Olemme aikeissa lähteä Gambiaan 3.12 tai sitten joulun jälkeen pariksi viikoksi.
Hotelliksi varaamme Combo Beachin Kotusta.
Olemme käyneet 3 kertaa aiemmin, joten käytännöt ovat tuttuja.
Olemme eläkkeellä oleva pariskunta. Matkaseura olisi mukavaa, voisimme tehdä yhteisiä retkiä edullisemmin.
Ilmoita jos kiinnostaa tai kysele lisätietoja.
Lintumatkalle taas.
7
280
Vastaukset 7
- NiokoloKobNational
Olen 25,11-24,12 siellä ja etsin matka seuraa Senegalin itäosan isoon kansallispuistoon
Niokolo-Koba National Park :kiin. Matkalla voisi katsoa virtishepoja ja veneestä simpasseja ovat yllättävä'n isoja , ainakin mitä olen nähnyt.
Olen oleillut Senegalissa jonkin verran en puhu ranskaa mutta saan luotettavan ihmisen mukaan pikkurahalla.
Tuota miten näillä palstilla otetan yhteyttä?- 3krtmyösjo
Olen tulossa 3.12 ja kiinnostaisi myös Senegalin reissu pienellä porukalla.
- Pernis
Nyt kävi niin että sovimmekin ystäväperheen kanssa matkan Pohjois-Goaan. Joten Gambia jää nyt tältä kaudelta väliin.
Senegalissa olemme tehneet viikon kiertomatkan, joka oli ihan mukava. Tuosta kansallispuistosta minulla ei ole omakohtaista kokemusta.
Mutta viime talvena teimme retken Tendaba Campiin, joka on n. 150 kilometriä Gambia-jokea ylävirtaan. Ja ainakin lintuharrastajalle se antoi paljon nähtävää ja kuvattavaa. Matkan hinta sovitaan etukäteen, ja riippuu montako lähtijää on, meitä oli 4 ja maksoimme 100 euroa/henkilö. Hinta sisälsi matkat, 1 yön majoituksen, veneretken Gambiajoen sivuhaaralle, missä paljon lintuja, krokotiilejakin, matkalle juomat ja campissa iltapalan, aamiaisen ja päivällisen.
Retkistä voitte sopia Kotun sillan virallisten lintuoppaiden kanssa. Myös "Timo Ahtisaari" niminen suomeakin huonosti puhuva paikallinen järjestää erilaisia matkoja.
Voin antaa muitakin vinkkejä, tai näette niitä minun kotisivuiltani tai FB:stä, jos annatte osoitteen mihin pistän linkit.- pernis
olen lähdössä tammikuussa Gampiaan 3 viikoksi, olisi todella hienoa, jos voisit antaa meille vinkkejä, esim oppaista, esim. tämä Timo Ahtisaari, mistä heidät löytää ja malarialääkityksestä haluaisimme myös vinkkejä. Mitä olet itse käyttänyt, hinnoissa on kuulemma paljonkin eroa. Terv. Pirjo sähköposti. [email protected]
- jukkis111122
Tuosta malarian estolääkityksestä kysyisin kun olen ottamassa Malaronea. Mitä mieltä olette kun matkani kesto on 7vrk, niin riittääkö yksi 12kpl paketti Malaronea?
- okm
Ei riitä. Kuten ohjeissa lukee lääkitys aloitettava vuorokausi ennen saapumista perille ja jatkettava 7pv matkan jälkeen. Kävin apteekissa tarkistamassa hinnan. 12 tablettia Malaronea 59,48€ ja toimitusmaksu 2,39€. Kuuden kappaleen rasioita ei ole myynnissä, kuten Rumbaboria oli vielä viime talvena. En tiedä mikä on Gambian dalasin kurssi tällä hetkellä, mutta paikallisen sairaalan apteekissa Malaronea vastaava lääkitys oli ainakin 3kk sitten lähes saman hintainen kuin Suomessa.
- dfhyjkjk
Ollaan mieheni kanssa 2.12 tulossa Gambiaan, Kololiin. Joku Safari reissu kiinnostaisi, vaikka Senegalin puolelle Fathalaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1451125Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1171017En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58765Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213758Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25706- 63705
- 135696
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57612- 38588
Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss57541