Laiskanvirkalainen lapsellinen Iltalehdessä 11.10

MuistaKehitysmaanLapset

Iltalehti 11.10.2016 kertoi laiskasta kaksikymmentä vuotta työttömänä olleesta 9-20-vuotiaitten lasten äidistä, joka ei ollut vuosiin saanut enää kotihoidontukea. RAY oli kustantanut perheelle viikon loman Ikaalisten kylpylään. Toimeentulotukea oli saatu jopa lasten erityisharrastuksiin. Äiti itki vuolaita krokotiilinkyyneliä kirpputorivaatteiden takia.

Iltalehti raportoi 11.10.2016 myös laiskaa televisionkatselua tukevasta laista, joka on taannut 1.1.2005 lähtien kotihoidontukea saavalle eläkettä. Tämä siis suomalaisille siinä tilanteessa, kun irakilaisia perheitä pienine lapsineen karkotetaan Suomesta viranomaisten pakkopäätöksillä takaisin jopa suoraan kuolemaan.

1

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OikeusJaTotuus

      Nancy Nigeriasta saa jäädä Suomeen. Nancyn vanavedessä jää Suomeen pieni Victoria - vauva. Nigerialaisperäinen nuori tähtää Suomessa työelämään. Heitä tarvitsemme.

      Lestoilta lapsitehtailu poikki. Tilalle työelämään suuntautuvat ulkomaalaisperäiset.

      http://yle.fi/uutiset/3-9428615

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe