rotumixit ja terveystiedot

aina_rotukoiria

Kun olette ostamassa kahden rodun risteymää, pyydättekö ja saatteko emän ja uroksen ja niiden sukujen terveystiedot? Kirjallisina? Onko koirat testattu perinnöllisten tautien suhteen ja terveiksi todettuja?

Ette tietenkään...

Nimittäin rotukoiraa ostaessa näin normaalisti nykyään tehdään ja saadaan terve pentu.

Meillä on aina ollut vain puhdasrotuisia koiria. 4 vuosikymmenessä on ehtinyt olla jo 7 koiraa, kun yleensä pidetään kahta samaan aikaan. Kaikki koirat yhtä lukuun ottamatta ovat olleet terveitä. Se yksi oli syntynyt vuonna 1990 ja sillä oli PRA-silmäsairaus. Silloin ei vielä kaikkia peilattu PRA:n suhteen ja me saimme sairaan koiran. Se eli 12-vuotiaaksi ja oli lähes sokea viimeiset 2 elinvuottaan. Pärjäsi kyllä hyvin, kun muut aistit vielä pelasivat. Nykyään siinäkin rodussa on tarkka PRA-seuranta eikä kahta kantajaa saa laittaa tekemään yhteisiä pentuja, koska silloin osa pennuista syntyy sairaina.

Niin että kai te sekarotuisten ostajat olette tietoisia, miten rotukoirien perinnöllisiä sairauksia seurataan ja estetään sairaiden koirien syntyminen terveystietojen seurannalla ja testeillä?

11

320

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinnäin

      Mene huvikseen seuraa esim. Sekarotuiset kunniaa palstaa facessa huomaat syyn miksi ei kiinnosta. Ruoka/koulutus/eläinlääkäri pitää saada halvalla mielellään ilmaiseksi. Mix rotujen pariin eksyy usein tietyn lajin ihmisiä: Asenneongelmaisia ja varattomia

      • myöskin

        Myös tietämättömiä ja haluttomia kartuttamaan tietojaan?


      • melkeinkäppänä

        Ai niinkö ? Minulla on kaksirotuinen uroskoira, narttu on hakusessa, oman koirani pennun haluaisin. Mutta minun koira on koulutettu, eläinlääkäriä on tarvittu rokotuksiin ja viime käynnillä kehui edelleen koiraani, hyvä kuntoinen on. Ruokana sillä on parasta mitä saa, marketista ostan raakaruokaa (esim. musch) ja kuivamuonat tilaan muualta, kun suomesta ei saa laadukasta (syö wolf wildernessiä).


      • raasniinpäniin

        Etpä ole luusto kuvannut ym.? Eikun eihän serot peri ongelmia ja saa paremmat tienestit pentuja myydessä kun ei ole "turhia" tehty? Itse täys kuvautin ja geenitestasin oman seroni muutoin puhtain tuloksin paitsi silmissä havaittiin ELL sekä dna:n avulla häikkää joten on vain kotikoirana. Varmasti olisi käytetty normi seroilijalla jalostukseen tästäkin huolimatta ;)


      • melkeinkäppänä

        Kun valitsee koiransa oikein, jolla ei suvussa ole ollut ongelmia, vanhemmat puhtaita, eikä roduissa kummallakaan ole mitään häikkää, luustossa eikä silmissä. Niin mistäs niitä koiralle tulisi.


      • voeei

        Oman silmäröntgen ei nyt ikävä kyllä käy :)
        Miksi salaatte serojenne AIDOT terveystiedot jotka on saatu dna:lla ja klinikan rtg laitteella? Mulla on kuvattu rodulliset ja serot jo sen takia,että tiedän onko niistä harrastuksiin. Raha pelaa selvästi näissä piireissä ja vähättely. Ei tämä palsta eroa Facebookin ryhmistä mitenkää.

        Mulle on karvoihin katsomatta jokainen koira rakas ja osoitan sen huolehtimalla ruokinnat,monipuolisen liikunnan sekä klinikka kuvautukset. Ikävää ettei monikaan sero saa kokea samaa...
        Koira on rahallinen ja aikaa vievä vastuu ei tienesti pankki tai hupihyödyke vailla vastinetta :(


    • halpalla

      En pyydä mitään terveystietoja mixeistä, ei ne kuitenkaan välttämättä ole oikeita tietoja ja tuskimpa edes paria sukupolvea taaksepäin tiedetään, vaikka myyjä tietysti voi kertoa vaikka mitä, mutta kun en usko puheisiin, niin ei ole väliä.
      Mahdollisimman halpa hinta on pääasia, ei tuollaisista kannata paljoa maksaa. Kun rahoistaankaan kun ei saa takaisin, vaikka koira sairastuisi, niin pitää sitten olla halpa.

    • Seropinvalintaontärkeää

      Kyllä pyydän, ja ostan seropin vain siltä, joka osaa kertoa emän ja uroksen taustoja. En osta seropia, mikäli vastaukset ovat epämääräisiä tai myyjä kiertelee. Ostan pennun niin, että mietin mitä rotuja siinä on ja ovatko ne kaikki (molemmat) juuri rotuja mitä haluan. Otan myös selvää roduista. Sekä niiden terveystilanteesta.

      Aina ei molemmista terveystutkimuksia löydy. Silloin ottaa ison riskin. Etenkin muotirotujen kohdalla.

      Rotukoirat ovat kalliita ja voi myös miettiä, haluaako laittaa hankintahintaan jo sen 1500 euroa vai valitseeko seropin yhtä huolella (koiriahan riittää, että epämääräisiä myyjiä ei tarvitse katsella), maksaa 100-400 euroa ja laittaa 1100 euroa sen koiran hyvinvointiin ja harrastuksiin.

      Jos ei aio käydä näyttelyissä tai kisoissa, missä tarvitaan rotu, voi huolellisesti valittu sekarotuinen olla parempi vaihtoehto.

      Säälistä eikä takakontista pidä koskaan koiraa ostaa ja torissa myyvät epämääräisyydet yleensä paljastuu. Tai he eivät edes vastaa, kun jo ekalla yhteyden otolla on asiallinen, kertoo ja kysyy. Yleensä ne ostajat, jotka ovat asiallisia, kertovat kodistaan, mitä haluavat, valitsevat pennun luonteen perusteella ja kysyvät lisää. Jos myyjällä ei ole aikaa siihen, voi koiran jättää ostamatta. Ja myyjä tietää kyllä, että ne asialliset ostajat myös syynäävät pennun olot ja ilmoittavat vääryyksistä eteenpäin.

      Sekarotuisenkin voi ostaa asiallisesti ja oikein. Yhtä huolella kuin rotukoiran. Ja kannattaa myös tehdä näin.

      • 1415

        Miten seropi voi olla muotirotu kun se ei ole rotu ensinkään?


      • enrapsuta

        Minä ainakin käsitin niin että jos vaikkapa sen seropipennun isä sattuu olemaan jotain muotirotua (puhdasrotuinen)


    • 00070

      Mikä on puhdasrotuinen..............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      58
      1442
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1063
    3. 80
      925
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      786
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      764
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      89
      690
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      11
      672
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      646
    11. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      630
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      108
      611
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      581
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      572
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      502
    19. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      37
      487
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      38
      481
    Aihe