Cebu city, 2007-2016

millionmilesflyer

Kaupunki on muuttunut, sitten 2007 kun kävin ensimmäisen kerran. 9 visiitti päättyi muutama päivä sitten ja hieman kritiikin poikasta ilmassa.

Liikenneruuhkat alkavat saavuttaa mittakaavan Manila,.Mactanilta Baniladiin joka 8 km matka vei jokseenkin tasan tunnin. Aumupäivä kaupungissa 8-11 sekä iltapäivä 15-18, taksilla ajelu on yhtä tuskaa. Keskiluokka kasvaa ja autoja on aivan liikaa. Liikennekulttuuri ei häviä härskiydessä Venäjälle lainkaan, kellä suurin vehje menee ensin;)

Cebu on kallistunut todella paljon,..hotellit, ruoka, terveyspalvelut ja huvit. Syy? Korealaiset joita alkaa olla enemmän kuin Suomalaisia Rhodoksella:) Suorat lennot Koreasta,..monesta suurkaupungista pilkkahintaan Mactanille ovat tehneet Cebusta viikonloppuriettailu kohteen.

Palvelukulttuuri on muuttunut enemmän Eurooppalaiseen suuuntaan jossa asiakas on se "pakko" jota pitää miellyttää, olkoon lopputulos sitten mitä tahansa.

Jos on mentävä Cebu cityyn,..suosittelen saapumista sekä lähtöä Sunnuntaille. Liikenne ei kiristä hermoja:)

5

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parempi-kuin-manila

      Vieläkö mango square oli entisellainen hyvä menomesta?

      • millionmilesflyer

        Mangolla vieläkin rutkasti erilaisia baareja, ihan joka makuun. Diskot ovat täynnä Korealaisia jannuja ja paikallisia tyttöjä ammattilaistaustoineen. Mutta mielestäni yöelämä on siirtynyt uusiin paikkoihin, Time Square ja Mo2,..sataman läheisyydessä. Paljon uusia Malleja, Robinsson`s Galleria jonne on ilmaiskyyditys muista Robinssons tavarataloista Cebussa. Ayalasta on tullut täysin savuton ja uusia kerrostaloja ilmestyy kuin sieniä sateella.


    • millionmilesflyer

      muutama käytännön juttu vielä,

      Pankkiautomaatteihin ei kannata paljoakaan luottaa, ei ollut kerta tai kaksi kun sahasin Taksilla ympäriinsä etsimässä "seinää" joka toimisi. Etenkin viikonloppuisin ne tuppasivat olla Offline. Kaiketi tarkoittaa käteisen loppumista? Mutta luotettavin on BDO, josta voi hyvällä tuurilla saada pesoja myös Debitin puolelta.

      Taksit ovat ilahduttavasti rehellisiä, vedätystä joka todella yleistä Manilassa en kokenut. Kalustossa on parantamisen varaa ja etenkin vanhat Nissanit,.niissä hikoillaan. Joskus saatetaan vedota ruuhkiin ja pyydetään diiliä.

      Kaikki metropolin tavaratalot olivat suurimman pommiuhan alaisina ja turvatoimet sen mukaisia.

      Hinta/laatusuhteeltaan mainio hotelli lähellä Mangon syntejä on St.Mark

      Rauhaa ja laatua arvostavalle Hotel Henry Banilad tai jos maksukykyä löytyy, ehdottomasti Radisson Blu

      Kauniin ystävättäresi viet iltadrinksuille Marco Polo hotellin kattoterassille ja Blue Bariin:)

      Live musiikkia loistavalla äänentoistolla ja etenkin viikonloppuisin tasokasta,.Slapadu Mandaue , Herman Cortes

      Seurankipeälle matkaajalle Mo2,.disco,..jota Korealaiset eivät ole vielä kansoittaneet.

      Muista että lennot Filippiineillä ovat nykyään lähes aina myöhässä. Ja ei tarvite olla kummoinen sade kun sitä tituleerataan typhooniksi.

    • millionmilesflyer

      Hieman vielä ongelmasta joka taitaa olla hyvin yleinen lähes jokaisessa miljoonakaupungissa Aasiassa mutta korostunee Cebun kohdalla johtuen sen sijainnista. Ja tietysti, ihmisten täydellisestä välinpitämättömyydestä ja infrastuktuurin jäämisestä viime vuosituhannen tasolle.

      Oli kaunis aurinkoinen ilma kun tulin Boholilta katamaraanilla takaisin Cebuu, katselin kaunana häämöttävää kaupunkia ja ihmettelin pilviä sen yllä. Näytti hyvin harmaalta , saastepilvi kaupungin päällä pisti hieman ajattelemaan miksi ihmiset sairastelevat kaupungissa niin paljon?

      Katselin merta matkalla Tagbilaranista Cebuun ja ei hetkeäkään etten nähnyt roskaa ja jätteitä meressä, kovin Filippiinellä naureskellaan että Kiina hukkuu omiin saasteisiinsa mutta taitaa naru olla kiinni samassa kohtalossa...

      Tapasin matkallani Bisnesmiehiä jotka möivät omistamaansa hotellia Condohotel osakkeiksi, kovin todistelivat että turismi tulee lisääntymään 20% vuosivauhdilla ja tuotto taattu. Suuttuivat kun kerroin oman mielipiteeni, kaupunki liikenne/saasteongelmineen ei ainakaan kiehdo tyhmää Suomalaista;)

      • Life_IS_Good_

        Itselläni on kaupungin ulkopuolella kukkuloilla talo, eikä täällä saasteet paina eikä kuumuuskaan, myöskään naapureita ei ole ihossa kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1271
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      900
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      825
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      87
      702
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      37
      589
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      574
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      121
      536
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      523
    Aihe