Olen usean kuukauden ajan seurannut eri sivustoja, jossa valokuvaajaksi tituleeravat henkilöt tarjoilevat nuorille naisille ilmaisia kuvauksia.
En voi välttyä ajatukselta, että kamera ja titteli toimivat välineenä tirkistellä ja hankkitua nuorten naisten seuraan.
Kamera välineenä tirkistellä tyttöjä
22
300
Vastaukset
- Jep_jep_
Eikä siinä vielä kaikki. Tunnettu suomalainen laatuelokuvien ohjaaja aikoinaan hyväksyi ohjattavakseen vain käsiksiä, joissa hän näki ainakin kerran naispääosan näyttelijän alasti. Ottoja tehtiin tiettävästi "riittävästi".
- alastonnainen.hyi
Ihmisten valokuvaaminen pitäisi rikoksena rinnastaa raiskauksen yritykseen. Sairas mieli ja vielä sairaampi mielikuvitus.
- sheikkiAliApina
"Ihmisten valokuvaaminen pitäisi rikoksena rinnastaa raiskauksen yritykseen. Sairas mieli ja vielä sairaampi mielikuvitus. "
aivan oikein
ja nämä kuvattavat pitäisi tuomita abdullahin orjiksi ihan vaan kun houkutteölevat rahaa vastaan ihmispoloja haureuteen.
mokomat horot.
- TirkTirkSprööt
Hehee, oikeana valokuvaajana olen päässyt kuvaamaan mm. erästä Suomen suosituinta bloggaria, laulajatarta ja julkkistyyppiä (en voi olla tarkempi ettei paljastu) alastomina. Siis useita eri henkilöitä. Ihan vain supliikilla, joko julkaistavaksi tai "omaan käyttöön". Ja muitakin tietysti maksettuina malleina, työnantajan rahoilla tietty. Palkkakin maksetaan liki 5000€ kuussa. Repikää siitä. Enkä viitsi edes mainita nuorimpien ikiä, ettei kukkahttutädit riehaannu. Elämä on ihanata.
- Meppimappi
Ystävättäreni on Faebookissa muutamassa malliryhmässä ja hän näytti yhteydenottoja joita olis saanut "kuvaajilta".
Yllä mainittu teoria pitää kaikilta osin paikkansa. - Teinitohtori
Kuka normaali mies ei ole kiinnostunut katselemaan ja koskettelemaan nuoria naisvartaloita.
- Tarkennus
Jätä vielä sana nuori pois tuosta. Jos palataan valokuvaukseen, niin 20 v, 40 v ja 60 v naisvartalo onnkukin omalla tavallaan kiinnostava.
- tri-Haussiko
Tarkennus kirjoitti:
Jätä vielä sana nuori pois tuosta. Jos palataan valokuvaukseen, niin 20 v, 40 v ja 60 v naisvartalo onnkukin omalla tavallaan kiinnostava.
Täytyy olla vähintään patologi että on kiinnostunut 60 v. naisvartalosta.
- tarkastajat
Jos kuvaus on ilmainen voidaan se katsoa tirkistelyksi.
- nudekuvaaja
Jos väitetään valokuvausta tirkistelyksi, niin silloin voidaan syyttää myös taiteilijaa pervo tirkistelijäksi joka maalaa alastomia vartaloita. On turha yleistää että kamera on apuväline tirkistelyyn, sillä asiallisella kuvaamisella ja tirkistelyllä on iso ero.
Toki joukkoon mahtuu monelaista yrittäjää, ikävää vain että mahdollisista tirkistelijöistä kärsii herkästi kaikki. - tirkistellen
Tirkistely lienee yleisin syy hankkia paljon zoomia, että pääsee lähelle (naapurin tipua hämärässä). Pitäisi saada myös paljon valovoimaa halvalla kun ei osaa tarkentaa.
- Tyttöparat
Valitettava ilmiö josta kärsii koko ala.
Katselin Facen 'malli' ryhmissä hakevien herrasmiehien portofoliota, mikään ei jäänyt epäselväksi.- Ehta_photographer
Mikä se ei jäänyt epäselväksi? En tiennyt moisesta firmasta ja uteliaisuuttani kurkistin, nättejä tyttöjä (kaikki kelpaisivat iltakahviseuraksi) mutta ihka tavallisia äijän kuvia johtuen ehkä vanhanaikaisuudestani. En nimittäin ole siinä mielessä kiinnostunut urospuolisista ihmisistä.
Katsoin kolmen äijän kuvasarjan enkä vieläkään tiedä mikä ei jäänyt epäselväksi, tavallisia miespuolisia malleja, ei mitään kovin erikoista.
- Setämiäs
Mikäli kuvaustyö tehdään ilmaiseksi, voidan se tulkita tirkistelyksi.
Mallit ja siksi aikovat ovat valokuvaajan asiakkaita, ei seksiobjekteja. - tätäosasiodottaa
No nyt sitten on facen tirkistelijä -ryhmät täynnä vihaisia neitosia kun joku valottaja-setä julkaissut tuhmia kuvia.
- hämärässä
Kuinka paljon tarvitaan zoomia ja valovoimaa, että voi kuvata naapurin arkaa tipua hämärässä
- TIPUKUVAAJA
RIITTÄVÄSTI!
- hämärässä
TIPUKUVAAJA kirjoitti:
RIITTÄVÄSTI!
Tuleeko se hämärässä lähelle jos on riittävästi zoomia?
- Römpsää
Kyllähän sitä sopivalla tittelillä saa päivät pitkät vaikka ihan sitä römpsää hämmentää niin ettei varmaan aina jaksaiskaan, eikä tartte edes kameraa.
Miksi käytät kuvaamisesta ilmaisua tirkistely? Onko se se ilmaisu joksi sinä koet kuvaamisesi? Minä näen asian muutoin, kohteen pitää kuitenkin olla tietoinen ja suostunut kuvaukseen.
Vielä yli 70v koen nuoret sievät tytöt (alle 60v) mukaviksi silmilleni joten mielellään heitä katselee kun siihen on tilaisuus. Samaa mielipidettä olen kantanut mukanani ihan nuoresta asti enkä ole lähtenyt mukaan nykyiseen tamma- ja sonnipari touhuiluun.
Tällaisella tavallisella ukolla vaan tilaisuudet ovat liiankin harvassa joten siinä mielessä on valittamisen aihettakin.- Einiinväliä
Yleinen otanta ryhmän tarjonnasta, kolmos divarin malleja ja nelosdivarin kuvaajia.
Ykkösporukalla on omat suljetut rymät. - monopoolimalli
Erilaisten malli&kuvaaja sivuja tuntuu hallitsevan lähinnä muutama ikäneito kuvillaan. Postausten määrän huomioonottaen muille ei jää juuri tilaa :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1817567
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes883499- 592424
Kolari Klaukkala
Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se701548Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä
Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.3731486Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!
Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l201386- 571373
Toivoisin, että lähentyisit kanssani
Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä171091Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan
Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni791040Kevyt on olo
Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <3841038