Lyhyt ja kiva matkakertomus Islantiin vain hyvin tavallisen viisvisplus naisen kokemana. Kirjoitin tuohon alkuun kirjoittajan tiedot, nimittäin olen tosi tavallinen nainen. Nimittäin tykkään hemmetin tavallisista ja arkipäiväisestä matkustamisesta, se kun minulle lähes käsittämättömän rentouttavaa ja kivaa.
Varasin lento´ hotelli –paketin lentokenttäkuljetuksineen jossa oli mukana Blue Lagonissä käynti. Laskin aikani kaikki nuo erikseen ja sitten etsin valmismatkoja ja johan siinä meni muutama päivä pähkäillessä. Tuo paketti oli just sopiva, myös näin jälkikäteen ajatellen; kyydit lähtivät ajallaan ja kuljetukset hotellin ovelle/ovelta ja sain vaihtaa mielipiteitä matkan aikana ja kysellä vinkkejä matkalle, vaikka en niitä sitten käyttänytkään.
Islanti näytti satumaalta; sellainen satukirjan maalaismaisemat. Ei puita, kuin kaupungissa. Ja ne kaikki värit; revontulineen, eihän sitä meinannut malttaa nukkua.
Hotelli oli lähellä bussipysäkkiristeystä; kolme tähteä, näkymät huoneesta kahteen ilmansuuntaan /kulmaikkuna/näkymä kattojen yli aina merelle asti sekä eyja vuorelle/henkilökunnan respa /hello my friend-tervehdykset/siivoojat kuubasta ja filppiineitlä (näin tämä ammattikunta ), pummin ihanat shamppoot/hoitoaine –pullot mukaani (kivat tuliaiset, muistan reissun vielä pitkään, kun käytän noita pikkupulloja!!) pelasin elämäni ekan biljaripelin ja nyt pitääkin opetella säännöt seuraavaa kertaa varten. Supermarket oli vain parin kulman takana- siellä minulta toinen turisti kysyi neuvoa, ja heilutti jotain kapakalapakettia edessäni. Ravintolaruoka rav. Glo oli ihan parasta, tykkään kasvisruuasta. Ja banaanit maistuivat ihan oman makuisilta, ehkä olivat islantilaisia, samoin tomaatit ja kurkut. Rukola on vallannut myös Islannin ravintolat, sitä rukolaa en siedä yhtään.
Tuliaiset; tietysti maustesuolaa ainakin kymmenellä eri mausteella ja samoin lakritsaa eri muodoissa. BlueLagoon voiteet ja muistot sieltä. Ja matkakorit tietty lähetin kotiinkin. Sadetakki valikoima on hyvä, joten ostin sellaisen ajatuksella – loppuiäkseni. Katsotaan miten käy.
Ilmat vaihtelivat paljon 3- 14c; tuulet ja sadekuurot tulivat ja menivät, pieni tihkusade tai aamu usva olivat piristäviä. Vaatteita oli sopivasti sekä pikkusateessa kulkemiseen sekä auringonpaisteeseen; villapusero on käytännöllinen ja myssy lämmitti ja core tex –puolitakki piti tuulta ja vettä!
Kuljin 3 päivän bussikortilla, bussissa otetaan vastaan vain tasaraha, tai kännylippu tai etukäteen ostettu matkalippu. En vaihtanut ollenkaan käteistä rahaa, maksoin kaiken luottokortilla. Hyvin toimi. Ja jos jossain tarjottiin mahdollisuutta euromääräistä summaa, en ottanut sitä, koska islannin kruunuina maksoin ja kurssi oli edullisempi minulle.
Lämminvesialtaassa ja uimassa kävin pari kertaa päivässä: mikäs siinä ulkona aamuvarhaisena höyrytä neljänkymmenen asteen altaassa ihailemassa valkenevaa päivää.! Sen jälkeen aamiainen maistui sekä oli aika tehdä päiväsuunnitelma . Blue Lagoon –retki oli oikein virkistävä; lisäsin siihen hieronnan, joka tehdään altaassa, hieroja seisoo vedessä ja hierottava makaa ”uimapatjalla” hierontapyyhkeen sisällä. Puolihieronta puolessa tunnissa n. seitsemänkymmentäseitsemän euroa. Kuljeskelin vielä sinisessä laguunissa ympäriinsä, otin valkoisen savinaamion ja olin hemmetin iloinen, että oli uimajalkineet mukana, sen verran oli pohjassa kiviä ja lohkeamia. Altaalla oli myytävänä virvokkeita, ihan kaikenlaista, joita sitten porukka joi altaassa lämpivästä vedestä nauttien tai kaataen juomansa veteen; vahingoissa tietty. Rannekeavain toimi avaimena pukukoppiin, sekä sillä voi ostaa kahviloista ja ravintoloista, ulostultaessa ranneke tsekataan ja maksetaan loppulasku . Noin kilometrin mittainen luontopolku lähtee ihan Blue Lagonin oven vierestä ja polku kiertää sinistä jokea pitkin aina parkkipaikalle asti- ihan keskelle islantilaista maisemaa pääsee, siellä sain kulkea aivan yksin. Hieno polku, eikä poluilta saa poiketa.
