Hei. kyselisin onko täällä ketään sinkku naista jolle olisi tehty lapsettomuus hoitoja joka osaisi vastata muutamaan kysymykseen.. lähinnä että mitä se tulee kaiken kaikkiaan maksamaan ja onko se koko prosessi käytännössä yksityisellä tehtävä? (ultra käynnit, synnytys yms.) Ja olisin kiitollinen jos vielä kertoisit missä on tehty (paikkakunta) ja että mitä kaikkea on tehty.. olen yrittänyt täältä onkia tietoa mutta kaikki viestit ovat niin vanhoja ettei niistä oikein ole apua...
Vastaukset 4
- liiissii
Neuvolat ja synnytys ovat tietysti ihan julkisella puolella ja sinun ei välttämättä edes tarvitse kertoa miten lapsi on alkunsa saanut. Klinikka auttaa vaan raskautumaan ja siellä on vaan varhaisultra eli todetaan sydämen sykkivän ja kaiken olevan kunnossa. Muut saat julkiselta (np-ultra, rakenneultra, seuranta) eli ei kannata maksaa niistä.
Klinikoilla on hinnat netissä, sinne vaan katselemaan. En ole varma saatko kelakorvausta, koska et varsinaisesti kärsi lapsettomuudesta. Jos olet nuori ja ovuloit säännöllisesti, ehdottavat inseminaatioita. Koska joudut käyttämään luovuttajaa, joudut myös käväisemään psykologin juttusilla (neuvovat klinikalla kenelle kannattaa mennä) ja se on satasen-pari. Jos olet iäkkäämpi tai jotain häikkää (ovulaatio-ongelmaa esim.) ivf eli koeputkihedelmöitys on sitten järkevämpi. Ivf-lääkkeet ovat kalliita (tonninkin per kierros).
Oletko varma siitä, mihin olet ryhtymässä...? Itse en ikinä jaksaisi vetää hommaa yksin läpi. Täytyy olla vahva terve ihminen, jonka henkinen kantti kestää vaikka kuukausien koliikit ja muut ongelmat. Tai erityislapsen syntymän. Lapsi ei välttämättä aina ole terve. Voit saada keskenmenon, voit saada keskosen, voi tulla kaksoset jne. Mieti joka tilanne etukäteen mitä tekisit ja oletko siihen valmis.- koskeemyössinua
Toivottavasti muistat nämä omat viisaat neuvosi, kun alkaa tehdä mieli toista lasta, saati kolmatta. Avioliitoista huomattava osa päättyy eroon, ja pikkulapsivaihe on yksi riskiajoista. Voit päätyä täysin valmistautumattomana usean lapsen yhteishuoltajaksi, samaan aikaan kun vielä kriiseilette eroa ja jaette lusikoita ja riitelette lasten tapaamisista. Lisäksi se toinen lapsesi voi olla erityislapsi, koliikkivauva, kaksoset, kolmoset. Mietihän JOKA TILANNE etukäteen. Mitä tekisit ja olisitko siihen valmis? Itse en ikinä jaksaisi vetää läpi avioeroa koliikkikeskoskaksosten kanssa. Mutta mahdoitko muistaa tehdä tuon joka tilanteen riskiarvion edes ensimmäisen kohdalla? Tuskin, sillä silloinhan häntä ei olisi.
- yksin_hoidoissa
Jos käyt psykologilla yksin hoitoihin hakeutuessa, siellä käydään juuri näitä tilanteita läpi. Psykologi käskee esim. piirtää tukiverkoston paperille eli tuntemasi läheiset ihmiset, joilta saa apua. Klinikalla on vastuu katsoa, että äiti kykenee huolehtimaan lapsesta.
- koskeemyössinua
No se psykologin käynti on täysin roskaa. Kaipa minä aikuinen ihminen olen miettinyt asiat jo kauan ennen kuin olen hakeutunut hoitoihin - vaikka en kyllä usko että kauhukuvien miettiminen teoriassa hyödyttää yhtikäs mitään. Jopa olisikin mukavaa, jos kaikki ongelmat voisi ratkaista jo etukäteen, kun vain miettisi ahkerasti! Silloin minulla ei olisi ongelman ongelmaa milloinkaan. Oikeastiko sinä kävelit suoraan kadulta mielijohteesta hoitoihin, ja nämä psykon jutut olivat sinulle aivan uusia ja yllättäviä? Ehkä sitten et ollutkaan valmis hoitoihin. Ehkä olisi kannattanut miettiä vielä. Ai niin, eiväthän luomunakaan lapsen hankkivat mieti, he vain unohtavat pillerin. Ja yllättäen heidänkin lapsensa tapaavat jäädä henkiin ja jopa kasvaa ihan ihmisiksi.
Milloinkohan lastenkasvatuksesta tuli rakettitiedettä?
Psykologi oli avuton ulkoaopitun toistaja, eikä viitsinyt edes kuunnella mitä hänelle puhui. Lausunto vilisi asiavirheitä. Huomasi kyllä, että kyse on vain rahastuksesta. Sen se vaikutti, että jos joskus tarvitsen apua jossain asiassa ihan oikeasti, niin tuollaisen kirjoja ulkoa opetelleen luota en ainakaan sitä hae.
Toiseksi, miksiköhän pariskuntien asioista ei kysellä psykologilla, vaan heidän sopii hommata niitä kersoja ihan ilman tällaisia niin ihanan kirjanoppineita vuokaavioita? Ja silloin kun on hedelmöityshoidosta kyse, niin laki velvoittaa klinikan varmistamaan pariskuntien kyvyn huolehtia lapsesta täysin yhtäläisesti kuin yksinäisenkin. Miksi he eivät piirtele jänniä kaavioita, ihan just semmoisia kuin siellä psykologian tenttikirjassa oli?
Jos jotain olen oppinut ollessani tekemisissä lapsiperheiden kanssa, niin sen, että kukaan ei voi ennalta ennustaa millainen äiti tai isä jostakusta tulee. Lähtötilanne ei kerro siitä asiasta mitään. Ei raha, ei ikä, ei parisuhdestatus, ei elämäntilanne, ei mikään.
Mutta sinulta meni täysin ohi edellisen viestini pointti. Myös pariskunnilla asiat voivat mennä päin helvettiä ja erittäin usein menevätkin. Itse asiassa kellä vain meistä voi elämä mennä viemäristä alas milloin vain, tuhannella eri tavalla.
Niin että siitä sitten vain tekemään joka päivä riskiarviota KAIKESTA , ihan omassa elämässä. Taas muiden elämän riskiarviot saa jättää heille itselleen, koska he sen elämän elävätkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629