HS: vuokralla vai omassa, kumpi halvempaa

Vuokralla.Parempi

http://www.hs.fi/koti/a1475118384888

"OMISTUSASUMINEN on kannattavampaa vain niin kauan kuin asuntojen hinnat pysyvät ennallaan tai nousevat.

”Jos hinnat laskevat vähänkin, vuokralla asumisesta tulee halvempaa”, Metsola sanoo. Jopa nykyisessä tilanteessa, jossa korot ovat ennätysmatalat."

Huhhuh. Tällaista vaihtoehtoa palstan tuulipuvut eivät ole lainkaan ottaneet huomioon. Että hinnat voisivat vähänkin laskea. Tai korot voisivat vähänkin nousta. Ehei, ostetaan tukka hulmuten kuplahintaista läävää purkukuntoisesta kopperosta, johon tulossa juuri putki-, ulkoseinä-, sähkö- ja kattoremontit.

HUHHUH, kyllä nyt imetään ikivelkaiselta pankin torpparilta loppukin toivo pois.

21

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha.kysymys

      Missä elämä on sisällöllisesti rikkaampaa, kysy vaikka niin? Ensin: Savella vai stadissa, sitten yksityiskohtaisemmin

    • kauhea_ajatuskin

      Ihmeellinen laskelma. Tosin siinä mielessä ihan normaali, että toimittajien valtaosa on tuhnuja, jotka koittavat itselleen selittää tuhnuttamisen kannattavaksi.

      Joten verrataan vain kk menoja, esim. 1000 €/kk vuokra vs. 200 €/kk vastike 800 €/kk lainakulu. Ja mutulla vedellään jopa sellaisia aivopieruja, että omistusasuja voittaa vain hintojen noustessa reilusti, siis yli 10 % vuodessa ;-D

      Vuorkaloiset ummistavat visusti silmänsä siltä, että omistusasujan touhutonni/kk kuluista menee vastikkeeseen 200 €/kk ja lainan korkoon 100 €/kk. Laina lyhenee = varallisuus karttuu 700 €/kk.

      Tappiolliseksi omistusasuminen muuttuu vasta asunnon arvon laskiessa enemmän kuin 700 €/kk eli 8400 €/kk. Reilun 200 k€ asunnon arvon pitää laskea 3-4 % vuodessa. Savimajoissa ja taantuvilla pikkupaikkakunnilla tämä on todellisuutta, mutta isommissa kaupungeissa on nähty itseisarvoltaan samansuuruinen, negatiivinen rommaus.

      Jos asunnon arvo nousee edes pari % vuodessa, vetää omistusasuja tuhnuun tonni per kk kaulaa. On siinä tuhnulla silloin ihmettelemistä, kun vuokrakin on tonni per kk, samoin omistusasujan kulut. Tämä on just sellainen ajatus, jonka ajattelemista tuhnut kuittavat välttää.

      • jhhgcjhgj

        Juuri näin. Oikea vertaus on vuokra/kk vs vastike lainankorko korjaukset (yhtiölaina).

        Lainanlyhennys menee omaan taskuun ja samoin mahdollinen arvonnousu tai -lasku.


      • Velaton_asukas

        Minä olen pyrkinyt unohtamaan nuo hinnanmuutokset kokonaan. Tiedän suunnilleen asuntoni arvon, mutta se on omassa asumisessani toisarvoista. Myynti ei ole lainkaan suunnitteilla vaan tienaan sillä, ettei tarvitse maksaa vuokraa. 15 vuotta on jo täynnä.

        Laskutoimitus on hyvin yksinkertainen, kun asunto on velaton.
        1. Otetaan vastaavan asunnon käypä vuokra.
        2. Vähennetään vastike ja varaus remontteja varten.
        3. Tuloksena on omistamisen tuotto kuukaudessa.
        4. Kerrotaan tämä 12:lla niin saadaan vuosituotto.
        5. Jaetaan vuosituotto todennäköisellä myyntihinnalla, niin saadaan asuntoon sijoitetun pääoman tuottoprosentti.

        Minun asuntoni tuotto on 5,5 % vuodessa verottomana. Nykyisissä olosuhteissa ihan kilpailukykyinen luku eikä laskelmassa edes tarvitse valehdella itselleen. Helsingissä prosentti olisi taatusti paljon pienempi, mutta minunpa ei olekaan mikään pakko asua siellä.

