undulaatin pyydystys

JuhaKirjonen

Voiko kesyttömän undulaatin sydän pysähtyä jos sen ottaa esim. pyyhkeellä kiinni? Undulaatilla näyttää olevan kalkkijalkapunkki ja ajattelin laittaa sen vahanahkaan valkovaseliinia. Kiitos jo etukäteen!

4

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JuhaKirjonen

      Voisiko joku myös kertoa kalkkijalkapunkin hoidosta?

    • tirppanisti

      Jos on oikein vanha ja valmiiksi sydänvaivainen tai muuten sairas ja heikkokuntoinen lintu niin ehkä sitten voi pyydystys ihan hengiltä asti stressata. Mutta peruskuntoisella undulla ei tuosta tarvitse huolehtia. Itselläni on ollut vuosien varrella jo varmaan kymmeniä pieniä lintuja enkä yhtäkään ole sairaanakaan pelkällä kiinniotolla hengiltä saanut ja ihan kaikki joutuvat vähintään pari kertaa vuodessa käteen nokkien ja kynsien ja yleiskunnon tarkistusta varten. Pyyhkeellä toki onnistuu mutta melkein kätevin pienien lintujen pyydystykseen on sopivankokoinen akvaariohaavi tai isoissa häkeissä perhoshaavi. Sitä vaan pitää varoa ettei kädessä pitäessä purista liikaa rintakehän kohdalta, linnuilla ei ole pallealihasta auttamaan hengitystä, joten kovin tiukalla otteella voi linnun kyllä tukehduttaa kuoliaaksi. Itse pitelen pieniä lintuja yleensä niin että kaula on suht tiukasti etu ja keskisormen välissä, selkä kämmentä vasten ja sormilla saa sitten pidettyä siivet ja jalat hanskassa niin että lintu ei pääse pyristelemään liikaa, mutta rintakehän liike ei esty.

      Kalkkijalkapunkin saa parhaiten hoidettua kun pyytää eläinläkäriltä reseptin ivermektiiniä tai selamektiiniä (Stronghold). Tippa sopivanvahvuista liuosta niskaan hoitaa punkit, ja jos on sitkeämpi tartunta niin riittää uusintatippa viikon välein muutaman kerran. Vaseliineilla tms rasvoilla lintua joutuu kiusaamaan kerran-pari päivässä ja sotkee helposti höyhenetkin, eikä tehosta ole takeita, en itse rasvan kanssa kyllä jaksasi ruveta lutraamaan kun huomattavasti helpompi ja tehokkaampikin konsti on. Jotain sopivaa hoitavaa rasvaa (esim bepanthen) voi ihan hiukan sipaista jos punkkia on jaloissa ja iho kovin kuivaa ja karstaista.
      Sekin pitää muistaaa, että kaikki samassa tilassa asustelevat linnut pitää hoitaa samalla kertaa, etteivät vaan tartuttele punkkeja toisiinsa uudestaan.

    • JuhaKirjonen

      Kiitos paljon

    • kokeiltuon

      Kaikki linnut saa helpoiten kiinni hökistä tai karkuun päässeinä huoneesta, kun pimentää paikan ja panee taskulampun eteen punaista muovia , ja sitten punahämärässä ottaa linnun kiinni. Siis ikkunat umpeen ja sitten kannattaa katsoa linnun paikka, ennen valon sammutusta niin kiinniotto käy sukkelasti ilman räpistelyä, sillä linnut eivät osaa paeta pimeässä. Toimii myös kanoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      102
      3665
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2413
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      35
      915
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      815
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      809
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      717
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      705
    Aihe