Väärä(?) mies ja lasten hankinta

Neuvoton83

Olen 33 v nainen ja biologinen kello tikittää. Parisuhteessa olen ollut 8 vuotta, sellaisessa johon vaan "ajauduin". Mies on kiltti ja monin tavoin "hyvä", mutta hänessä on paljon minua häiritseviä piirteitä myös. (Laiskuutta, välinpitämättömyyttä omaa terveyttä ja ylipainoaan kohtaan, istuu liikaa tietokoneella, melko "epäsosiaalinen" jne)
Elämässä on ollut kaikenlaista stressiä, jonka vuoksi ei ole aiemmin ollut järkevää/ajankohtaista harkita lasta. Nyt kuitenkin kaipaisin kommentteja, kuinka hullua on "tehdä lapsi" miehen kanssa, josta ei todella tiedä onko "oikea" ja johon usein menee hermot? Pelottaa vaan, että jos nyt sen sijaan hyppään takaisin sinkkuelämään siinä toivossa että löytäisin "sopivamman" isäkandidaatin, saan pian haudata lapsihaaveet, kun en itsekään täydellinen ehdokas ole terveysongelmineni.

3

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhaäiti

      En tunne tilannettasi, mutta yleisinhimillisen kokemuksen perusteella sanoisin, että ehkä on parempi valita isäksi sellainen henkilö, jonka puutteet ja virheet jo tietää, kuin sellainen, jonka puutteet ja virheet tulee tuntemaan vasta vähitellen, jolloin lapsikin on kuvioissa mukana. Kaikissa ihmisissä on paljon puutteita. Jos mies on kiltti, ei juopottele, lyö eikä petä, on viihtynyt kanssasi jo kahdeksan vuotta, elättää itsensä ja on valmis elättämään lapsenkin ja toivoo lasta, niin sanoisin, että hän on riittävän hyvä isäksi. Tietenkin sillä edellytyksellä, että on siitoskykyinen.

    • nainen89

      Heippa! Olen itse samankaltaisessa tilanteessa; 30v nainen, ja mies "perushyvä",:kiltti ja huomaavainen, mutta samalla hyvin keskenkasvuinen (ei huolla hammashygieniaa, ei juuri siivoa, tykkää oluesta). Jos olet jo nyt epävarma kumppanistasi, kuinka epävarma olet hänestä, kun teillä kaikki pyörii vauvan tarpeiden ympärillä.. onko hänestä tueksi raskausajaksi, kun olet herkimmilläsi? Toivooko hän tulla isäksi?

      Sinkkumarkkinoilla on varmasti miehiä, jotka haluaisivat perustaa perheen ja rakastaa lapsiensa äitiä. Siinä pitäisi löytää se rohkeus tehdä päätös lähteä "ihan hyvästä" suhteesta. Jos tämänhetkisessä suhteessa ei ole suunnitelmia perheenlisäyksestä, et ainakaan edisty unelmasi kanssa..

    • raimblik

      olen kaksymppinen, perusterve, kuntoileva, parisuhteessa, komea, ei sairauksia taikka mitään vikaa muutenkaan, kuin pieni yksinäisyys. haluaisin luovuttaa sperma pankkii sittiötäni ja olisin valmis näyttämään kuvani jos on kiinnostusta. muuten naiset joutuvat sokkona valitsemaan luovuttajansa ovumiassa taikka mehiläisessä. jos on kiinnostusta lähetä viestiä [email protected] en pyydä rahaa, eikä tarvitse muuten olla yhteydessä jos lapsi välttämättä haluaa tietää. olen parisuhteessa ja todennäköisesti teemme lapsen parin vuoden päästä vasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      11
      4056
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3587
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2243
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1893
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1866
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1799
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1482
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1415
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1216
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1155
    Aihe