Keskuslukitus reistailee

Primera farkku 1.8 -00. Lukittaessa ovet avaimella tai kaukoräpläyksellä lukot toisinaan aukeavat heti itsestään.

Tuntuu siltä, että jos tuo itseaukaisu ei tapahdu heti, ovet pysyvät lukossa.

Kuulostaako kalliilta vialta? Voiko korjata itse?
5717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla sattu oleen sama vika n14 sunnyssä,tuskin vika tuosta eroaa,eli kun kaukosäätimellä löit ovet kiinni,ne samantien aukesi,vika paikallistettiin takkuavaan lukkosysteemiin kuskinovessa,eli lukko ei tavallaan auennut kokonaan (lukkonuppi jäi liian alas)ovimoottori kun tähän reagoi,niin tottakai kaikki ovet aukes,ei hirveen isolta vialta kuulosta,mut kannattaa varmaan viedä johonki huoltoon,niin kattovat (jos ei satu kilometrihuolto olemaan edessä)?

Äänestä

Minulla ilmeni sama vika tänä talvena. "Avainnapilla" vilkut vilkkuivat, mutta ovet ei auenneet ja vastaavasti ovet meni napilla lukkoon, mutta rapsahtivat heti auki. Keskuslukitus toimi moitteettomasti, kun avasin/suljin ovet perinteisesti avaimella.

Vika hävisi, kun kelit lämpesivät hieman. Epäilen, että keskuslukitus oli saanut kosteutta johonkin sähköboksiin ja se oli hieman jäässä.

Äänestä
  • Tämä minun autoni ilmiö on kyllä tullut näillä kosteilla plussakeleillä. Aluksi luulin, että jopa on tullut avaimen kaukoaukaisunappi herkäksi.
    Auto menee pian huoltoon. Tietysti käy niin, että siellä ei saada mitään vikaa esiin.

    Äänestä

  • Ykä kirjoitti:

    Tämä minun autoni ilmiö on kyllä tullut näillä kosteilla plussakeleillä. Aluksi luulin, että jopa on tullut avaimen kaukoaukaisunappi herkäksi.
    Auto menee pian huoltoon. Tietysti käy niin, että siellä ei saada mitään vikaa esiin.

    kerro mitä siihen tehtiin jos saat tietää

    Äänestä

  • sama vika kirjoitti:

    kerro mitä siihen tehtiin jos saat tietää

    Voi viedä pari viikkoa, mutta teen siitä uuden jutun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ykä kirjoitti:

Primera farkku 1.8 -00. Lukittaessa ovet avaimella tai kaukoräpläyksellä lukot toisinaan aukeavat heti itsestään.

Tuntuu siltä, että jos tuo itseaukaisu ei tapahdu heti, ovet pysyvät lukossa.

Kuulostaako kalliilta vialta? Voiko korjata itse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu