Kuinka paljon ennen omistaja saa tietää putkirempan alkamisesta siihen, kunnes se toimeenpannaan? Kuinka kauan yleensä kestää yksiön kohdalla remppa ja voiko sinä aikana ollenkaan asua siinä?
Hinta lienee siinä 500 eur/m2 nykyään?
Putkiremontista
15
525
Vastaukset
Yleensä alustava tieto tulee 3-5 vuotta ennen putkiremppaa. Tarkempi aikataulu alkaa selviämään kun toimittaja on valittu.
Hinta... 500 pääsee, jos ei tehdä kuin putket. Yleensä samalla tehdään keittiöitä, kylppäreitä, sähköjä ja ilmanvaihtoa, mikä nostaa hintaa 800-1000 euron luokkaan.- lkjhgvfcx
Käy yhtiökokouksessa, niin saat tarkan aikataulun vuosia ennen.
- Viemäripiisami
Rakenteiden yleisen kestoiän perusteella putkiremontin ajankohtaa voi jo arvioida likimäärin. Tietysti aikataulu voi yllättäen nopeutua, jos sattuu paha vuoto tai pari. Suunnittelu on joka tapauksessa pitkä prosessi ja kestää yleensä vuosia. Meillä remonttia alettiin vakavasti suunnitella kolmisen vuotta ennen toteutusta.
Toteutus kesti parinkymmenen asunnon talossa runsaat kolme kuukautta. Jotkut sitkeimmät kuulemma asuivatkin, mutta minä muutin suosiolla muualle. Muutaman kerran kävin katsomassa remontin edistymistä ja melkoinen maailmanloppuhan siellä vallitsi. Eikä pölyisessä makuuhuoneessa käkkiminen, vedetön keittiö ja kellarivessa mitään kivaa asumista olisi ollutkaan. Yksiössä olisi luultavasti ollut vielä vaikeampaa, riippuen tietysti putkien sijainnista.- Korjattu
No ei se itse remontin suunnittelu kestä kuin noin vuoden kuin päätös remontista on tehty n 1 v päästä remontti alkaa.
- NickNailer
"Kuinka paljon ennen omistaja saa tietää putkirempan alkamisesta siihen, kunnes se toimeenpannaan?"
Vastaus riippuu siitä, kunka paljon rakentajat pystyvät vedättämään taloyhtiön edustajia. Rakentajan intressissä on myydä mahdollisimman pitkällä ja vapaalla aikataululla sekä myydä mahdollisimman paljon. Täysin dorka hallitus ostaa vuosia kestävän remontin ja vaihtaa talosta kaiken muun pois lukien lipputangon nuppi.
"Kuinka kauan yleensä kestää yksiön kohdalla remppa ja voiko sinä aikana ollenkaan asua siinä?"
Katso vastaus ylempää. Yleensä voisi asua, mutta rakennusyhtiö ei halua todistajia työmaalle. Ainakin putkimiehet vetävät putkihumalat.
"Hinta lienee siinä 500 eur/m2 nykyään?" NO ei. Hinta riippuu sijainnista ja talon iästä. Vanhemmissa taloissa tehdään asbestitutkimus ja hinnat alkavat silloin tonnista neliö pääkaupunkiseudulla. Ylärajaa ei ole, silla se riippuu siitä kuinka dorkia edustajia taloyhtiön hallituksessa on. Pari humanistia ja täti-ihmistä hallituksessa tarkoittaa puhelinkaapelienkin uusintaa. Humanisti maskaa noin 150 euroa per m2 per humanisti hallituksessa, kun taas rakennusalan ammattilainen, jolla ei ole omaa lehmää remonttihommisssa, säästää 250 euroa per m2.
Käy mulkoilemassa hallituksen jäsenet läpi, niin tiedät kannattaako varata huoneistohotelli muutamaksi vuodeksi ja varatutua 1500 euron per m2 remppaan vai ei. Heistä se riippuu, ei mistään muusta.- paljonilmaa
kyllä sinun omistajana kannattas käydä kokouksissa olisit vähän kartalla mitä kaikkia remppoja sielä tutulle kaverille tarjoillaan. kyllä se lipputankon nuppikin vaihtoon menee kun kun puh.joht ja isännöitsijä oikein rasvotaan
- putkiremonttiveteraani
Yksiössä ei yleensä voi asua. Poikkeuksena ehkä iso yksiö, jossa on erillinen ovella suljettava, mieluiten lukittava makuuhuone. Pölyä on kaikkialla paksuna kerroksena, tavarat ovat muovien alla. Ei ole ajateltavissa, että joku nukkuisi pölyssä muovien alla, jos keittiö tai eteinen on samaa tilaa kuin asuinhuone.
Kylpyhuone, keittiö ja eteinen pitää tyhjentää kokonaan kaikesta tavarasta, joka siirretään muualle asuntoon ja muovitetaan. Vesipatteri ei toimi, ja jos on myös sähköremontti, niin eivät sähkötkään. Asukkaille kai vedetään jokin väliaikainen sähköjohto.
