Inhokin sensurointi

Vastakkainasettelun aika on edessä. Voittipa Yhdysvalloissa Clinton tai Trump, yli puolet kansasta inhoaa uutta presidenttiä. Miten paljon on mahdollisuuksia torjua epätoivottua tarjontaa mediassa? Pyritäänhän omaa kuplaa muutenkin pienentämään verkossa valikoivalla selauksella ja suosikkilistoilla.

Nettimainoksien torjumiseen on keinoja, samoin tallentavat digiboksit ohittavat mainokset. Joukkuelajeissa tekniikka mahdollistaa kentällä olevien mainosten räätälöimisen kuviin vaikka maakohtaisesti. Voiko samalla tekniikalla jo peittää epätoivottuja henkilöitä lähetyksistä tai korvata heidät pilahahmoilla? Puheen sisältö tai ääni sekä inhokkimusiikki muutetaan toiseksi. Pidemmälle vietynä voitaisiin torjua kaikki epätoivottu sisältö teksteistä ja kuvista.

1

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajatuksen lähtökohta on, että mitä tyhmempi juttu sitä paremmin se käy kaupaksi. Tehdäänhän youtubeen parodiavideoita kiihtyvään tahtiin. Puhumattakaan muutaman vuoden takaisesta pieruaplikaatiosta kännykkään. Kerrassaan tyhmä idea, mutta ohjelmoija teki sillä miljoonatilin.

      Kukaan ei ole kommentoinut, että jotain tällaista on jo käytössä. Ehkä ei olekaan, mutta aika vaikea sitä on uskoa.

      Unohdetaan kuva ja teksti. Karvalakkiversion kansainväliseen levitykseen saisi, kun lisää puheeseen satunnaisesti sopivia englanninkielisiä sanoja. Kassamagneetiksi tästä ei kuitenkaan ole.

      Puheääntä pitäisi pystyä luokittelemaan eri tekijöillä. Mitä lähempänä ääni on inhokin profiilia, sitä enemmän puhetta manipuloidaan. Pikkuinhokille vaihdetaan sanoja ja kokonaisia lauseita puherytmin tahdissa. Lempi-inhokkia käyttäjä haluaa ehkä räätälöidä henkilökohtaisesti. Tämän käyttämiä fraaseja ja sanontoja vaihdetaan iskevämmiksi.

      Uskoisin myös isojen poikien jo puuhastelevan vastaavan manipuloinnin kanssa. Tiedonvälitys siirtyy verkkoon yhä enemmän. Disinformaatiota voi levittää omilta palvelimilta, mutta ne tiedetään epäluotettaviksi lähteiksi. Useammalle luotettavan lähteen palvelimelle on vaikea murtautua samaan aikaan. Murto voidaan huomata ja palvelin sulkea. Tieto liikkuu yhä paremmin salattuna, joskus ehkä kvanttisuojattuna, siihen on vaikea puuttua matkalla. Uuden sukupolven trollit voisivat ujuttaa stuxnetinsa käyttäjien päätelaitteille. Laite vastaanottaa ja purkaa viestit ongelmitta. Vasta sitten ne väärennetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe