Luokkaretkelle osallistuminen / rahankeräys

Pullanleipoja

Poikani on yläasteella ja luokalla on 14 oppilasta. He suunnittelevat luokkaretkeä ysiluokalla ja ovat alkaneet keräämään rahaa myyjäisillä yms. Luokalla on kuitenkin 3 oppilasta joita ei pätkääkään kiinnosta koko rahankeruu eivätkä osallistu mihinkään siihen liittyvään toimintaan. Jonkin tiedon mukaan kaikki on kuitenkin otettava mukaan reissuun siitäkin huolimatta vaikka eivät ole rahaa keränneet. Miksi nämä vapaamatkustajat pitäisi ottaa mukaan? Perustuuko johonkin tasa-arvolakiin vai mihin?

9

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perustuu

      perusopetuksesta tehtyyn lakiin; kaikki ilmaista ja mihinkään myyjäisiin, rahankeruuseen ym. ei voi pakottaa..

    • leirikoululainen

      Minun pojan luokka ja rinnakkaisluokka tässä taannoin päättivät tienata rahat leirikouluun ulkomaille. Sinne oli lähdössä myös pari opettajaa sekä joitakin vanhempia.
      Sääntö oli se, että ne jotka osallistuvat talkoisiin, pääsevät matkaan. Ne jotka eivät halua osallistua, jäävät kouluun. Se tehtiin selväksi heti. Pidettiin kokous vanhempien ja opettajien kesken, sekä oppilaille tehtiin säännöt selväksi. Lisäksi saivat sponsoriksi erään paikkakunnalla toimivan firman.
      1 ja 1/2 vuotta myöhemmin leirikoulu toteutettiin. Ne, jotka mukana hankkeessa ei olleet, jäi kouluun. Ja kyse ei ollut siitä, että rahan takia ei voinut osallistua. Matka rahoitettiin myyjäisillä, kirppareilla, kaiken laisilla pikku hommilla jne. Kenenkään ei tarvinnut kotoa mitään pyytää. Matkustivat Kreetalle ja matka onnistui todella hyvin.

      • laitontatouhua

        vastoin perusopetus lakia. Siis koulu syyllistynyt asiassa rikokseen..


      • hmmmmmmm
        laitontatouhua kirjoitti:

        vastoin perusopetus lakia. Siis koulu syyllistynyt asiassa rikokseen..

        Vaaditaanko siinä laissa, että kaikkien oppilaiden pitää päästä Kreetalle?


      • laitontatouhua
        hmmmmmmm kirjoitti:

        Vaaditaanko siinä laissa, että kaikkien oppilaiden pitää päästä Kreetalle?

        kaikkia tulee kohdella tasavertaisesti ja kaikki koulussa, koulun toimesta järjestettävä ohjelma
        tulee olla maksutonta. Perusopetus on maksutonta. Yhteinen koulun järjestämä, koululaisille järjestämä on vastikkeetonta ja maksutonta.


      • hmmmmmmm
        laitontatouhua kirjoitti:

        kaikkia tulee kohdella tasavertaisesti ja kaikki koulussa, koulun toimesta järjestettävä ohjelma
        tulee olla maksutonta. Perusopetus on maksutonta. Yhteinen koulun järjestämä, koululaisille järjestämä on vastikkeetonta ja maksutonta.

        Eli jos jossain koulussa mennään Kreetalle, niin kaikkien muidenkin koulujen oppilaiden pitää päästä?

        Noiden kurssien ja matkojen tulee toki olla maksuttomia, mutta niihin voidaan kyllä asettaa pääsyvaatimuksia.


      • laitontatouhua
        hmmmmmmm kirjoitti:

        Eli jos jossain koulussa mennään Kreetalle, niin kaikkien muidenkin koulujen oppilaiden pitää päästä?

        Noiden kurssien ja matkojen tulee toki olla maksuttomia, mutta niihin voidaan kyllä asettaa pääsyvaatimuksia.

        ei voida asettaa pääsyvaatimuksia; kaikki koulun toiminta/ ohjelma joka ei ole perusopetusta siis lukujärjestyksen ulkopuolinen ohjelma ei kuulu millään tavoin perusopetukseen. Luokkaretki
        kuuluu ilmaiseen perusopetukseen, kun luokkaretki järjestetään kouluaikana opettajan läsnäollessa ja
        korvaa lukujärjestyksen ohjelman on kaikille ilmaista, vastikkeetonta.


    • pullanleipoja

      Tässä nyt on vielä semmoinen tapaus että nuo kyseiset henkilöt eivät edes halua osallistua reissuun. Voidaanko noiden kanssa sopia että ovat rahankeräyksestä ulkopuolella ja eivätkä osallistu reissuunkaan. Vai vaatiiko joku perusopetuslaki että nuo on silti otettava mukaan jos vaikka kuukautta ennen reissua muuttavatkin mielensä ja haluavatkin lähteä mukaan. Miten sitten jos reissu järjestetäänkin "omalla" ajalla. Katsoin että 2018 on neljän päivän vapaa vapun tienoilla, jos reissu tehdään silloin niin eikö silloin voi vapaamatkustajat jäädä kotiin.

      • perusopetuslaki

        sanoo kaiken koulun toimesta koululaisille järjestetyn ohjelman lukukauden aikana olevan maksutonta.
        Siis reissu voitaisiin perusopetuksesta annetun lain mukaan järjestää "omalla ajalla" ainoastaan talvi, joulu, syys, kesälomalla ilman koulun henkilökuntaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4592
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1837
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1540
    4. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1016
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      981
    6. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      103
      930
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      913
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      842
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      45
      807
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      798
    Aihe