Mitenkäs, kun tuota Ekyptin tuohta ei saa muutakuin Forexilta ja niitä ei nyt ihan lähikaupungeissa ole, niin voiko reissuun lähteä ilman käteistä ja luottaa siihen että MasterCardilla saa nostettua? MasterCardin nettisivujen mukaan Sharmissa pitäisi automaatteja olla mistä rahaa saa, mutta luotanko tähän vain?
Matkavaluutta
:o)
61207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oon ainakin kuullut että egyptissä kyllä löytyy niitä mistä nostaa rahaa, mutta ne ei kuulma oo hirveän luotettavia, ei oo kiva jos kortti jää sisän.
Ota kuule ihan euroja vaan ja vaihda paikan päällä!
Olin siellä viikon ja pelkillä €uroilla pärjäsin.
Parempikin kurssi kuin jos olisi vaihtanut likaisiin ja kuluneisiin puntiin. Paikalliset vaihtavat sitten €urokolikot seteleiksi jotta saisivat omaa valuuttaa ja kolikoita riitti.
Ymmärsinkö oikein; euromääräisillä kolikoillakin on siis käyttöä Egyptin lomakohteissa!?
Käyvätkö pienetkin kolikot, esim. vessa- ym. tippeinä?
Kun noita kolikoita on siunaantunut, niin voisi ottaa niitäkin mukaan.
Siis puntiakin tietty kannattaa vaihtaa ja olla tarkkana, jos euroja käyttää. Sen olen kyllä viesteistä ymmärtänyt.
Niilin risteilyllä eurokolikot olivat käyttökelpoista valuuttaa. Laivalla, Niilin varrella olevissa kaupungeissa ja myös katukauppiaiden keskuudessa.Paikalliset haluavat vaihtaa eurokolikot euroseteleiksi jolloin vaihda niin saat lisää kolikoita. Tingi ja maksa tasarahalla. Itse en tarvinnut Egyptin puntia ollenkaan.Tarvittaessa niitä voi vaihtaa esim hotellien vastaanotossa.
Täytyypä ottaa vähän euroi mukaan. Ei vaan huvita oikein suurta tukkua cashia kanniskella mukana, sen takia ajattelin pääasiassa luottaa Masteriin. Mutta jos siellä vaihtaminen sujuu vaivattomasti niin otanpa sitten euroja edes sen verran että pärjään vaikka tavarat katoais matkalla.