Auttakaa olen kuivannut lehtiä syksyllä ja ne ovat melkein lopussa eivätkä sauvvasirkkani suostu syömään kurkkua tai omenaa tai salaattia.... ja ensimmäiset kainalot ovat punaiset.... voiko antaa kaalia?? tai jotain huonekasvia???
Auttakaa sirkat ei syö!!!!!
7
871
Vastaukset
- nufru
Helpompaa olisi auttaa, jos kertoisit lajin. Koita antaa niille vaikka rönsyliljaa. Kyllä ne vissiin nälkäkuoleman partaalla suostuvat niitä kurkkuja ja omenoita syämään.Toivottavasti oli edes jonkinlaista ensiapua tilanteeseen :)
- nimetön
jokin sauvvasirkkalaji. En tiedä. Kiitos avusta... rönsyliljaa...
- Anneli
nimetön kirjoitti:
jokin sauvvasirkkalaji. En tiedä. Kiitos avusta... rönsyliljaa...
Punaiset "kainalot" viittaisi vahvasti Caraucasius morosus lajiin. Suomenkielisiä nimiä tällä kaverilla on useita; Ruskosauvasirkka, laboratoriosauvasirkka, intiansauvasirkka
Voit hakea vaikkapa kukkakaupasta kasvia nimeltä salal (käytetään leikkovihreänä) - se on yleensä myrkyttämätöntä, mutta kannattaa toki pestä hyvin.
Se maistuu hyvin monille kummitussirkoille jo ihan pienestä pitäen, on ravitsevaa ja riittää sellaisenaan ainakin näille sinun sauvoillesi. Hyvin pienille poikasille on etua, jos leikkaat saksilla lehden reunaa pois, että siitä saa helpommin jyrsittyä pienelläkin suulla. - Anneli
Anneli kirjoitti:
Punaiset "kainalot" viittaisi vahvasti Caraucasius morosus lajiin. Suomenkielisiä nimiä tällä kaverilla on useita; Ruskosauvasirkka, laboratoriosauvasirkka, intiansauvasirkka
Voit hakea vaikkapa kukkakaupasta kasvia nimeltä salal (käytetään leikkovihreänä) - se on yleensä myrkyttämätöntä, mutta kannattaa toki pestä hyvin.
Se maistuu hyvin monille kummitussirkoille jo ihan pienestä pitäen, on ravitsevaa ja riittää sellaisenaan ainakin näille sinun sauvoillesi. Hyvin pienille poikasille on etua, jos leikkaat saksilla lehden reunaa pois, että siitä saa helpommin jyrsittyä pienelläkin suulla.Intiansauvasirkoille maistuu myös hyvin vaikkapa vehnänoras (tai kauranoras), jota on ylen helppo kasvattaa kotona. Liota siemeniä yön yli, huuhtele hyvin (vaikkas siivilässä), ripottele kostealle talouspaperille ja peitä kelmulla, kunnes itää - tee kelmuun muutamia reikiä, ettei viljelys homehdu. Pidä valoisassa, sumuttele päivittäin.
Myös ihan rairuohoa voi tarjota, mutta mielestäni vehnänoras on nopeampaa kasvamaan ja kun seon paksumpaa, elukoiden on helpompi syödä sitä. - Tampereen_plikka
Anneli kirjoitti:
Intiansauvasirkoille maistuu myös hyvin vaikkapa vehnänoras (tai kauranoras), jota on ylen helppo kasvattaa kotona. Liota siemeniä yön yli, huuhtele hyvin (vaikkas siivilässä), ripottele kostealle talouspaperille ja peitä kelmulla, kunnes itää - tee kelmuun muutamia reikiä, ettei viljelys homehdu. Pidä valoisassa, sumuttele päivittäin.
Myös ihan rairuohoa voi tarjota, mutta mielestäni vehnänoras on nopeampaa kasvamaan ja kun seon paksumpaa, elukoiden on helpompi syödä sitä.Meillä pikkuiset sauvasirkat tykkäävät syödä juorua, sitä huonekasvia, myös basilika ja persilja (ruukussa kun ostaa pysyy tuoreena n. viikon). Voithan hakea ulkoa koivun oksia ja yrittää jos niihin vedessä tulisi hiirenkoriva, vähän syömistä siinäkin. Mutta älä laita vesiastiaa terraarioon, tee esim pilttipurkkiin naulalla reikiä ja laita oksat niistä, näin pikkusirkat eivät putoile veteen) Kokeile myös muita kaupan ruukkuyrttejä.
- Tabby
Oletko kokeillut sitruunamelissaa? Sitä myydään päivittäistavarakaupoissa sellaisissa pienissä ruukuissa siellä missä muitakin yrttejä, vihannesosastolla kai useimmiten. Sitruunamelissaa voi kasvattaa myös itse, yleensä yrtit ovat melko helppoja saada kasvamaan kotona =)
Meillä pienetkin sauvasirkat ovat syöneet sitruunamelissaa hyvällä ruokahalulla. Yksi sauvasirkkakanta söi talvisin juorun lehtiä, mutta toinen sirkkakanta (sama laji kuitenkin kyseessä) ei koskenutkaan juoruun. - pajunlehti
Ota sisään maljakkoon koivun ja pajun oksia joissa on silmuja ja kasvata ne lehtiin saakka lämpimässä. Myös poppeli virkoaa nopeasti sisällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 614127
- 1053445
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj352954Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262518- 452117
- 201929
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51899- 1861807
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3911498Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91288