Islantiin oli vain reilu kolmen tunnin lento. Keflavikin lentokentällä opin tekemään automaatilla checkinnin ja box dropsin. Ihan helppoa, ei ollut yhtään jonoa eikä myöskään turvatarkastuksessa. Onneksi laiton ruumaan matkalaukun, vaikka kokonsa puolesta olisin saanut sen koneeseen, koska edellä olevilta otettiin BlueLagon-voidetuubit yms. pois. Kalliit tuotteet, se olisi harmittanut. Lennolla otin kunnon torkut; olin varustautunut hupparilla, ja sen hupun laiton kunnolla päähän, pistin kädet hihan sisään ja silmät kiinni. Yölento oli lyhyt ja saatu uni oli virkistävä. Ihana Islanti. Kaikki uutisetkin Islannista ovat kiinnostavia jonkin aikaa matkan jälkeen, kuten että Rejkjavikissa sammutetaan kaupungin valot , että revontulet näkyvät selkeämmin!
Pieni matka
8
502
Vastaukset
- Oidipuslaaki
En ole Islannissa ollut enkä mene mutta kertomus oli kiva.
Kiitoksia! - UlosteIslanti
Todellakaan ei kannata mennä ulosteiden sekaan mihinkään altaisiin. Ja miksi maksaisit huonommasta hieronnasta ja ruoasta enemmän kuin Suomessa. Kosmetiikka. Joo....
- Rejkja55
No, mutta altaissa vesi vaihtuu kyllä koko ajan eikä lämmintä vettä tarvitse kierrättää; eivät ne altaat mitenkään limaisilta tai likaiselta vedeltä tuntunut, eikä näyttänyt. Islannissa ei tuo lämmin vesi ole ollenkaan kallista koska luonto antaa sen! Kannattaa ehdottomasti kokeilla. Ja en ole kokeillut tuommoista "vesihierontaa" aiemmin, joten suosittelen sitä - aina jotain uutta matkalla! Kasvisruoka oli hyvää ja tuoretta sekä maistuvaa, muusta ruuasta en tiedä. Islannissa kasvihuoneissa kasvaa mm. banaaneja, kurkkuja, tomaatteja, omenia sekä luonnosta saa esim. timjamia. Suosin tietty paikallista lähiruokaa!
On vieläkin niin hyvä mieli, kun tuli käytyä Islannissa! Ja sitä turvallisuuden tunnetta matkan aikana - ihanaa, kun maailmassa on vielä tuommoinen paikka!
- Entodellakaanymmärrä
Ai vaihtuu vesi altaissa koko ajan. Miten vaihdat Blue Lagooniin vedet?
Jos pitää lähteä Islantiin keinoravinteilla kasvatetun lähiruoan perään, täytyy olla jo aika erikoinen tyyppi. - reykjavikiiin
Me lähdetään keväällä Reykjavikiin, näin on ajateltu vaikka muuten ollaankin lämpimän ystäviä. Voitko kertoa missä majoituit tai minkä matkatoimiston kautta ostit matkan. Meitä kiinnostaisi jokin apartomentos tyyppinen jossa voisi itsekin jotain kokata kun on käsitys että Islanti on aika kallis maa. Siinäkin mielessä on aina kiintoisaa kierrellä marketteja ja etsia ruokatarvikkeita. Millaisilla vaatteilla matkaan kannataisi varustautua.
- ikkar
Hyvä matkakohde. Suosittelen. Erikoista oli se, että monissa kaupoissa pystyi maksamaan ruplilla.
- Vanlila
Tänä keväänä oli ensimmäinen reissuni Reykjavikiin ja sieltä pitäen kiertelimme saarta.
Uskomattoman upea saari. Niin kaunis luonnon muovaama. Lämpimät muistot jäi sydämeen.
Jäämaisemat ja lämpimässä joessa pulikointi jne. Oi oi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1867908Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1425425Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1504333Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.43509Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y732877Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan
kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.172647Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi112563- 2852501
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1472410Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5822217