Kissat ovat puolikesyjä

KissatJaNiidenKesyys

Kun moni ottaa itselleen kissoja on hyä muistaa että ne ovat pulikesyjä ja itsenäisiä toisin kuin koirat jotka ovat täysin kesyjä ja läheisyyden hakuisia. Myöskin kissa pärjäisi ulkona paremmin ykin kuin koira joka tarvitsee jatkuva huomiota ja huolenpitoa. Kissat haluaa korista poiketen myös paljon omaa aika jolloin kissan on annettava olla yksin. Olen myös kulut ettei nukkuvaa kissaa saa herättää sillä aiheuttaa kissalle stressiä, mutta en tiedä onk sillä mitään perää.
Myöskin kissan kutsuminen lemmikiksi johtaa harhaa sillä kissa kokee olevansa tasavertainen imisten kanssa ja täysiosainen perheen jäsen. Kissan pitäminen onkin kuin ottaisi 13-vuotiaan adoptiolapsen, jonka kehitysastetta kissan älykkyys vastaa esin koiran älykyys on vain 5 vuotiaan lapsen tasolla. Kissan rukavalio taas on monipuolien ja vastaa pienpetoeläinten ruokavaliota, mitä tarkoittaa että ravinnon tulee olla lihapitoista mutta kissa tarvitsee ravinteita myös kasviksista kuten porkkanasta ja kurkusta. Lonnossa kissat söisivät myös hyönteisiä, kalaa, jyrsijöitä, lintuja sekä kuituja syömällä heinää ja kuen kerkkiä. Lähi-Idässä ja Intiassa joista kissat ovat lähtöisin, irtokissat ovat ongrlmaja Lähi-Idäsdä irtokisdoja on suunniteltu hävitettäväksi kokonaan olipa sitten villiintynyt tai luonnonvarainen. Intiassa kissojen tiedetään tass tekevän tuhojavljelyksillä m jäystämällä kypsyviä kurkkuja kurkkupelloilla. Ihminen hyväksyi kiitenkin tämän puolikesyn tovern, kuljetti sen ympäri maailmaa ja kutsuu sitä mm kotikissaksi ja lemmikiksi.

10

147

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lemmikkieiolepuolivilli

      Kissa on suomessa ihan "lemmikkieläin", suomessa kissan heitteillejättö on kielletty.Kissa on heitteillejätetty, jos se ylittää omistajansa pihan rajat, tai jos omistaja ei sitä vahdi.Suomen luonnossa kissa on haitallinen vieraslaji.

      Varmasti nyt yllätyt,Suomessakin on irtokissa ongelma, ihan 20 000 kissaa joka vuosi hyljätään suomessa, ja ihan joka vuosi.Lisäksi tietysti kissat jotka menehtyvät luontoon, autojen alle jääneet, ja ne jotka sinnittelevät luonnossa.Laskeppa paljonko hyljättyjä kissoja on 20vuodessa jne.Kyllä ihminen on suomessakin julma lemmikilleen, kun sen lakien vastaisesti heitteillejättää.

      Ei ainakaan tarvitse ulkomailta asti lähteä pelastamaan lemmikkejä, pelastettavia riittää runsain mitoin meillä suomessakin, eivät taida nykyisellä tahdilla koskaan loppuakkaan.
      Lakiuudistus saisi jo tulla, ja pelastaa kissat, huonosti niitä kohtelevilta ihmisiltä, kissojen omistajilta.

    • BronzeTiger

      "Myöskin kissan kutsuminen lemmikiksi johtaa harhaa sillä kissa kokee olevansa tasavertainen imisten kanssa"

      Tässä meni vikaan ja pahasti. Kissa ei todellakaan koe olevansa tasavertainen ihmisen kanssa, vaan ihmistä ylempi olento joka armollisesti antaa ihmisen viihtyä seurassaan.

      • KissatJaNiidenKesyys

        Ensisijaisesti puolikesylle kissalle ihminen on toveri ja lauman jäsen, eri asia on se kuka on lauman alffa. Toivonmukaan alffa on kuitenkin kissan omistaja. Mutta vainka kuinka omistaja kavahtaisi haavoja ja naarmuja, ratkaisee kissa alffan paikka leikkitappeluilla ja asenteella lajille ominnaiseen tapaan. Ihmisten ja muiden kädellisten käyttäytymisestä poketen kissalle alffa voi yhtähyvin olla naaras kuin uros. Rakkaalle kissalleen kannattaa siis näyttää kaapinpaikka ja kuka johtaa. Tasavertaisuudella taas tarkoitan sitä että kissat kelputtavat laumaansa lajineutraalisti ihmisiä ja koiria siinä missä muita kissijakin. Kotikissa ei siis ole mikään erakko kuten ylernsä luullasn vaan itsenäinen lauman jäsen, suurimmillaan laumaan kelpuutetasn 10 jäsentä mutta tavainomainen koko on 3-5 jäsentä. Totta kuitenkin on se osa että kissat hyötvät ihmisistä enemmän kuin ihmiset kisdoista ja että kissat ovat jo vaikuttaneet ihmisen evolutiiviseen kehitykseen mm toksoplasman kautta.