Työt asunnossa alkat aamuisin klo 7, jolloin seiniä piikataan, joten esim. ilta- tai yötyöläinen ei voi oleskella siellä tai nukkua. Ovi rappukäytävään on auki koko työpäivän. Mitään arvoesineitä ei saa säilyttää asunnossa tai ne on ainakin laitettava lukittuun kaappiin. Asunnossa oleva omaisuus saa todennäköisesti vaurioita ja murtomiehet ratsaavat rutiinina nämä remonttitalot, mm. meillä murrettiin niin ullakko- kuin kellarikomerot ja työmiesten tiloissa käytiin useita kertoja hakemassa työkaluja.
Vuokralaiselle neuvon muuttamaan pois ennen remontin alkua. Se on niin iso riesa, että uuden asunnon etsintä on huomattavasti pienempi paha. Kuitenkin jos jää asuntoon, niin vuokraa ei tule maksaa evakkoajalta penniäkään. Jotkut vuokraisännät yrittävät saada rahaa "tavaroiden säilyttämisestä", kannattaa ennen viedä tavarat mennessään tai vaikka vuokrata turvallinen ja siisti minivarasto kuin suostua sellaiseen rahastukseen. Vuokralainen maksaa evakkoasunnon vuokran, eikä ole hänen asiansa maksaa ylimääräistä asumiskelvottomasta kämpästä. Vuokraisäntä saa kiittää Jumalaa polvillaan, jos vuokralainen ei lähde remontin takia.
- remppavalvoja
Ei voi sanoa onko 500 euroa/m2 halpa ja onko 800 euroa/m2 kallis jos muita tietoja ei ole. Tämä riippuu ihan siitä kuinka isoja asuntoja taloyhtiössä on. Jos suurin osa asunnoista on yksiöitä ja pieniä kaksioita, niin neliöhinta voi olla 1200 euroa. Kun taloyhtiössä on enimmäkseen kolmioita ja sitä isompia asuntoja, niin neliöhinta laskee ja voi olla perinteisellä menetelmällä jopa "vain" 400 euroa. Euroja menee X kpl siihen tenkiikan remontointiin ja isot tyhjät huoneet neliöillään jakavat ja pienentävät sitä kokonaishintaa / neliö.
Kukaan hallituksen puheenjohtaja ei päätä remontista! Siitä ei päätä yksikään urakoitsija, ei konsultit, eivät suunnittelijat eikä edes taloyhtiön isännöitsijä. Vain yhtiökokoukseen paikalle vaivautuvat asuntojen osakkaat päättävät remonttiin ryhtymisestä ja millä menetelmällä remontti halutaan tehdä.
Kun katsoo kuinka vanha taloyhtiö on, niin siitä voi jo jonkin verran päätellä milloin putkiremonttia voi odotella. Tällä hetkellä remontoidaan 1960 -luvulla rakennettuja taloyhtiöitä kovaa vauhtia. 1970 -luvun taloyhtiöissäkin remontteja aloitellaan jo. Toki vanhempiakin taloyhtiöitä remontoidaan, jos putket ovat näiltä vuosikymmeniltä. Yksittäistapauksissa putket ovat kestäneet -50 luvulta näihin päiviin asti, samoin yksittäistapauksissa jo -80 luvun (tai nuoremmat) putket ovat uusimiskunnossa. Mutta näitä ei siis niin paljoa ole.
Vanhoissa putkistoissa on voinut olla vuotoja vuosien saatossa jo useampia. Jossakin vaiheessa hallitus - jos haluaa hoitaa osakkaiden omaisuutta - ryhtyy pohtimaan pitäisikö alituisille vahingoille tehdä jotain. Käynnistetään aluksi putkistojen kuntotutkimus. Kun putket röntgenkuvataan, niin sieltä tulee sitten raportti minkä verran on syöpymiä ja arvio paljonko olisi käyttövuosia vielä jäljellä. Sitten kartoitetaan taloyhtiön tilanne, mitä eri vaihtoehtoja on ja mikä olisi tässä taloyhtiössä järkevää - laaditaan hankesuunnitelma. Hankesuunnitelman osana kannattaa laatia kyselyitä ja selvittää osakkaiden toiveita. Kun kokonaisuus on hahmotettu, niin pidetään yhtiökokous jossa osakkaat päättävät millä menetelmällä suunnittelua aletaan laatimaan. Suunnitteluvaiheessa tehdään haitta-ainekartoitukset, kaivetaan kaikki mahdolliset vanhat suunnitelmat käyttöön jne... Suunnitteluvaihettaa kestää jotain ½ - 1 vuosi. Kun suunnitelmat valmistuvat, taas yhtiökokous kutsutaan koolle tekemään päätös siitä, että ryhdytäänkö remonttia toteuttamaan. Jos osakkaiden enemmistö on sitä mieltä, että remontti tehdään, niin hallitukselle ja isännöitsijälle myönnetään valtuutus kilpailuttaa remonttilaina ja järjestää urakkakilpailu suunnitelmien mukaan. Vielä voidaan erikseen yksi yhtiökokous kutsua koolle päättämään kuka urakkatarjouksen jättäneistä urakoitsijoista valitaan putkiremonttia suorittamaan. Tähän voi tietenkin antaa valtuutuksen jo aiemmissa kokouksissa, jos niin halutaan. Hankkeen käynnistelystä siihen että remontti oikeasti alkaa voi helposti vierähtää 2 - 5 vuotta. Eli mikään yllätys se ei ole, mikäli vähänkään on ollut kiinnostunut talonsa asioista.
