kertotaulu?

muutolivathelpompia

Muistatteko vielä kouluaikoja? Mikä oli mielestänne vaikein kertotaulu? Minulle tuotti vaikeuksia 8 kertotaulu. Ja vieläkin. Joskus pitää ihan jäädä miettimään tai jopa laskea vaikkapa Excelissä. Jäin joskus jopa jälki-istuntoon kertaamaan 8 kertolaskua

20

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3,4,5,6,7,8, tuotti vaikeuksii 1 ja 10 oli helppoja. 9 meni rimaa hipoen .

      • Minust vitosen oli kyl aika helppo.


    • muuten-helpot

      seiskan joutui pänttäämällä pänttäämään niin että vieläkin muistaa kuin vettä vaan

    • numerovamma

      Kertotaulukokeet aikanaan rimaa hipoen läpi. Piakkoin sen jälkeen totaalinen kertotaulun unohdus. Aivoissa varmaan jotakin vikaa, kun numerot ei pysy päässä. No elämän läpi menty......

    • 1eero

      Kertotaulu tuli aika helposi sisällettyä, kun mennään isompiin lukuihin esim. 18x53 siinä joutui ponnistelee, piti löytää oikotie.

      • Heikunkeikku

        "1eero"
        Noi oikotiet ovat yli-mielenkiintoisia. Sillähän ei ole minkäänmoista väliä, että millä oikotiellä mihinkin tulokseen pääsee, kunhan vastaus on oikea.
        Kukin päänsä sisällä vetelee mutkat suoriksi, eikä useinkaan (oikeastaan koskaan) tule kysyttyä, että miten johonkin vastaukseen on päässyt.
        Kuinka usein on silmäni levinneet lautasen kokoiseksi, kun oon kuunnellut jonkun mumisseen ääneen näitä "oikopolkuja" ja sitten sanoneen ihan oikean vastauksen. Se mumisuusosuus, näiden oikopolkujen, minun mielestäni omituisella tavalla ajatellut ja minulle Täysin hepreamaisesti käsitellyt mietinnät on se juttu, jonka johdosta ne lautaset silmien tilalle ovat ilmestyneet.
        Yks naurettava juttu on kans semmonen, että mulla meni suurinpiirtein 20-vuotta ennenkuin tajusin, etteivät kaikki (oppilaani) suinkaan ajattele asteikkojen soitosta samalla tavalla, kuin minä ajattelin. Ihmettelin kyllä usein, että miten ihmeessä noi asteikot nyt mukamas ovat noin vaikeita muistaa.
        Siksi nyt ihan uteliaana kysäsen, että Minkälainen "oikotie" sinulla on, jos lasket 18x53?
        Itselläni on (olen pannut merkille) mitä kummallisimpia ajatteluita. Jonkun mielestä aivan älyttömiä. Onneksi ei tarvitse niitä oikoteitä ääneen kailottaa, kuhan vaan sanoo sen oikean vastauksen.
        Tuo antamasi esimerkki on sen verran helppo, että ei siinä monimutkaisuuksilla tarvitse leikiskellä, mutta ehkä senkin voi laskea monella eri tavalla.
        Mä laskin näin, joka mun mielestä on helppo tapa.
        Siis: 18x53=?
        53 53=106
        106-10,6=95,4
        Sitten vaan siirretään toi pilkku eteenpäin ja vastaus on siinä eli 954.


      • Minäkin suoritan laskun mielessäni jotenkin alla olevan esimerkin mukaisesti, yhdistellen helppoja ja nopeita laskutoimituksia:
        20 x 53 = (2x530=) 1060 - (2x53=) 106 = 954


      • Kertotaulua opetellessa 6 x 8 oli minun kompastuskiveni.


      • Heikunkeikku
        optimisti-orvokki kirjoitti:

        Minäkin suoritan laskun mielessäni jotenkin alla olevan esimerkin mukaisesti, yhdistellen helppoja ja nopeita laskutoimituksia:
        20 x 53 = (2x530=) 1060 - (2x53=) 106 = 954

        Oon niin malttamaton ja mukamas "kiireinen", että yritän oikoa niin paljon kuin mahdollista. Helpotin laskua "pienentämällä" lukuja. Siis toi sun laittama 20x53 ajattelin vaan 2x53. Lopuksi sitten nolla perään. :)


      • O-Orvokki

        Olen kompuroinut aikoinani 3, 4 ja viisinumeroisten kanssa, kun niitä piti laskea samassa yhtälössä. Se taitaa olla syy, miksi suoritan laskun vaikeimman kautta. ;)


      • Heikunkeikku
        O-Orvokki kirjoitti:

        Olen kompuroinut aikoinani 3, 4 ja viisinumeroisten kanssa, kun niitä piti laskea samassa yhtälössä. Se taitaa olla syy, miksi suoritan laskun vaikeimman kautta. ;)

