päälle.

    Äänestä

Riittääkö perspektiivisi tajuamaan, kuinka paljon muutosta on tapahtunut edellisen 50 vuoden aikana? Käsinlypsystä ja hevosvetoisista hommista on tultu aika paljon poispäin, eiköhän lie luonnollista, että kehitys etenee myös seuraavat 50 v.

Äänestä
  • kehitys sakkaa jo lähi-vuosi kymmeninä, öljy loppuu

    Äänestä

  • Etkö tiennyt että teräksen valmistus teollisesti alkoi vuonna 1856 kun Henry Bessemer keksi kuinka voidaan valmistaa terästä tonneittain 2 tunnissa kun ennen sitä teräksen valmistus ( 30kg ) vei aikaa 6 viikkoa.

    Tämä mahdollisti nykymuotoisen kehityksen.
    Jo 2000 vuotta sitten teräs oli kultaa kalliimpaa.

    Äänestä

Vanhanmallisen maatalouden tienpää alkaa häämöttämään.

Äänestä

Eikö aloittaja tiedä, että kasvihuonetuotanto on nykyään teollista toimintaa suurilla volyymeilla, tuo aloituksen linkissä esitetty konsepti ei ole muuten erityinen kuin että kasvihuone on perustettu urbaaniin ympäristöön? Kasvihuoneyritykset ovat suurimpia maataloustukien nostajia, olivat ne sitten peräkylillä tai keskellä kaupunkia.

Äänestä
  • Huonoon bisneksee ei sijoiteta kymmeniämiljoonia, maataloutee kylläki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puuhasteluloppukoon kirjoitti:

siirtyä uusille väljemmille alueille, viimeistään silloin kuin ammattimaiset yrittäjät ottavat ruuantuottamisen omille harteilleen.

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/urbaani-liukuhihnasalaatti-tyontyy-lautasille/LDpMtgRY

Mielestäni nykymuotoinen puuhastelu tulee olemaan historianhavinaa seuraavan 50 vuoden sisällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu