Ongelmana on kahden kaukosäätimen käyttö telkkaria ja digiboksia käytettäessä. Voisiko jotenkin ympätä boksin kaukosäätimeen lisäkilkkeen, että se käynnistäisi samalla myös telkkarin? Olen jopa suunnitellut lisääväni tuollaisesta yksinkertaisesta avaimenperä-kaukosäätimestä piirilevyn boksin kaukosäätimeen ja linkittäisin sen jotenkin on/off-painikkeen rinnalle.
Onko kenelläkään ideoita miten telkkarin saisi käynnistymään samalla kun digiboksi?
Miksi telkkari ei toimi niin kuin tietokonemonitori, että käynnistyisi/sammuisi automaattisesti kun saa ulkoista signaalia? Digiboksi on liitetty telkkarin HDMI-liitäntään.
Onko kenelläkään ideoita miten telkkarin saisi käynnistymään samalla kun digiboksi?
Miksi telkkari ei toimi niin kuin tietokonemonitori, että käynnistyisi/sammuisi automaattisesti kun saa ulkoista signaalia? Digiboksi on liitetty telkkarin HDMI-liitäntään.
Vastaukset 20
Vanhimmat
On olemassa ohjelmoitavia kauko-ohjaimia, joilla voi käyttää kahta tai jopa kolmea laitetta. Itselläni on yksi televisio, joka käynnistyy automaattisesti, kun "töpselin" laittaa seinään. Minulla on kotona kytkimellinen jatkojohto. Kun kytken virran päälle, digiboksi ja televisio lähtevät käyntiin ja vastaavasti sammuvat kytkimellä. Ongelmana itselläni on se, että elisaviihteen digiboksi ei mene automaattisesti ykköskanavalle, vaan jää " ohjelmavalikkoon". Mökillä taas Handan digiboksi toimii oikein, käynnistyy automaattisesti ykköskanavalla, sielläkin on samanlainen kytkimellinen jatkojohto. Jos siis tv ja digiboksi molemmat käynnistyvät oikein, kun virran kytkee päälle, hanki kauko-ohjattava pistorasia!
Taitaisi mennä hankalammaksi vaan noilla ohjelmoitavilla, eikä nekään saman aikaisesti käynnistä kahta laitetta. Eikä kauko-ohjattavalla pistorasialla pääsisi eroon kahden kaukosäätimen käytöltä.
Kyllä parempiin ohjelmoitaviin saa tallennettuaa vaikka minkälaisia peräkkäisiä toimintoja yhden napin painalluksen taakse.
Laita täntyyppinen master/slave jakosydeemi, voit laittaa kumman tahansa aukeamaan enssin, ja muita aukeaa heti samantien. Meillä aukee telkkari, ja se aukasee sat virittimen, ja yksi kaukkari riittää.
http://www.airam.fi/kuluttajille/sahkotarvikkeet/tuote/4698/
Tuossa on ideaa, näyttää tuo telkkari osaavan palata samaan tilaan kuin oli ennen virran katkeamista. Toivottavasti digiboksin lepo- ja käyntivirran ero on sopiva toiminnan kannalta.
Näyttää digiboksi ottavan vain 7 W tehoa, eikä teho sammutuksen jälkeen heti edes putoa mihinkään. Menee sitten ajastaan lopulta käytännössä nollaan. Eli aika pienillä marginaaleilla pelataan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/HDMI
CEC on homman nimi. Digiboksi antaa hdmi-kaapelin kautta televisiolle käskyn mennä päälle/pois. Ainakin omassa enigma2-digiboksissa tuo CEC piti erikseen asetuksista kytkeä päälle.
Tuollaista CEC asetusta ei löydy digiboksin (finsat FH1-HD) valikoista.
Eli sitten ceciä ei boksissa joko ole tai jos on, sitä ei saa pois päältä.
Onhan sulla muuten kunnollinen hdmi-kaapeli? Itselle on tullut joskus halpiksia vastaan, joissa kaikkia pinnejä ei ole kytketty, kaiketi kuparin säästön takia:)
Cec pitäisi kulkea pinnissä 13.
Vielä yksi vaihtoehto on, että telkka ei sitä ymmärrä tai se pitää sen asetuksista sallia.
