Ongelmavalot

Meillä ei tule enää valot päälle eteisessä eikä aulassa vaikka miten yrittäisi. Talo on noin 25 vuotta eikä muissa huoneissa ole ongelmia. Tietäiskö kukaan mikä vialla?
1069
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Meillä ei enää auto käynnisty tallissa eikä pihassa vaikka miten yrittäisi. Auto on noin 25 vuotta eikä muissa autoissa ole ongelmia. Tietäisikö kukaan mikä vialla?

Äänestä
  • Miksi noin keljuilet, odotin asiallista vastausta enkä tällaista. Olen naisihminen ja tosissani. Häpeä jos pystyt siihenkään!

    Äänestä

  • Tollollooo kirjoitti:

    Miksi noin keljuilet, odotin asiallista vastausta enkä tällaista. Olen naisihminen ja tosissani. Häpeä jos pystyt siihenkään!

    Ei tuon viestin tarkoitus varmaankaan ollut keljuilla, vaan enemmäkin kritisoida kysymystä, jossa ei ole annettu juuri mitään lähtötietoja. "Valot ei syty? Mikä vikana?" -kysymykseen on yhtä vaikea vastata, kuin "Auto ei käynnisty? Mikä vikana?" Se taisi olla tuon viestin pointtina enemmän kuin keljuilu.

    Äänestä

soita sähkömiehelle

Äänestä

Mitä olet jo asian selvittämiseksi tehnyt? Tarkistanut onko lamppu palanut, tai sulake.

Äänestä

Varmaan sulake palanut, lamput ehjiä. Soitanpa sähkömiehelle, kiitos.

Äänestä
  • Sulakkeen saa vaihtaa itse, tai jos on ns. automaattisulake, sen saa asettaa itse takaisin toimintakuntoon. Kumpaankaan ei tarvita sähkömiestä.

    Äänestä

Tässä palaa pian muiltaki sulakkeet!

Äänestä

Tuskin sulakevika, koska silloin jokin muukin valo ei palaisi. Jos taas katkaisijassa olisi vika, se ehkä tuntuisi erilaiselta, kun laittaa valot päälle. Jos johto on irrallaan jakorasiassa, se ei näy eikä kuulu, mutta voi tuntua lämmeennenä rasiana ja siinä voi olla pieni palovaara. Lampun kanta voi olla myös särkynyt, joten tutkituta myös se. Siis sähkömies joka hommaan, pikkuhommia, joista vain sika veloittaa paljon.

Äänestä
  • "Tuskin sulakevika, koska silloin jokin muukin valo ei palaisi."

    Aloittaja: "ei tule enää valot päälle eteisessä EIKÄ aulassa"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pimeänpeikko kirjoitti:

Meillä ei tule enää valot päälle eteisessä eikä aulassa vaikka miten yrittäisi. Talo on noin 25 vuotta eikä muissa huoneissa ole ongelmia. Tietäiskö kukaan mikä vialla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu