Virossa osataan markkinointi
http://kaytannonmaamies.fi/virossa-viljakaupoilla/
http://kaytannonmaamies.fi/virossa-viljakaupoilla/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Virossa ollaan edellä tässäkin asiassa.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/mikään-ei-estä-viljanviljelijöitä-sopimasta-vaikka-vehnän-hinnasta-1.134216
Taas kohta joku vittupää viljelijä väittää, että kartelli on eestissä, että jos eestiläisten tiedot on tolla tasolla ni konkurssi niitä kutsuu ja parempi noiden demujen mennä kortistoon kun eivät mitään osaa.
NÄIN SIIS VÄITTÄVÄT KOHTA JOTKUT PASKAPÄÄ VILJELIJÄT ALOITTAJAN KIRJOITUSTA,
KUN LINKKIKÄÄN EI TOIMI JA KUINKA EI VOI LUOTTAA TUON ARTIKKELIN KIRJOITUSTEN TODENPERÄISYYTEENKÄÄN.
Kyllä se on niin, että suomi viljelijän olisi syytä myydä tilansa pois ja mennä leikkikouluun opettamaan ja leikkimään 5 vuotiaiden lasten kanssa.
SUOMEN PASKAPÄÄ VILJELIJÖILLE !!!!
Toi linkki ei toimi!
Ihan pilipali lähde!
Hei relaa vähän TERVEISET-SIELTÄ, käyt kuumana kuin hellankoukku, vaikka asia ei sinulle edes kuulu.
NO MUTAVARPAAT KISSAKO KIELEN VEI.
Virossa osataan
Eestissä on kartelli!
eikös se kartelli o suomessaki kaikilla lähes samat viljan hinnat.
Tiesitkös sitä sulle vaikee juttu.
Ihan höpöhöpö juttu että suomalaiset viroon viljaa myyvät, kyllä kuljetuskustannukset sen estävät!
Koko Viro on höpö höpö
Loputtomasti ihailen Viron peltoja!
Minä nostan hattua viron maanviljelijöille kumartaen viroon päin, samalla pyllistän tukiaistakiaisille suomessa sontavarpaat kun eivät osaa kuin kerjätä tukia.
Virolaisethan onkin tunnetusti vähään tyytyviä :)
"Virossa valtio on määrittänyt toimeentulominimiksi 77 euroa, eli yksittäiselle ihmiselle tulee jäädä niin paljon menoihinsa kuukausittain sen jälkeen, kun asumiskulut on maksettu.
Suomessa toimeentulotuen perusosa yksin asuvalle on noin 500 euroa asumiskulujen jälkeen. Summaan voi hakea lisiä."
Nettopalkkakin siellä on n.750 €/kk, Suomessa 2,190 €/kk :)
itse olet sontavarvas! DORKA!
Tieto tuskaa noin pahasti ?
Et varmaankaan ole siihen tottunut :)
Sontavarpaat ettekö meinaa alkaa hinnottelee tuotteitanne, eikö ole tarvetta.
Eihän se ole tyhmä joka tarjoo hintaa vaan se joka myy sillä hinnalla.
meinaatko mennä suolakurkkukaupoille?
jopa se on kumma tapaus, miksi jopa il -suuri ei itse tarjoa??? Myyjiähän hän luulisi löytävän, ja tekevän huimaa voittoa.
Onko jopa todella noin tyhmä, ettei siirrä tieto taitoaan käytäntöön?
Tämä on mainio esimerkki suomalaisen yhteiskunnan tehottomuudesta. Suomessa on viljakauppaan erikoistuneita suuria firmoja, kaiken järjen mukaan tehokkainta olisi että nämä ammattilaisina hoitaisivat viljakaupan kotimaassa sekä laivaukset ulkomaille. Mutta nyt isäntien pitää alkaa itse alkaa hoitamaan viljakauppaa loppuasiakkaille ja järjestää laivaukset ulkomaille, kun tällä tavoin saa paremman hinnan. Siis ovatko nuo viljakaupan ammattilaiset tehottomia tunareita, vai ahnaita riistäjiä, jos tavallinen viljantuottaja tekee paremman tilin ryhtyessään itse kauppiaan hommiin?
Kuka myy teollisuuden tuotteet ellei teollisuus itse.
> "Siis ovatko nuo viljakaupan ammattilaiset tehottomia tunareita, vai ahnaita riistäjiä, jos tavallinen viljantuottaja tekee paremman tilin ryhtyessään itse kauppiaan hommiin?"
Samahan tuo on esim. rakennustarvikkeissa. Rakentajan pitää hakea tavarat virosta koska suomessa ei sitä tavaraa myydä yleiseurooppalaiseen hintaan perusrakentajalle. Mutta tottahan tuo on, että aina kun ketjusta putoaa suomalainen pois, hintataso muuttuu järkevämpään suunta oli kyse mistä asiasta vain.
ellei kannata matkata jo latviaan asti
Lähren tänää Viroon vilja ja naimakaupoille!
Tahtoo naimakaupoille!
Suomalaiset viljelijät siperiaan
Virolaiset rattijuopot romu bemareilla pysyköön Virossa.