      • 34567890

        ....järkky kauhee tokso, kystia ihmisten aivoissa yms....parantumatonta -_-


      • KissatJaNiidenKesyys
        34567890 kirjoitti:

        ....järkky kauhee tokso, kystia ihmisten aivoissa yms....parantumatonta -_-

        Joskus kuulin radiosta että aikuisella oireeton toksoplasmoosi tekee ammattijalkapalloilijasta vain paremman jalkapallossa sillä toksoplasma gondii lisää riskinottokykyä ja dopamiinin tuotantoa. Sivuoireita toksoplasmalle toki on neuroottisuus ja korkeampi riski sairastua skitsofreniaan. Noin kolmannes suomalaisista sairastaa toksoplasmoosia ja puolet koko maailmanväestöstä. Moni sairastaa sitä tietämättään, mutta toksoplasman pelko ei ole syy luopua lemmikistä edes raskauden takia. Kun otetaan vielä huomioon että ihmisen evolotiivinen kehitys jatkuu yhä ja että kotikissoja on ollut ihmisten parissa 9 500 vuoden ajan niin mahdollisen immuuniteetin voisi ajatella kehittyvän viimeistään 3 000 -luvulle tultaessa.


      • eläintopiskelija
        KissatJaNiidenKesyys kirjoitti:

        Ensisijaisesti puolikesylle kissalle ihminen on toveri ja lauman jäsen, eri asia on se kuka on lauman alffa. Toivonmukaan alffa on kuitenkin kissan omistaja. Mutta vainka kuinka omistaja kavahtaisi haavoja ja naarmuja, ratkaisee kissa alffan paikka leikkitappeluilla ja asenteella lajille ominnaiseen tapaan. Ihmisten ja muiden kädellisten käyttäytymisestä poketen kissalle alffa voi yhtähyvin olla naaras kuin uros. Rakkaalle kissalleen kannattaa siis näyttää kaapinpaikka ja kuka johtaa. Tasavertaisuudella taas tarkoitan sitä että kissat kelputtavat laumaansa lajineutraalisti ihmisiä ja koiria siinä missä muita kissijakin. Kotikissa ei siis ole mikään erakko kuten ylernsä luullasn vaan itsenäinen lauman jäsen, suurimmillaan laumaan kelpuutetasn 10 jäsentä mutta tavainomainen koko on 3-5 jäsentä. Totta kuitenkin on se osa että kissat hyötvät ihmisistä enemmän kuin ihmiset kisdoista ja että kissat ovat jo vaikuttaneet ihmisen evolutiiviseen kehitykseen mm toksoplasman kautta.

        Kyllä, kissalle ihminen on tosiaankin toveri ja lauman jäsen.


    • jajajajajajajaja

      Kuppakin on varmaan kissasta lähtöisin ja Ebola ja Zika ja kaikki mielenterveysongelmat ja..........kissat on oikeestaan syyllisiä sotiinkin ja, ja, ja.........

    • eläinhoitaja

      Kannattaa muistaa myös se että kissoilla on myös vaaroja ulkona, ettei niitä ainakaan
      pitkäksi aikaan kannata antaa ulkoilla yksin. Mieluummin valjaissa. Ja vaikka kissa onkin itsenäisempi kuin koira, niin se on kuitenkin seurallinen ja laumaeläin ja riippuvainen ihmisestä. Varsinkin vanhemmalla iällä kissasta tulee hyvinkin sosiaalinen. Itselläni on 14v. kissa ja hän on kova juttelemaan.
      Mitään elävää olentoa ei tietenkään pidä mennä herättämään tai muutoin häiritsemään kun se nukkuu. Totta kai se aiheuttaa stressiä niin eläimelle kuin ihmisellekin. On ehdottomasti väärin ja vaarallistakin antaa kissalle kasviksia.
      Kissa sairastuu ja kuolee jos se saa kasviksia. Se on 100% lihansyöjä.

    • anna-leena-ankeinen
    • KissaVapauteen

      kissatko ei läheisyyshakuisia, kirjoittaja täysin metsässä, toivottavasti hänellä ei ole omaa kissaa. Kissa ei ole erakko, vaan muodostaa laumoja jos siihen on mahdollisuus, kuten etelän maissa käyneet hyvin tietävät. Toisin kui sudet ja koirat kissa ei kuitenkaan metsästä laumana. Tosin onhan olemassa koira eläimiä jotka metsästävät yksin, kuten kettu ja kissaeläimiä jotka metsästävät laumassa kuten leijona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      270
      766
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe