Mielestäni koulupäivien tulisi olla pisimmillään viiden tunnin pituisia. Mitä mieltä muut?
Koulupäivien pituus
11
513
Vastaukset
- Pitkänä
Ala-asteella sopiva koulupäivän pituus. Lukiossa ja amiksessa sit 8 h.
- Jalaa
Ja ihan vinkkinä sit, et työpäivät on yleensä 8 tuntisia.
- Pitkänä
Työelämäänhän amis valmistaa en tiedä onko amis lepokoti nykyään aikanaan päivät oli 8h paitsi perjantaina 6h.
- Ihaaaaa
Mun mielestän 7 tuntia teoriaa oli yläasteella vähän turhan rankkaa. 6 tuntia vielä meni. Nyt amiksessa kuitenkin on tosi lyhyitä päiviä ja käytännönläheisiä, niin kyllä sitä 8h jaksaisi lyhyiden päivien sijaan.
- Lol38
Mulla on 8lk KOLME 8 tunnin päivää ;D
- VELMIESJABRU
ITSE ALOITIN KOULUPÄIVÄN KLO. 9.00,lopetin sitten 15.00. NÄIN MENI, KUNNES JOKU TULU SÖHLÄÄMÄÄN... JA SE KUMMA ON KOKOOMUS.
- srgdtrdfhgfrt
Työpäivääkin saisi ihan hyvin lyhentää. Ihmiset olisivat virkeämpiä tekemään töitä ja opiskelemaan sen ajan mitä siellä työpaikalla/koulussa ovat.
Tämä lisäisi työn/koulun tehokkuutta. Tehokkuus = työn tulos jaettuna siihen kulutetulla ajalla. Hallitusohjelma sen sijaan puhuu työn tehokkuudesta ja tarkoittaa vissiin kansainvälistä hintakilpailukykyä. Mitä voi odottaa ihmisiltä jotka eivät edes tiedä mistä puhuvat.- jalaa1x
Kyllähän se olisi ihan kiva tehdä lyhyempää päivää, mutta asiassa on pieni ongelma. Työnantaja tuskin maksaisi 8 tunnin palkkaa, siitä että työpäivä olisikin 6 tuntia. Harva olisi valmis tinkimään omasta palkastaan. En itse ainakaan olisi, saisi mieluummin nousta nykyisestä edes vähän.
Oon ala-asteella ja 7tunnin päiviikin on...
- tt4
Ala-asteella olisi hyvä, jos olisi kaksi 6 h päivää ja kolme 5 h päivää. Yläasteella saakin olla sitten pari tuntia viikossa lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2512274- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471339Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31800Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647