Mulle tehään labaroskopia leikkaus eli alavatsan tähystysleikkaus helmi tai maaliskuussa. Yritetään löytää syy jatkuviin alavatsakipuihin, joita mulla on koko ajan. Muulloinkin kun kuukautisten aikana. Mua pelottaa et,jos ne löytää sielt jotain esim. kasvaimen.Mun suvussa on ollu tosi paljon hyvän ja pahanlaatuisia kasvaimia,et sitä mahdollisuutta ei voi pois sulkea.Gynegologi arveli kyl endometrioosia. Mä meen pariks päiväks osastolle,koska oon nukutuksen jäkeen niin huonossa kunnossa,et en voi mennä samana päivänä kotiin. Mua on nukutettu aika monta kertaa. Paksunsuolentähystykset tehdään mulla nukutuksessa.Miten pääsen täst pelosta pois? Ja onko ketään jolle on tehty laparoskopia? Toivoisin että vastaisitte. Kiitos etukäteen!
Pelottaa!!!
Katja
2683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sun alavatsa kivut voivat myös johtua siitä että sulla voi myös olla helikobakteeri koska ainakin minulla oli se vatsassa ja söin siihen 2 viikon kuuria voimakkaita lääkkeitä jotka ovat kalliita (3 eri lääkettä kummassakin kuurissa=)pidetään peukkua ettei löydy ksvainta tähystyksessä=)
Älä nyt etukäteen maalaa piruja seinille, tiedä vaikkei sussa olis mitään elimellistä vikaa!
Anyway, sut hoidetaan kyllä kuntoon oli kivun syy mikä hyvänsä. Nykyään on jopa täsmälääkkeitä syövänkin hoitoon, joten älä murehdi, nuori ihminen. Tärkeintä on päästä niistä kivuista eroon ja sitä kohti ollaan koko ajan menossa.
Tähystys on sangen kevyt operaatio avokirurgiaan verrattuna, ja siitä toipuminenkin on rutkasti helpompaa.
Juttele peloistasi lähimmillesi, sekin auttaa.
Tsemppiä!