Jos ostan Suomessa laittomaksi määritellyn teräaseen (vaikkapa nyrkkiraudan tai veitsen joka lasketaan stiletiksi vaikkapa Virosta, ja tulli löytää sen matkalaukusta rajalla, millainen rangaistus tulee? Tavara tottakai takavarikoidaan, mutta missään en ole nähnyt mainittavan millaista sakkoa/muuta sanktiota voi tutulla.
Entä jos tilaan vastaavan ulkomailta ja se jää tulliin?
Ketään en ole hakkaamassa/puukottamassa, ihan keräilyharrastuksesta on kyse.
Teräaseen maahantuonti (sakkoja?)
poplio
2
445
Vastaukset
- äoollanollako
Kannattaa keräillä jotain muuta kuin nyrkkirautoja ja stilettejä.
- poplio
Keräilen veitsiä, mutta haluan olla varma riskeistä siltä varalta että olen ymmärtänyt esimerkiksi tullin määritelmän stiletistä väärin ja tulli katsookin esineen laittomaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083