Meillä on pörssisähkösopimus Vantaan Energian kanssa. Asunto on 90m2 rivitalo kaksi kerrosta 4h k s. Kuivausrumpua, pyykinpesukone, sähköpatterilämmitys lattialämmitys, tietokoneita, astianpesukone ja saunaa lämmitetään viikolla 1-2 kertaa viikossa. Sähkölaskut ilman siirtomaksua ovat olleet 28-34 € kuukaudessa.
Pörssisähkön etu on että pystyt seuraamaan tuntihintaa ja tarvittaessa lämmittämään vaikka saumaa silloin kun sähkö on edullisinta tai pesemään pyykkiä. Se on todellista säästöä. Meillä tosin on käytetty laitteita silloin kun on tarvetta. Emme säästä sähköä erityisemmin.
Pörssisähköä ehdottomasti
7
230
Vastaukset
- sähkölämmitys
Lisätään vielä laitteisiin 300 litran vesivaraaja.
- ei_niin_innokas
Höh... aika hölmö kommentti aloittajalla. Tuntihintainen pörssisähkö voi tulla todella kalliiksi, jos hintoja ei seuraa päivittäin. Jos saunan lämmittää suunnilleen samaan aikaan kuin muutkin, niin nousee todennäköisyys, että juuri saunanlämmityksen aikaan sähkö on tosi kallista. Pörssisähkö kuukauden keskihinnan mukaan on hyvä, mutta en oikein tajua intoilua vahdata tuntihintoja. Vaikka säästöä syntyisikin, niin mielestäni se on niin työlästä ja stressaavaa, ettei kannata. Siis rytmittääkö jotkut älypäät elämänsä oikeasti sähkönhinnan mukaan?
- debiantestingxfce
Onko pakko olla niin pölö, että menee saunaan klo 19-21 eikä klo 22 tai 06.
http://www.fortum.com/countries/fi/kampanjat/sahko/tarjous/tarkka-tarjous/pages/tarkan-tuntihinnat.aspx - EhdottomastiPörssisähkö
Se on just oikein että ne maksaa jotka käyttää sähköä silloin kuin se on kallista. Mitään muita sähkösopimuksia ei pitäisikään olla kuin tuntihintasia pörssisähkösopimuksia.
Vuosien mittaan yösähkön hintaa on hilattu lähemmäksi päiväsähköä. Kun aloin seurata pörssisähkön hintaa, niin totesin että yöllä ja viikonloppuisin sähkö on halpaa, tuoa yösähköedun pienentäminen on ollut ihan silkkaa kusetusta.
- sähkölämmitys
Ei tarvitse vahdata tuntihintoja. Mutta on hyvä tiedostaa milloin vuorokaudesta sähkö on kalleimmillaan. Tätä ei tarvitse erityisesti seurata päivittäin tai edes viikoittain. Mutta merkittävää säästöä tulee jo sillä että vaihtaa saunanlämmityksen perinteisestä lauantaista vaikka keskelle viikkoa. Kiinteähintaisilla sopimuksilla ei pysty vaikuttamaan hintaan. Vain ja ainoastaan pörssisähköllä pystyy vaikuttamaan hintoihin.
- aottuum
Kyllä nyt sähkölämmitys nimimerkki valehtelee jotta korvat heiluu
- tottahanseoli
Valehtelee mistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521757
- 621692
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101248- 611061
- 491024
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566