        Ja jos joku tuhnu epäilee, että olen arvostanut pikkukaupunkiasuntoni liian korkealle, voidaanhan tuossa käyttää jakajana pienempääkin hintaa. Sitä edullisemmaksi omistaminen tulee.


      • En-ymmärrä

        Jessus, sain tuolla laskukaavalla että tuotto on 0,03 %? Olenkohan laskenut jotain pieleen? Vai onko kaavassa joku virhe?

        En silti ajattelut muuttaa tästä vuokralle..


      • Velaton_asukas
        En-ymmärrä kirjoitti:

        Jessus, sain tuolla laskukaavalla että tuotto on 0,03 %? Olenkohan laskenut jotain pieleen? Vai onko kaavassa joku virhe?

        En silti ajattelut muuttaa tästä vuokralle..

        Tietysti se viimeinen osamäärä pitää kertoa sadalla, jotta saadaan prosentit. Sanoisin siis, että asuntosi tuotto on kolme prosenttia.

        Anteeksi tämä lapsus, mutta kävin koulua siihen aikaan kun siellä vielä opetettiin prosenttilaskujakin. Tulee vedetyksi mutkia suoraksi vanhalla rutiinilla.


      • Samansuuntaisesti ajattelen. Itse olen päätynyt noin kahteen prosenttiin. Eli vuokra-asunto voi tulla kannattavammaksi, jos asunnon hinta laskee keskimäärin enemmän kuin kaksi prosenttia vuodessa jokaista vuotta kohti.


    • OK-Kessu

      Uudessa OK-talossa on vielä edullisempaa kun ei ole edes vastiketta eikä yhtiölainaa. Maalämpöpumpun sähkölasku on naurettavan pieni, no onhan tietysti vielä muitakin kuluja, roskismaksu, vesimaksu ja kiinteistövero, yhteensä 150€/kk max,.

      • ok-talossa-asuva

        Niinpä, ok-taloa ei tarvitse koskaan kunnostaa tai remontoida millään tavalla. Edes pihaa ei tarvitse hoitaa, joten kuluja näistä ei koskaan synny.


      • Kyselijänä

        Paljonkos se maaläpöpumpun sähkölasku on 1v esim. Keskisuomessa ?


      • Levannon_Pekka

        Eikä velattomassa talossa kiinni oleva puoli miljoonaa tunnu missään. Sitä ei siis lasketa kustannuksiin.


      • Levannon_Pekka kirjoitti:

        Eikä velattomassa talossa kiinni oleva puoli miljoonaa tunnu missään. Sitä ei siis lasketa kustannuksiin.

        Velatonta taloa vastaan saa velkaa. Velatonta vuokraluukkua vastaan saa... Niin, mitä sitä saikaan?


      • rahaa_luukulta

        Ei tarvi edes olla velaton... osake! Halpaa lainaa saa siis käyttämällä asuntoaan velan panttina, mutta järkevyyttä kannattaa miettiä kahdesti. Esim. asunto yrityslainojen panttina...

        Vuokraloista nämäpohdinnat eivät kosketa, koska suurin osa vuokraloisista on sossunelättejä. Eli maailman parhaita talousasiantuntijoita, jotka tietävät, miten raha-asiat hoidetaan; haetaan rahaa luukulta!


    • ok-keisari

      Mutta jos ostaa oman kodin, ei kaikkea voi laskea vain rahassa. Pitää ottaa huomioon oma elämänlaatu, lapset, koulut jne. Omakotitalo on oikea koti - nimikin jo kertoo sen.

      Kasarmikämppä nyt on sellainen keinottelun välikappale, siinä voi sitten tulla persnettoa reilustikin, eikä saa edes laadukasta asumista rahansa vastineeksi.

    • Vuokralla

      Aivan ihmeellinen laskelma. Siis laskelmassa ei tosiaan huomioida lainkaan sitä, että joskus se pankkilainalla ostettu on oma, mutta vuokralainen maksaa vuokraa edelleen.

      • lyhyt_muisti

        Se nyt on jotain käsittämättömän kaukaista tulevaisuutta.

        Vuokraloisten ajatus ei kanna paria päivää pitemmälle. Siinä mielessä hyvä, että maksetut vuokrat unohtuu pian = ei harmita, että on tullut jo kannettua 50 000 € läskin taskuun.

