Kalsium pillereitä ei suositella. Pillereistä luuston kannalta ei ole mitään hyötyä. Englantilaisten tutkimuksien mukaan ne aiheuttaa sydänkuolemia. Kalanmaksa öljyä ja-vitamiinia riittävästi, niin kaikki on hyvin. Myös monet kasvikset on myös hyviä kalsium lähteitä kuten lehtikaali.
0Äänestä
jiweoi
K2-vitamiini ohjaa kalsiumin oikeaan paikkaan, luustoon. K2-vitamiini mahdollisesti poistaa kalsiumia vääristä paikoista, verisuonista ym.
Kalsiumia saa runsaasti viherjauheesta, nokkosesta ja seesamin siemenistä. Ja kalsium aktivaattori Urtikalkki (A. Vogel) auttaa kalsiumin imeytymisessä.
0Äänestä
Anonyymi
Miksi ei söisi maitotuotteita ? Pari siivua juustoa päivässä ja kalsiumintarve on täytetty, jos syö kasviksiakin vähän.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/ruoka/hyvia_kalsiumin_lahteita_maidon_karttajalle
linkissä tietoa
Kalsium pillereitä ei suositella. Pillereistä luuston kannalta ei ole mitään hyötyä. Englantilaisten tutkimuksien mukaan ne aiheuttaa sydänkuolemia.
Kalanmaksa öljyä ja-vitamiinia riittävästi, niin kaikki on hyvin.
Myös monet kasvikset on myös hyviä kalsium lähteitä kuten lehtikaali.
K2-vitamiini ohjaa kalsiumin oikeaan paikkaan, luustoon. K2-vitamiini mahdollisesti poistaa kalsiumia vääristä paikoista, verisuonista ym.
http://www.pronutritionist.net/2011/02/k-vitamiini-–-unohdettu-ravintoaine-osteoporoosin-ehkaisyssa-ja-hoidossa-vieraskirjoitus/
http://www.tritolonen.fi/artikkelit/85-k-vitamiini-vahvistaa-luustoa
https://fi.wikipedia.org/wiki/K2-vitamiinit
Mistä lehmä saa maitoon siirtyvän kalsiumin? Kasveista.
Pekka, linkit kiitos, muuten en usko sinuun.
Kasveista,,,,,,,,,, ei yleisesti kasveista, vaan heinästä.
kasveista ei paljoa saa kalsiumia.
minä syön jauhoina, sitä ennen kalkkitabletteina, ainakin on melkein kaikki hampaat, olen 77v
En ole Pekka, kuitenkin linkkejä:
http://www.hs.fi/tiede/a1476422267146
http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/kalkkitablettien-syominen-voi-rasittaa-sydanta
http://www.hs.fi/tiede/a1476243373281
https://askthedentist.com/vitamin-k2-benefits/
Tuossa on juttua K2-vitamiinin vaikutuksesta hammasterveyteen, jos nyt joku englanninkielistä tekstiä jaksaa lukea.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
ei kalkkia purkista
Kalsiumia saa runsaasti viherjauheesta, nokkosesta ja seesamin siemenistä. Ja kalsium aktivaattori Urtikalkki (A. Vogel) auttaa kalsiumin imeytymisessä.
Miksi ei söisi maitotuotteita ?
Pari siivua juustoa päivässä ja kalsiumintarve on täytetty,
jos syö kasviksiakin vähän.