Listataan kliseitä

Karhu_900

Lähes joka runokirjassa on kivi. Ilmeisesti olemista kuvaamassa. Se on mielestäni klisee, myös muita vaihtoehtoisia määriä olisi lukuisia. Listataan tähän symboleja, metaforia ja kielikuvia, jotka on enemmän tai vähemmän helppoja tai kliseisiä.

9

811

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanmjäs

      "Hopeinen kuu". Tai no itseasiassa se on sellainen yleinen puhekielessä(kin) esiintyvä klisee, mutta itseasiassa tuon mainitseminen kliseenä on jo klisee. Tai kun aletaan pilan päiten parodioida runoilijaa, lausutaan lähes aina hopeinen kuu tai sitten pelkkä kuu. Tai voi olla vain oma kokemus.

      Ei tule muita mieleen. Luen mieluummin muuta kirjallisuutta. :-D

    • rtjrsjdhh

      Tiedän yhden, joka on kammottavan helppo laittaa ilman että sitä huomaa tai edes editoinnissakaan: pöydän tai tuolin jalat.

    • Karhu_900

      Hyviä esimerkkejä. Kuu on kieltämättä klisee väärin käytettynä. Samoin pöydän- ja tuolinjalat. Lamppu esiintyy myös varsin usein tai ylipäätään valo.

    • miäääääääää

      Siis täh? Pöydänjalka on ns. kuollut metafora, eli yleiskieleen vakiintunut kielikuva. En ole koskaan kuullut, että siinä olisi jotakin kliseistä :).

      • lpota

        Joo, mietin itsekin että oliko tässä jokin vielä syvällisempi vertauskuva taustalla kun en oikein tajunnut. :D

        Miten muuten sanoisitte "pöydänjalka" tavalla, joka olisi "vähemmän kliseinen"?


      • miääääääääääää

        Niinpä :))))...


    • synkkäyö

      Tuulen huokailu, auringon nousu ja lasku, yön tähtinen taivas... särkynyt sydän huutaa rakkautta, sanat ehkä ei järjestyksessä mutta kirjan täysi samaa mouruntaa, useinkin

    • Låla_Åålala

      Sorruin jälleen kiveen. Eikä ollut edes Kiven päivä.

    • Nuiva_Pihtala

      Hyi mua, ajattelin taas kliseisesti kauniimmasta sukupuolesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1239
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1063
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      88
      848
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      773
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      678
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      663
    8. 28
      625
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      621
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      599
    Aihe