Johdon kunnollisuudesta en tiedä, on se mikä boksin mukana tuli. Voihan olla että telkkarin hdmi liitäntä ei ymmärrä CECiä, ainakaan asetuksissa sitä ei ole mahdollista muuttaa.
Olet harvinaisen onnellinen! Tuo kahden "luun" loukku on tosi vähäpätöinen; kuvittele niiden ihmisten murheita, joilla on kolme luuta, mitä pitää hallita. Ja kun laitteiden määrä kasvaa niin ongelma sen kuin pahenee. Ajatteleppa tilannetta, jossa on neljä erimerkkistä hupielektroniikan laitetta: Televisio ilman digiboxia, digiboxi, DVD-soitin ja joku stereo vielä siihen päälle äänen toistimena. Ratkaisu muuten on vanerilevynkappale, johon luut on kiinnitetty siten että paristotkin voi vielä vaihtaa. Kyseinen viritys on sitten kiinnitetty nojatuolin tai soffan käsinojaan sojottamaan kohti TV-tasoa. Ja vain kaukosäätimen kunkku (=isi) saa kyseitä laitetta käyttää.
Terve tuloa reaalimaailmaan........
Minusta on kyllä kohtuullista että yhden asian hoitamiseen tarvitsee käyttää vain yhtä kaukosäädintä.
Ratkaisin tuon ongelman kuten tuolla edellä puhuttiin: minulla on jatkojohto, jossa master-slave toiminto. kun TV kytketään päälle se puolestaan kytkee muut laitteet päälle ja toimii minulle riittävän hyvin.
No tuossa on se hyvä puoli että on muilta laitteilta "oikeasti" virrat poikki kun niitä ei tarvi, mutta jos haluaa kaikkia laitteita sitten vain yhdellä kakella käskyttää kesken katselunkin niin on tosiaan saatavilla ohjelmoitavia yleiskaukosäätimiä -tuossa äkkiä katsottuna esimerkki:
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/60577/gfsrh/One-For-All-URC-7980-Smart-Control-8-ohjelmoitava-yleiskauko
Jos sen tekee noin päin, joutuu ensin yhdellä kakella avaamaan telkkarin ja sitten toisella kakella komentamaan digiboksia. Siitä halusin juuri eroon, nykyisin käyn ensin manuaalisesti laittamassa telkkarin päälle, ja sitten alan kaukarilla komentamaan digiboksia.
Täytynee kokeilla tuota master/slave jatkojohtoa digiboksin ohjaamana, vaikka boksin teho onkin niin onnettoman pieni. Jos teho ei riittäisi ohjaamaan systeemiä päälle, täytyy yrittää herkistää sitä jotenkin. Jos toiminta perustuu virtamuuntajaan homma on helppo, mutta jos niissä käytetään hall-komponenttia virran tunnistamiseen sitten se on haasteellisempaa.
Digiboksiherätteisenä telkkarin katselu onnistuu pelkästään boksin kauko-ohjainta käyttäen.
Noissa on useinkin herkkyyden säätö, joka on ihan riittävä.
Toivottavasti. Tuossa tännekin linkatussa Airamin mallissa se on 30-100 W. Se olisi aivan liian epäherkkä 7 W digiboksille.
Tuota antaakos sen boksin scart samaan aikaan pihalle, kuin hdmi?
Mietin että saisko sen scartin 8 pinniin laitettua rele-ohjauksen?
Eli kun jännite on 4.5v tai yli, rele vetää ja tv menee päälle.
Mittaa nyt toki, mutta minusta tuon 8-pinnin jännitteen tulisi olla 4.5..12v, kuvasuhteesta riippuen.
Tai sitten vastaava jostain digiboksin merkkivalosta tms? Kyllä se niin on, että miehen toinen käsi on jäätävä vapaaksi oluttuoppia varten!
No nyt sitten on hankittu Bilteman master/slave jatkojohto. Homma pelaa loistavasti, telkkari käynnistyy slave lähdöstä digiboksin ohjaamana niin kuin oli ajateltu. Minimikuorma tuossa master-lähdössä on 8 W, näköjään boksin 7 W teho riittää ohjaukseen. Ainut kauneusvirhe on ettei boksin teho putoa heti säästötilaan, vaan vasta n. 7 min. kuluttua sammutuksesta. Sen ajan telkkari näyttää mustassa ruudussa "no signal" tekstiä.