Virossa osataan markkinointi
http://kaytannonmaamies.fi/virossa-viljakaupoilla/
Viron viljakauppa
27
976
Vastaukset
- Itu.niska
Virossa ollaan edellä tässäkin asiassa.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/mikään-ei-estä-viljanviljelijöitä-sopimasta-vaikka-vehnän-hinnasta-1.134216 - TERVEISET-TÄÄLTÄ
Taas kohta joku vittupää viljelijä väittää, että kartelli on eestissä, että jos eestiläisten tiedot on tolla tasolla ni konkurssi niitä kutsuu ja parempi noiden demujen mennä kortistoon kun eivät mitään osaa.
NÄIN SIIS VÄITTÄVÄT KOHTA JOTKUT PASKAPÄÄ VILJELIJÄT ALOITTAJAN KIRJOITUSTA,
KUN LINKKIKÄÄN EI TOIMI JA KUINKA EI VOI LUOTTAA TUON ARTIKKELIN KIRJOITUSTEN TODENPERÄISYYTEENKÄÄN.
Kyllä se on niin, että suomi viljelijän olisi syytä myydä tilansa pois ja mennä leikkikouluun opettamaan ja leikkimään 5 vuotiaiden lasten kanssa.
SUOMEN PASKAPÄÄ VILJELIJÖILLE !!!!- terveisiitäält
Toi linkki ei toimi!
- terveisiitäält
Ihan pilipali lähde!
- hold-your-horses
Hei relaa vähän TERVEISET-SIELTÄ, käyt kuumana kuin hellankoukku, vaikka asia ei sinulle edes kuulu.
- ieneossaaaaa
NO MUTAVARPAAT KISSAKO KIELEN VEI.
- Tukijussi.Hoi
Virossa osataan
- rapiojaneemeli
Eestissä on kartelli!
- suomessakin
eikös se kartelli o suomessaki kaikilla lähes samat viljan hinnat.
Tiesitkös sitä sulle vaikee juttu.
- tikkutäkki
Ihan höpöhöpö juttu että suomalaiset viroon viljaa myyvät, kyllä kuljetuskustannukset sen estävät!
- Höpö.-
Koko Viro on höpö höpö
- Renki-Poika
Loputtomasti ihailen Viron peltoja!
- hyvävirobuusuomi
Minä nostan hattua viron maanviljelijöille kumartaen viroon päin, samalla pyllistän tukiaistakiaisille suomessa sontavarpaat kun eivät osaa kuin kerjätä tukia.
- Niin--
Virolaisethan onkin tunnetusti vähään tyytyviä :)
"Virossa valtio on määrittänyt toimeentulominimiksi 77 euroa, eli yksittäiselle ihmiselle tulee jäädä niin paljon menoihinsa kuukausittain sen jälkeen, kun asumiskulut on maksettu.
Suomessa toimeentulotuen perusosa yksin asuvalle on noin 500 euroa asumiskulujen jälkeen. Summaan voi hakea lisiä."
Nettopalkkakin siellä on n.750 €/kk, Suomessa 2,190 €/kk :) - sspoispalstalta
itse olet sontavarvas! DORKA!
- Lisäskö--
Tieto tuskaa noin pahasti ?
Et varmaankaan ole siihen tottunut :) - tyhmä.tyhmä.viljelijä
Sontavarpaat ettekö meinaa alkaa hinnottelee tuotteitanne, eikö ole tarvetta.
Eihän se ole tyhmä joka tarjoo hintaa vaan se joka myy sillä hinnalla.- urhok
meinaatko mennä suolakurkkukaupoille?
- jopasiiseiteebisnestä
jopa se on kumma tapaus, miksi jopa il -suuri ei itse tarjoa??? Myyjiähän hän luulisi löytävän, ja tekevän huimaa voittoa.
Onko jopa todella noin tyhmä, ettei siirrä tieto taitoaan käytäntöön?
- eehhh
Tämä on mainio esimerkki suomalaisen yhteiskunnan tehottomuudesta. Suomessa on viljakauppaan erikoistuneita suuria firmoja, kaiken järjen mukaan tehokkainta olisi että nämä ammattilaisina hoitaisivat viljakaupan kotimaassa sekä laivaukset ulkomaille. Mutta nyt isäntien pitää alkaa itse alkaa hoitamaan viljakauppaa loppuasiakkaille ja järjestää laivaukset ulkomaille, kun tällä tavoin saa paremman hinnan. Siis ovatko nuo viljakaupan ammattilaiset tehottomia tunareita, vai ahnaita riistäjiä, jos tavallinen viljantuottaja tekee paremman tilin ryhtyessään itse kauppiaan hommiin?
- siinäpäpulma
Kuka myy teollisuuden tuotteet ellei teollisuus itse.
- OvatTehottomia
> "Siis ovatko nuo viljakaupan ammattilaiset tehottomia tunareita, vai ahnaita riistäjiä, jos tavallinen viljantuottaja tekee paremman tilin ryhtyessään itse kauppiaan hommiin?"
Samahan tuo on esim. rakennustarvikkeissa. Rakentajan pitää hakea tavarat virosta koska suomessa ei sitä tavaraa myydä yleiseurooppalaiseen hintaan perusrakentajalle. Mutta tottahan tuo on, että aina kun ketjusta putoaa suomalainen pois, hintataso muuttuu järkevämpään suunta oli kyse mistä asiasta vain. - todentota
OvatTehottomia kirjoitti:
> "Siis ovatko nuo viljakaupan ammattilaiset tehottomia tunareita, vai ahnaita riistäjiä, jos tavallinen viljantuottaja tekee paremman tilin ryhtyessään itse kauppiaan hommiin?"
Samahan tuo on esim. rakennustarvikkeissa. Rakentajan pitää hakea tavarat virosta koska suomessa ei sitä tavaraa myydä yleiseurooppalaiseen hintaan perusrakentajalle. Mutta tottahan tuo on, että aina kun ketjusta putoaa suomalainen pois, hintataso muuttuu järkevämpään suunta oli kyse mistä asiasta vain.ellei kannata matkata jo latviaan asti
- Hämeen-Juntti
Lähren tänää Viroon vilja ja naimakaupoille!
- Pois_Mees
Tahtoo naimakaupoille!
- silläselvä
Suomalaiset viljelijät siperiaan
- Anonyymi
Virolaiset rattijuopot romu bemareilla pysyköön Virossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1722940
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642556- 2032210
- 731839
- 1021773
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91641- 1021442
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171151- 811120
- 951069