Siis vielä kerran: kukaan muu tästä kaikesta ei päätä kuin kaikki osakkaat yhdessä. Kannattaa mennä sinne yhtiökokoukseen, kysyä jos ei ymmärrä jotain asiaa ja käyttää omaa ääntänsän sitten kun on asioihin perehtynyt ja mielipiteensä muodostanut. Jos on sitoutunut johonkin asuntoon isolla asuntovelalla, niin kannattaa tutustua asunto-osakeyhtiöitä koskevaan lainsäädäntöön.
Ja vielä yksi ilmainen neuvo. Tämän kaiken hanskaaminen vaatii taloyhtiöltä valtavasti aikaa, energiaa ja osaamista. Jos aikaa ja taitoa on, niin putkiremontista kyllä selviää kunnialla, hyvällä laadulla aikataulussansa ja laaditussa budjetissa. Jos aikaa ja energiaa saatikka taitoa ei omasta takaa ole, niin kannattaa palkata alan ammattilainen vetämään projektia. Silloin tästä kaikesta selviää kyllä. - NickNailer
"Yksittäistapauksissa putket ovat kestäneet -50 luvulta näihin päiviin asti,"
Vai niin. Remontoi itsellei 30-luvun alussa rakennetun 4 kerroksisen talon, jonka kaikki vesijohtoputket olivat täysin kunnossa. Sen sijaan kankaalla ja lyijyllä päälystetyt sähköjohdot olivat niin hauraita, että lyijy hajosi sitä koskettaessa.
Suomessa vaihdetaan putkia aivan hysteerisellä tavalla. Jo 90-luvun taloissa tehdään "putkiremontteja".
"Siis vielä kerran: kukaan muu tästä kaikesta ei päätä kuin kaikki osakkaat yhdessä. "
Tarkasti ottaen päätöksen tekee yhtiökokouksen enemmistö, joka koostuu asiasta mitään ymmärtämättömistä. Heille on helppo myydä "putkiremontin" nimellä lähes mitä tahansa, koska Suomessa vallitsee remonttihysteria. "Putkiremontti" on muualla Euroopassa tuntematon käsite. Jos sellainen olisi, se kiellettäisiin direktiivillä. On nimittäin täysin kestämätöntä, että putkiremontteja vastustava vähemmistö joutuu maksamaan usein täysin turhista remonteista. Tässä leikissä lesket, eläkeläiset ja eronneet naiset ovat todella heikoilla. Moni menettää asuntonsa.- ymmärrän_yskän
Onhan se kieltämättä katkeraa, kun "ei tässä ennenkään remontteja ole tehty" kohde ei käy kaupaksi.
- Putkiremppaforeal
Oliko viemäriputket myös kunnossa? Tosta tutkimuksesta kannattaa esittää pätevä todistus seuraavalle ostajalle. Se on nimittäin viemäriremppa mikä maksaa, se käyttövesijohtojen pintaveto on halpaa kuin saippua.
- remppavalvoja
Osaatko arvioida minkä takia tyhmät ihmiset haaskaavat aivan turhaan rahojansa ja aiheuttavat samalla itselleen asumishaittaa tarpeettomilla putkiremonteilla? Miksi autoilijat ovat niin fiksuja, että eivät remontoi aivan hyvin toimivia moottoreita autoistansa samalla tavalla?
- niinhän_ne_luulee
Tojovaarit luulevat olevansa kaikkein fiksuimpia, mutta niin vaan tojolootiin uusitaan, siis uusitaan ei korjata, vaan uusitaan D4D dieseleitä reilun 100 tkm välein.
- Hinnannousu
Minkä verran kokemuksenne mukaan putkiremppa vaikuttaa asunnon arvoa nostavasti, jos verrataan hintaan 5 v ennen remppaa, jolloin sen tuloajankohtaa ei vielä tiedetty, ei edes keskusteltu?
Varmaan siinä vaiheessa, kun putkikartoituksia on jo tehty ja jotakin suunnitellaan, niin hinta lähtee alaviistoon.- Kokemuksesta
Kyllä sen tietää nyt esim. 1970 taloihin putkiremppa tulee vaikka siitä ei edes keskustella. Paremminkin hinta lähtee yläviistoon kuin tiedetään et putkiremppaa jo suunnitellaan ja se tulee lähiaikoina. Jonossa putkiremppaan on loputtomasti taloja eikä jono lyhene.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 966366
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283180Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859