        Toisaalta vuokraloisilta unohtuu, että vuokra pitäisi maksaa myös ensi kuussa. Ja laskut kanssa. Tuppaa luottotiedot menemään näiden unohdusten seurauksena.


      • Tuossa ei nyt varsinaista laskelmaa ole ollenkaan. Ei ainakaan tänne ei ole lainattu. Väite on niin yleisluontoinen, että sen voi suoralta kädeltä osoittaa perättömäksi. Sanoohan sen nimikin mistä on kysymys: Vuokraturva.
        .
        Näissä oudoissa väitteissä otetaan harvoin huomioon asuntolainan maksuajan jälkeistä elämää. Maksatko 17,4 vuoden ajan asuntolainaa ja lopun ajan vastiketta 42 vuodelta vai 60 vuoden vuokrat?


      • Näkökohtahuomioon
        pundit kirjoitti:

        Tuossa ei nyt varsinaista laskelmaa ole ollenkaan. Ei ainakaan tänne ei ole lainattu. Väite on niin yleisluontoinen, että sen voi suoralta kädeltä osoittaa perättömäksi. Sanoohan sen nimikin mistä on kysymys: Vuokraturva.
        .
        Näissä oudoissa väitteissä otetaan harvoin huomioon asuntolainan maksuajan jälkeistä elämää. Maksatko 17,4 vuoden ajan asuntolainaa ja lopun ajan vastiketta 42 vuodelta vai 60 vuoden vuokrat?

        Entäpä taloyhtiön remontit, putket, sähköt ym, maksaako ne vuokralainen vai osakas?
        Entäpä asunnon arvon lasku kumpi sen maksaa?


      • Näkökohtahuomioon kirjoitti:

        Entäpä taloyhtiön remontit, putket, sähköt ym, maksaako ne vuokralainen vai osakas?
        Entäpä asunnon arvon lasku kumpi sen maksaa?

        Oletko koskaan kuullut asuntotulosta? Asuntotulolla tarkoitetaan sitä määrää, minkä omassa asuva hyötyy rahallisesti verrattuna siihen, että hän maksaisi asunnostaan markkinahintaista vuokraa.
        .
        Laskennallisesta bruttovuokrasta vähennetään hoitovastikkeet, vakuutukset, korjauskustannukset ja asuntolainan korot. Jos ja kun omassa asunnossa asuminen on edullisempaa siitä lasketaan tulevan asuntotuloa. Rahallisesti tämän asuntotulon määrä on laskelmien mukaan kehittynyt seuraavasti:
        .
        2014
        omassa asunnossa asuvat kotitaloudet saivat asuntotulohyötyä 3200000 euroa.
        .
        2015
        omassa asunnossa asuvat kotitaloudet saivat asuntotulohyötyä 3300000 euroa
        .
        2016
        omassa asunnossa asuvat kotitaloudet saivat asuntotulohyötyä 3350000 euroa
        .
        Kolmessa vuodessa omassa asunnossa asumisesta on tullut hyötyä suomalaisilla kotitalouksille n. 10 miljardia euroa. Jos nämä kotitaloudet olisivat asuneet vuokralla, sen verran enemmän näiltä kotitalouksilta olisi kulunut rahaa markkinahintaisiin vuokriin.


    • Asoasuntoon

      Jos ei riitä voima pankkitilillä ja pankkisuhteessa omakotitaloon, niin sitten aso-asunto. Osakeasumisesta ja osakkeen omistamisesta kehittynyt riesa johon loukkuun ei kannata itseään laittaa ainakaan velkarahalla.

    • Vuokralla

      Lisäksi turhaan pelotellaan suurilla remonteilla ja arvon laskulla. Nyt tehdään putkiremppoja Helsingissä 68-72 rakennettuihin taloihin. Kannattaa huomioida kuinka vähän esim. 50 vuoden aikana remontit oikeasti kustantaa. Todennäköisesti myös kustannukset valitettavasti nousee vuosien myötä, jolloin myös asunnot nousee. Jonkinlainen inflaatio todennäköisesti jyllää aina. Yhtälö on tietysti erilainen PKS-seudun ulkopuolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      34
      9195
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      37
      4994
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4833
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      198
      3724
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3133
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      42
      2918
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2806
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2523
    9. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      68
      2334
    10. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      172
      2197
    Aihe