        No nykyään minäkin kompuroin yllättävän helpoissakin laskuissa. Johtunee varmaan siitä, että tulee kaapastua kouraan taskulaskimen ja sillä laskea laskutoimituksia. Kun laskinta tottuu käyttämään, niin jotenkin muuttuu niin ajattelemattomaksi, ettei edes tuumi sitä laskua, vaan ottaa sen laskimen käteen vaikka kyseessä olisi mitä helpoin lasku.
        Elikkä harjoituksen puutetta nykyään.
        Ja kyllähän sen ymmärtää, että 3862 5321 977 on toki helpompi laskea laskukoneella, kuin ruveta vaivottelemaan pääknuppia:)


      • eppu2

        Kertotaulu oli aika helppo sisäistää. Isommissa luvuissa ilman noita oikoteitä ei selvinnyt.
        Tuon esimerkkisi laskin näin: 53x10=530, 8x50=400 ja 8x3= 24. Siis, 530 400 24=954.


      • VaikeimmankoKautta
        Heikunkeikku kirjoitti:

        No nykyään minäkin kompuroin yllättävän helpoissakin laskuissa. Johtunee varmaan siitä, että tulee kaapastua kouraan taskulaskimen ja sillä laskea laskutoimituksia. Kun laskinta tottuu käyttämään, niin jotenkin muuttuu niin ajattelemattomaksi, ettei edes tuumi sitä laskua, vaan ottaa sen laskimen käteen vaikka kyseessä olisi mitä helpoin lasku.
        Elikkä harjoituksen puutetta nykyään.
        Ja kyllähän sen ymmärtää, että 3862 5321 977 on toki helpompi laskea laskukoneella, kuin ruveta vaivottelemaan pääknuppia:)

        Ensin kymmenet, sitten sadat ja tuhannet. 3862 5321 977 = (977 23)= 1000, (5321-21=) 5300, (3862-2=) 3860 5300 1000 = 10 160


    • Itseasiassa-en-muista

      Tiedän mikä on kertotaulu. Jouduin kertaamaan aina kun jäin luokalleni neljä kertaa. Ehkäpä se oli tuo neljä onnen ja epäonnen luku.

    • Tavuviiva

      Omituinen lapsiko? Kertotaulu oli helppoa ja kivaa. Osasin laskea jo ennen kouluun menoa, joten kertotaulu ei ollut ongelma. Kertotaulusta on ollut myös myöhemmin hyötyä. Vastapainona lukeminen sujui to-del-la hi-taas-ti. Ei tullut virsikirjaa heti, tosin osasin paljon niistä lauluista jo entuudestaan.
      Samoin tykkäsin ruotsinkielestä, vaikka en mikään hyvä siinä ollutkaan ja rämäpäisesti Ruotsiin töihin vähäksi aikaa.

    • Heh-hehExcel

      Kertotaulu on kliffaa. No problemos.
      Ammatinvalintatestissä alle 10% ylsi samaan tulokseen. Väkipyörätehtävän päättelin väärin.

      Kielet hankalampia, varsinkin suomen kieli. Nyt puhun vain 4 1 kieltä.

    • 3 X Lattia-lista neliöt kulmasta-kulmaan.
      Ilman-vaihto tapetista toiseen kerrottuna parvekkeen-oven neliöön.

      Kuinka pitä Ethernet-johto tarvitaan 199 Euron läppäriin?

      H.

      • Helppovastaus

        199 euron läppäriin tarvitaan 19,9 metrin johto koska ei noin halpaa läppäriä ilkeä käyttää ihmisten ilmoilla vaan on mentävä piiloon vaatekomeroon 19,9 metrin päähän modeemista.


      • Tavuviiva

        Jäät kyllä kaapin ulkopuolelle, et ole piilossa. Tai voithan kurottaa sieltä kaapista, mutta melkein täytyy olla strech-kädet. Menikö väärin vai hyvin väärin?


    • ö-Öö

      ulkoluku

      Nojoo, kertomataulu tuli tutuksi, samoin uskomaton määrä vuosilukuja. Kikenlaita muútakin aika turhaa. Siis eläväsä elämässä ja duuneissa.

      Ei niitten treenaaminen hukkaan menneet, jotain tarvii vieläkin, joskus. Myös kertotaulua.

      Oli se kuitenkin vaan joutavaa "opiskelua". OSa jengistä sai parhaat numerot, vaikkei edes tienneet. mistä kyse, niillä vaan oli parempi muisti.
      Tähän ongelmaan törmää vielkin aik usein. Joku latelee "faktoja", kuin tietokoneeesta. Tosiasia, tietokoneesta se on oppinutkin, mutt miten lie "faktojen" paikkansapitävtts, enpä tiedä.

      Nimerot ok, niittn tulkita vaihtelevaa. Vaikka nyt suomen tuikin noopeli.

      =DW=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      59
      1105
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      861
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      315
      627
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      604
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      598
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      65
      514
    Aihe